Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané znají lépe seriál Simpsonovi než vlastní práva, ukázaly průzkumy

  19:55aktualizováno  19:55
Výsledky znalostních průzkumů v USA jsou něčím, čím se Američané raději nechlubí. Mnozí z nich totiž v základních znalostech tápou. A nezáleží na tom, zda se jedná o zeměpisné znalosti, americkou historii, nebo o jejich základní práva a svobody.

Výsledky znalostních průzkumů v USA jsou něčím, čím se Američané raději nechlubí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zřejmě nejcitovanějším výsledkem jednoho z mnoha znalostních průzkumů, které v uplynulých letech prováděly desítky subjektů z různých oborů, je údaj, podle kterého čtvrtina Američanů neví, že Země obíhá okolo Slunce. Američané však dokáží překvapit i v jiných znalostech.

Magazín Newsweek například prováděl průzkum mezi tisícovkou Američanů se zastoupením všech věkových skupin. Odpovědi, které by měl znát každý občan, však mnohým dělaly nepřekonatelné problémy. Na 29 procent dotazovaných například nedokázalo jmenovat současného amerického viceprezidenta, kterým je Joe Biden. Více než tři čtvrtiny respondentů pak netušilo, proč se Amerika účastnila studené války. Jistí si pak byli dotazovaní datem, kdy Spojené státy slaví Den nezávislosti. Chybovalo jich pouhých šest procent, píše server telegraph.co.uk.

Telefonický průzkum prováděný McCormick Tribune Freedom Museum se zaměřil na znalosti základních práv Američanů, konkrétně pak Prvního dodatku Ústavy Spojených států. Ten občanům zaručuje svobodu vyznání, svobodu slova, svobodu tisku a svobodu shromažďování, a dále práva žádat státní orgány o nápravu křivd. To však mnozí Američané nevědí. Všechna svá práva dokázal vyjmenovat pouze jeden z tisíce dotazovaných. Více než jedno právo pak dokázal jmenovat každý čtvrtý. Paradoxní je, že stejný počet dotazovaných dokáže vyjmenovat všechny členy animované rodinky Simpsonových.

Ve znalostech okolního světa Američané propadají

Pokud se přesuneme do mezinárodních znalostních vod, jsou na tom Američané ještě hůře. Podle průzkumu vedeného National Georgaphic, který se zaměřil na 500 mladých Američanů ve věku od 18 do 24 let, šest procent dotazovaných nedokázalo na slepé mapě najít svou vlast. Dvě třetiny respondentů si pak myslí, že v Americe žije mezi 750 miliony a dvěma miliardami lidí. Ve skutečnosti zde však žije 319 milionů lidí (podle údajů z roku 2012).

Tři čtvrtiny z nich si pak myslí, že angličtina je vůbec nejpoužívanějším jazykem na světě. Pravdou však je, že je až na třetím místě za mandarínskou čínštinou a španělštinou (údaje CIA World Factbook z roku 2010). Jen 37 procent dotazovaných pak dokáže na mapě správně najít Irák, jedno z hlavních působišť amerických vojáků na zahraničních misích.

Američané v mezinárodních otázkách zaostávají i v porovnání s Evropany. Dokazuje to průzkum z roku 2009, kterého se účastnili respondenti ze Spojených států, Velké Británie, Dánska a Finska. V tomto průzkumu zůstali Američané až na posledním místě. Jen 58 procent z nich například dokázalo vysvětlit, co se skrývá pod slovem Tálibán. Například Britové si vedli se 75 procenty mnohem lépe.

Výsledky průzkumu samozřejmě nepředkládají precizní obrázek o znalostech Američanů. Úřady je však i přesto berou v potaz. V roce 2003 pak dokonce z oficiálních míst zaznělo, že americké ignorování okolního světa může být rizikem pro národní bezpečnost.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz