Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průzkum: Většina lidí podporuje stávku proti škrtům, v její úspěch ale nevěří

  12:01aktualizováno  12:01
Většina Čechů, přesně 54 procent, souhlasí se stávkou proti snižování platů, která propukne příští středu. Jen 16 procent lidí však do ní vkládá naději a myslí si, že přiměje vládu k nějakým změnám nebo opatřením. Pětina dotázaných o stávce vůbec nevěděla, ukázal průzkum Factum Invenio.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil během stávky v Praze. | foto: ČTK

Odbory vyhlásily stávku na protest proti vládním úsporným opatřením na 8. prosince, kdy má Sněmovna projednat ve druhém čtení návrh státního rozpočtu pro příští rok. Se stávkou podle průzkumu souhlasí voliči všech parlamentních stran, nejvíce příznivci sociální demokracie. Výhrady k přerušení práce a protestům mají hlavně sympatizanti KDU-ČSL.

"Osoby s vyšším příjmem a obyvatelé Prahy vládní opatření spíše podporují, lidé s nízkým příjmem a obyvatelé Moravy ho častěji hodnotí jako nesprávné," uvádí Factum Invenio na svém webu. Stávku častěji podporují ženy.

Stávka nás neomezí, míní většina

Téměř sedm lidí z deseti si myslí, že se jich středeční stávka nijak nedotkne či je nijak neomezí. Opačný názor zastává 23 procent obyvatel. Pětina z nich ale soudí, že stávka je omezí jen málo. Omezení kvůli stávce očekává třetina Pražanů, podobně i lidé s vyššími příjmy.

O PRŮZKUMU

Dotazování proběhlo v rámci programu Factum Omnibus ve dnech 19.-24. listopadu 2010 na reprezentativním vzorku 1003 občanů České republiky ve věku od 15 let, získaném kvótním výběrem.

Respondenti se mohli vyjadřovat také k tomu, zda podle nich vláda po stávce nějak změní názory na státní rozpočet a snižování platů. Podle 68 procent k tomu nedojde, jen 16 procent lidí si myslí, že stávka něco změní a kabinet svůj plán po této akci přehodnotí. Skepse podle agentury vysoce převažuje mezi příznivci všech parlamentních stran a stejný pocit mají zejména obyvatelé menších obcí a měst.

Pětina o akci nic netuší

Ačkoli se stávkou souhlasí nadpoloviční většina Čechů, zároveň 46 procent lidí snížení objemu peněz na mzdy státních zaměstnanců podporuje. Patří mezi ně hlavně stoupenci vládní koalice, lidé s vyššími příjmy a obyvatelé Prahy. Proti tomuto opatření se v průzkumu vyslovilo 44 procent obyvatel.

O stávce ví 78 procent lidí, z nich asi čtvrtina z doslechu. O tom, že zaměstnanci veřejné sféry přeruší práci, nic netuší zhruba pětina obyvatel.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz