Průzkum: Švejnar roste, ale Klause nedostihl

  2:48aktualizováno  2:48
Už příští pátek by mohlo být jasné, kdo bude sedět dalších pět let na Hradě. Začne volba prezidenta. Kdyby hlavu státu volili lidé, vyhrál by nejspíš Václav Klaus. Podle průzkumu veřejného mínění, který pro MF DNES mezi 539 dotázanými připravila agentura Median, chce Klause na Hradě 59 procent lidí.

Zatímco Klause chtějí dalších pět let na Hradě především ženy a středoškoláci, Švejnara podporují spíše muži a vysokoškolsky vzdělaní lidé. | foto: Luboš PavlíčekČTK

Švejnar za ním sice zaostává o osmnáct procent, nicméně i jeho výsledek znamená ve srovnání s předchozími průzkumy výrazný vzestup.

Šance prezidentských kandidátů u poslanců a senátorů, kteří mezi nimi budou vybírat, jsou zhruba srovnatelné s výsledky průzkumu: Klaus má mírně navrch. Švejnar však bude chtít ještě během zbývajících jedenácti dnů získat na svou stranu převahu.

Oba kandidáti na prezidenta se v úterý poprvé setkají – budou v Senátu odpovídat na otázky sociálních demokratů.

Prezidentské volby

Obliba Klausova soupeře roste závratnou rychlostí. Ještě loni v říjnu, když se mluvilo o dalších třech možných kandidátech (Pačes, Dienstbier, Pithart), podporovala Švejnara jen čtyři procenta lidí. V prosinci ho chtělo za prezidenta patnáct procent a téměř polovina dotázaných lidí odpověděla, že vůbec neví, o koho jde.

Uplynul měsíc a půl a Švejnara preferuje zmíněných 41 procent lidí. "Poslední výzkum potvrzuje především to, že se Jan Švejnar stal známým člověkem a přijatelným kandidátem na prezidenta. Jeho popularita roste velmi rychle, takovou pozici si politici normálně budují čtyři roky," říká ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Klause chtějí ženy, Švejnara vysokoškoláci
Švejnar je v politice nový, Klaus je v ní už dlouho. A oběma to paradoxně u jejich fanoušků pomáhá. Ti, kteří si na Hradě přejí Švejnara, uvádějí jako jeho největší přednost, že je neokoukaný. "Konečně nový, svěží vítr v politice," zaškrtlo 95 procent dotázaných, proč Švejnara podporují.

Švejnarova původní nevýhoda, kdy si na jeho jméno museli lidé teprve zvykat, se tak změnila v jeho plus. Příznivci Václava Klause naopak na současném prezidentovi oceňují především jeho "okoukanost". "Po pěti letech už vím, jak se bude na Hradě chovat," zněla nejčastější odpověď v průzkumu. Vybralo si ji 93 procent lidí, kteří Klause podporují.

Oba kandidáti na prezidenta bodují ve svých táborech i dalšími vlastnostmi. Na Švejnarovi se lidem líbí, že je hodně vzdělaný a poznal dobře svět. Víc než polovina Švejnarových příznivců oceňuje, že je svými názory bližší bývalému prezidentovi Václavu Havlovi než současný prezident Klaus.

Toho zase v očích lidí vynáší reprezentativní vystupování. Lidé se podle průzkumu domnívají, že dobře hájí zájmy Česka v Evropské unii. Zatímco Klause chtějí dalších pět let na Hradě především ženy a středoškoláci, Švejnara podporují spíše muži a vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Klaus boduje zejména v Praze a ve středních Čechách, v ostatních českých regionech je obliba obou kandidátů vyrovnaná, na Moravě je o něco populárnější Švejnar.

Duel před kamerami
Oba kandidáti se zatím v předvolební kampani nesetkali tváří v tvář. Už zítra stanou alespoň vedle sebe – v senátním Zeleném salonku. Oba kandidáty tam pozvali politici z ČSSD. Původně jim měli klást otázky senátoři ze všech politických stran, Václav Klaus však trval na tom, že ptát se smějí pouze sociální demokraté.

Debata má trvat hodinu a čtvrt, od 13 hodin ji bude vysílat ČT2. "Naše představy byly trochu jiné, ale kvůli prezidentské kanceláři se to změnilo," vysvětluje senátor za ČSSD Petr Vícha. - více zde

Sociální demokraté mají dopoledne před návštěvou obou kandidátů bojovou poradu, kde se domluví, jak debatu povedou. Václav Klaus totiž odmítá názorový duel, bude pouze odpovídat na otázky politiků.

"Myslím, že se domluvíme, že stejnou otázku položíme vždy oběma kandidátům," vysvětluje Vícha, jak se ČSSD bude snažit změnit návštěvu kandidátů v jejich názorovou konfrontaci.

Témata otázek si zatím nerozdělili, podle Víchy se bude ptát každý senátor na to, co je mu blízké. Švejnar ani Klaus se na úterní debatu nemusí nijak zvlášť připravovat, na otázky poslanců a senátorů už odpovídali mnohokrát.

"Normální návštěva senátního klubu, pan prezident si jen ujasňuje některé věci, zvláštní příprava neprobíhá," říká Klausův mluvčí Petr Hájek.

Jan Švejnar předstupuje před sociální demokraty podruhé, jeho minulé odpovědi se ČSSD líbily natolik, že ho chce v únoru volit. "Přesto bere návštěvu klubu velmi vážně, je důležitá jako všechny ostatní. Odpovídal už ve všech politických klubech s výjimkou ODS. Tam sice byl, ale na nic se ho neptali," říká Švejnarův poradce Lukáš Macek.

Oba kandidáti na prezidenta mají na politiku a ekonomiku ze dvou třetin podobné názory, jak zjistil nedávný test MF DNES. Nejvíc je rozděluje přístup k Evropské unii a to, kdy se má v Česku začít platit eury. Podle proevropštějšího Švejnara co nejdřív.

Oba mají i stejné záliby, poslouchají jazz, hrají tenis a lyžují. Švejnarovi se však líbí i na snowboardu, který Klaus v minulosti odsoudil, protože jej považuje za "levicový sport".
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Čeští muži se v zaměstnání necítí komfortně, nemají čas na rodinu

Ilustrační snímek

Každá doba lidi nutila ladit rodinný život s kariérou, ta dnešní ale o hodně víc. Nejméně pětina lidí kvůli práci svou...

Hamáček dostal důvěru. ČSSD má teď být levicovým rebelem ve vládě

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček dostal důvěru širšího vedení strany. „ Je třeba skončit diskusi o...Najdete na iDNES.cz