Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Většina lidí Zemanovi důvěřuje, nepřeje si však jeho znovuzvolení

  15:30aktualizováno  15:30
Proti zvolení Miloše Zemana na další funkční období se v průzkumu agentury STEM vyslovilo 59 procent respondentů. Zároveň však 54 procent dotázaných vyjádřilo důvěru v současného prezidenta. Čtvrtinu Čechů označila agentura za Zemanovy skalní stoupence, zatímco u třetiny obyvatel vzbuzuje nynější prezident odpor.

Třetí prezident České republiky Miloš Zeman | foto: ČTK

Průzkum rovněž zmiňuje stabilní podporu přímé volby prezidenta - dva a půl roku od nástupu Zemana do úřadu smýšlí pozitivně o přímé volbě 81 procent obyvatel.

Důvěra v současného prezidenta podle agentury dlouhodobě kolísá kolem padesáti procent. „Což ukazuje na to, že hodnocení Miloše Zemana dnes představuje živé a kontroverzní politické téma,“ stojí ve zprávě. „Naše poznatky naznačují, že i do budoucna je postavení Miloše Zemana poměrně pevné, a to zejména mezi levicovými a středovými voliči a ve skupině seniorů,“ soudí výzkumníci.

Na otázku „Máte důvěru v prezidenta Miloše Zemana?“ odpovědělo 54 procent dotázaných, že ano, z toho 19 procent si je svou podporou hlavě státu jisto. Stejné procento respondentů se vyjádřilo ostře proti Zemanovi, zatímco 27 procent mu spíše nedůvěřuje.

Průzkum obliby prezidenta Miloše Zemana 11/2015

„O něco větší důvěru v Miloše Zemana mají muži než ženy, což by mohlo souviset s jeho ostřejším konfrontačním stylem,“ míní odborníci. Zatímco důvěru v Miloše Zemana vyslovuje 59 procent vyučených, mezi vysokoškoláky jej podporuje jen 42 procent dotázaných. Výrazný úspěch zaznamenává Zeman zejména mezi lidmi nad šedesát let, z nichž mu důvěru vyjádřilo 63 %.

Kontroverzi vyvolalo například Zemanovo vystoupení na jednom pódiu s Martinem Konvičkou:

„Zajímavé je, jak ho vnímají stoupenci různých politických táborů,“ píší sociologové. „Nepřekvapí, že jej pozitivně hodnotí zejména stoupenci levice (73 procent), méně lidé z politického středu (54 procent), nejméně pak příznivci pravice (35 procent). Poněkud překvapivé by ale mohlo být, že vyhraněných příznivců má relativně více mezi komunisty než mezi sociálními demokraty,“ komentuje zpráva výsledky.

Na otázku „Přejete si, aby Miloš Zeman byl zvolen prezidentem republiky na další pětileté období?“ odpověděla víc než třetina dotázaných, že určitě ne (34 procent). Spíše si Zemanovo znovuzvolení nepřeje čtvrtina respondentů, zatímco 41 procent by jej znovu na Hradě vidělo rádo.

Průzkum obliby prezidenta Miloše Zemana 11/2015

„Miloše Zemana si přeje jako prezidenta i na příští volební období téměř polovina vyučených, ale jen třetina lidí s vysokou školou,“ popisují závěry průzkumu autoři. „Většinově ho chtějí lidé nad šedesát let, u ostatních je to kolem dvou pětin. Závislost na věku není výrazná. Oproti tomu rozdíly podle politických sympatií jsou značné,“ dodávají.

Průzkum obliby Miloše Zemana 11/2015

Průzkum nakonec označuje komunisty za jedinou skupinu, která má již dnes Miloše Zemana jako favorita budoucí prezidentské volby.

Kombinací všech otázek a odpovědí dospěli výzkumníci také k rozdělení populace na pět kategorií. Krajní z nich jsou Zemanovi skalní příznivci (25 procent), kteří mají v prezidenta důvěru, přejí si jeho znovuzvolení a nevěří, že se najde silný protikandidát, a odpůrci (36 procent), již Zemanovi nedůvěřují, nechtějí jej coby dalšího prezidenta a zároveň věří, že se pro nadcházející volby najde silný vyzyvatel.

Agentura STEM provedla průzkum na reprezentativním vzorku 1 109 respondentů ve dnech 2. až 11. listopadu 2015. Občané starší osmnácti let byli zvoleni metodou kvótního výběru.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Rádio získalo prasátečko za cizí koláž. Už před lety zesměšnila banku

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz