Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průzkum: Policie je prolezlá korupcí

  0:01aktualizováno  0:01
Dopravní policisté mají v očích Čechů nejhorší pověst ze všech povolání. Nikdo nebere tolik úplatků jako oni, myslí si lidé. Vyplynulo to z průzkumu, který pro MF DNES vypracovala agentura SC&C. To, že je dopravní policie postižena úplatkářstvím, si myslí téměř devadesát procent dotázaných.

Třetina dopravní policisty dokonce považuje za naprosto zkorumpované. A v žebříčku profesí se umístili na prvním místě.

Ze sta bodů, které charakterizují zcela zkorumpovanou instituci, lidé dávali dopravákům v průměru sedmdesát. Žádná jiná profese tolik nedostala. Občané však s uplácením sami počítají a každý šestý dotázaný přiznal, že dopravního policistu uplácel. Průměrná výše úplatku byla 3337 korun.

Kdo a jak tento problém vyřeší? Šéf dopravní policie Zdeněk Bambas neví, jestli zprávám o úplatnosti svých lidí věřit. Přiznává, že žádný recept na korupci po ruce nemá. "Když někdo z policistů není poctivý, tak na to časem přijdou jeho kolegové," myslí si.

Podle Bambase by sice v budoucnu policisté měli vybírat pokuty bezhotovostně, ale to dle některých odborníků problém korupce v dopravní policii nevyřeší. Nový ministr spravedlnosti Karel Čermák si dokáže představit, že korupčníkům na úřadech půjdou po krku agentiprovokatéři. "Ale musí být přesně stanovené podmínky. Mělo by se o tom ještě diskutovat," řekl v pondělí.

Na žebříčku zkorumpovanosti "konkurují" dopravním policistům jejich kolegové z ostatních složek policejního sboru. Na stupnici, kterou sestavila agentura SC&C z průzkumu pro MF DNES, se dále umístili celníci, úředníci rozhodující o stavebních povoleních, soudci a zaměstnanci pojišťoven. Lidé často uplácejí také lékaře a zdravotníky v nemocnicích a ordinacích.

Úplatek pomůže na silnici i v nemocnici
Policisté a lékaři. Podle průzkumu agentury SC&C dávají lidé právě jim úplatky nejčastěji. Nepřijdou tak o řidičský průkaz. Anebo jdou na plánovanou operaci dříve.

Jestliže mají lidé říci, kde podle nich bují korupce nejvíce, jednoznačně vítězí policisté a lékaři. V obou případech jde o úplatky. Ale přece jen je v nich rozdíl.

Zatímco u policie se lidé chtějí pomocí úplatku vykoupit z nějakého "hříchu", u doktora pacienti chtějí získat nějakou výhodu, kterou si nesmějí zaplatit legálně. Třeba operaci v rychlejším termínu nebo to, že je bude operovat a ošetřovat vyvolený doktor.

Policie: s řidičem přímo k bankomatu
Vypila tři piva, sedla za volant a stálo ji to šest tisíc korun na úplatcích. "Když se mě zeptali, jestli chci opravdu přijít o řidičák, hned mně bylo jasné, kam míří," popisuje třicetiletá řidička nedávnou kontrolu dopravních policistů. Svůj příběh líčí jedině proti slibu utajení jména.

Tehdy mužům v uniformě řekla, že má u sebe pouze jeden tisíc korun. "Oni se rozesmáli, protože prý neznám ceny. Že by jim tolik nestačilo ani za špatné parkování. A ještě mi připomněli, že jsou tři. Naložili mě a odvezli domů s tím, že jim mám do dvou minut přinést šest tisíc korun," vypráví.

Detektivové z Inspekce ministra vnitra, která zločiny v policejních řadách vyšetřuje, vědí o podobných případech hodně. "Policisté tuto trestnou činnost páchají v masovém měřítku," nechal se před časem slyšel šéf inspekce Mikuláš Tomin.

Podle zkušeností jeho lidí si často jedou pro úplatek rovnou k bankomatu, z něhož motorista potřebné bankovky vybírá. Jindy zase pravidelně číhají u hlavních silničních tahů poblíž hranic na cizince, při akci se navzájem kryjí, získané úplatky okamžitě uklízejí - do přichystané obálky s vlastní adresou vloží peníze a ihned ji odesílají, u dálnic zase bankovky ukrývají pod kameny.

Šéf dopravních policistů Zdeněk Bambas si netroufá odhadnout, nakolik jsou jeho podřízení úplatní: "Rozsah korupce na silnici nikdo nezná, protože většinou není vidět. U piva je každý ochoten se pochlubit, kolikrát situaci na silnici řešil úplatkem, když se ho ale ptáte na detaily, řekne, že to slyšel od někoho dalšího. Těžko říci, jak velký ten rozsah korupce je, ale že existuje, se nedá popřít."

Kdo má nejhorší pověst?

Zdroj: Průzkum agentury SC&C pro MF DNES (nejhorší je 100 bodů, nejlepší 0 bodů)

1. Dopravní policie 70,1
2. Policie ČR 69,5
3. Nemocnice 65,6
4. Městská policie 61,4
5. Celníci 61,1
6. Stavební úřady 59,4
7. Soudy 58,3
8. Vysoké školy 56,2
9. Pojišťovny 54,5
10. Vojenské odvodní komise 51,3

Lékaři: pacienti prosí o rychlejší operaci
Mnoho lidí o tom mluví zcela otevřeně. "Když moje babička potřebovala operaci kyčelního kloubu v jedné nemocnici na jižní Moravě, poradila jí pacientka v čekárně, že když dá pět tisíc, přijde na řadu daleko dříve. A tak se i stalo," popsala Renata Horváthová ze Zlínského kraje v MF DNES svoji zkušenost.

Ale jméno konkrétního lékaře už se člověk nedozví - úplatek je přece trestný čin. Sami lékaři tento jev potvrzují (samozřejmě, jak jinak, jen v obecné rovině) a mnozí jej kritizují: ostuda pak totiž dopadá na hlavu celého lékařského stavu.

"Mluvme i o příčinách korupce, nejen o následcích. Korupcí nebo úplatky lze ovlivňovat věci, kterých je nedostatek. A tak přemýšlejme o tom, proč je to nedostatkové. Proč se neumožní, aby si lidé mohli například koupit protézu či pořadí na operaci, když na to mají?" uvedl přednosta chirurgické kliniky v Praze Motole Pavel Pafko.

Ne že by například kloubních protéz nemohly firmy dodat tolik, kolik by bylo potřeba. Jenže nemocnice dostanou od zdravotních pojišťoven jen omezené množství peněz. Proto vznikají pořadníky. Laik do nich vůbec nevidí a nemůže pořadí kontrolovat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz