Průzkum: Paroubek poráží Topolánka

  1:00aktualizováno  12:34
Z volebních lídrů politických stran má nyní u veřejnosti nejlepší pozici premiér Jiří Paroubek. Z říjnového průzkumu firmy Median pro MF DNES vyplynulo, že právě Paroubka by si lidé nejčastěji přáli jako budoucího předsedu vlády. Odpovědělo tak 41 procent.

Z volebních lídrů politických stran má nyní u veřejnosti nejlepší pozici premiér Jiří Paroubek. | foto: David NeffMF DNES

S velkým odstupem za ním skončil šéf ODS Mirek Topolánek s 28,5 procenta. "Jen to dokumentuje, že Topolánek je vůči Paroubkovi v defenzivě," řekl Přemysl Čech z firmy Median.

Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi by šanci sestavovat vládu dalo šest procent lidí a šéfovi lidovců Miroslavu Kalouskovi 4,2 procenta.

Z toho je patrné, že i část příznivců obou stran odpovídala s vědomím, že šanci sestavit vládu dávají průzkumy hlavně ODS a ČSSD.

"Ten průzkum nebudu komentovat, já mu nevěřím," reagoval Topolánek. Paroubek míní, že by veřejnost měla mít ještě více šancí sledovat jeho konfrontaci s šéfem ODS.

Paroubkovi vadí, že prohrál u televizních diváků
V televizním duelu si hlavní kandidáti na příštího premiéra nebrali servítky. V bitvě silných slov měl podle diváků navrch šéf ODS Topolánek. "Tak vás vítám z dlouhodobé dovolené," zaútočil ironicky hned v úvodu nedělní Sedmičky na Nově premiér Jiří Paroubek na šéfa opoziční ODS Mirka Topolánka.

Chtěl tak "stínovému premiérovi" vyčíst jeho údajnou pasivitu. Mezi oběma to pak - jako již tradičně - jiskřilo. "Zkuste být slušný, ne jako vždycky. Já bych si velmi přál, abych mohl do těchto pořadů chodit se slušným člověkem," vpálil třeba Topolánek Paroubkovi.

A smysl pro show ukázal, když při debatě o korupci v Česku vytáhl z igelitové tašky na stůl "pět v českých", tedy pět milionů korun, pochopitelně jejich napodobeninu.

Poukázal tak na největší korupční skandál z poslední doby, kdy si podle reportáže natočené skrytou kamerou bývalý Paroubkův šéf kanceláře Zdeněk Doležel řekl o pětimilionový úplatek v souvislosti s privatizací společnosti Unipetrol.

Na rozdíl od předchozích televizních duelů, které podle diváků končily nerozhodně, vyhrál tentokrát jasně Topolánek. Téměř dvě třetiny volajících (63 %) mu věřilo více.

Výsledek telefonického hlasování Paroubka rozčilil. Svůj hněv dal najevo už v televizi po skončení pořadu a později pak i upřesnil, co mu vadí.

"Cítil jsem to už dříve, ale tentokrát to bylo evidentní. Ani má vlastní žena se na ty linky nemohla dovolat. Tohle bylo skutečně naposled. V případě, že by to mělo pokračovat, nebudou politici ČSSD do takovýchto diskusí chodit,“ řekl v neděli MF DNES Paroubek.

Nova se brání. "K žádné chybě nedošlo," uvedla mluvčí televize Veronika Šmítková. A mluvčí ODS Jiří Sezemský tvrdil, že jeho strana rozhodně nic nezmanipulovala.

U veřejnosti má premiér nad Topolánkem navrch
Paroubka může uklidňovat, že hodnocení veřejnosti, kdo by měl být příštím premiérem, vyznívá opačně. S velkým náskokem vede podle průzkumu společnosti Median pro MF DNES před Topolánkem žebříček kandidátů na příštího premiéra.

Jen u dvou skupin obyvatelstva - u lidí mezi 20 a 29 lety a mezi vysokoškoláky - má navrch Topolánek.

Jinak u všech skupin obyvatelstva, a to bez rozdílu věku, příjmů, velikosti bydliště či vzdělání, dominuje současný premiér.

"Vnímám tuto svou určitou slabinu u mladých lidí. Chci se na to zaměřit. Budu dělat přednášky na vysokých školách a věřím, že mi také poradí Miloš Zeman," řekl Paroubek.

Topolánek se k průzkumu firmy Median odmítl vyjádřit. "Paroubkovi se zatím daří vytvářet si image politika, který dokáže řešit problémy," míní Přemysl Čech z Medianu. Upozornil, že relativně málo lidí v průzkumu, kterého se v říjnu zúčastnilo 520 lidí, odpovědělo, že by premiérem by měl být někdo jiný než Paroubek (41 %), Topolánek (28,5 %) Vojtěch Filip (6 %) či Miroslav Kalousek (4,2 %). Jiného politika by hledalo 8 % lidí.

Lidé také podrobněji hodnotili Paroubka a Topolánka. Názor na současného premiéra je rozdělený přesně na třetiny: první část si myslí, že Paroubek slibuje všechno všem, jen aby se udržel u moci. Druhá třetina odpověděla, že vládne ve prospěch České republiky. A třetí, že je stejný jako všichni ostatní politici.

Zhruba stejný počet lidí má totožný názor na Topolánka. Ale zatímco 24 procent si myslí, že vládu kritizuje oprávněně, dalších 37,5 procenta se domnívá, že vládu kritizuje vždy a za všechno, jen aby se sám dostal k moci.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

V ČSSD probíhá štvanice na lidi s vlastním názorem, tvrdí Zimola

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Druhý muž sociální demokracie Jiří Zimola na svém Facebooku ostře kritizuje vlastní stranu. „Včera dosavadní širší...

Zapojení informatiky do škol je nevyhnutelné, tvrdí Národní ústav pro vzdělávání

Ilustrační snímek

Děti se učí programovat už v mateřské školce pomocí různých hraček. Ministerstvo školství chce proto zařadit...

Antifašisté byli i mezi českými Němci. Byla jich desetina, říká historik

Hákové kříže, kam se podíváš. Tak vypadalo centrum Nového Jičína. Výjimkou...

Před osmdesáti lety zabrali české pohraničí Němci. Výsledkem mnichovské dohody bylo vystěhování 300 tisíc Čechů ze...Najdete na iDNES.cz