Mají víc optimismu než Evropané, přesto či právě proto migrují na sever

  9:39aktualizováno  9:39
V Keni či Nigérii mají mezi mladými ty největší optimisty, ukazuje nejnovější průzkum. Jde přitom o země, odkud tisíce lidí prchají do Evropy. Spolu s mladými Mexičany a Indy vidí svou budoucnost růžověji než stejně staří Francouzi či Švédové. Tedy ze zemí, které jsou velkými „příjemci“ migrantů.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

To, že mladí z méně rozvinutých zemí jeví obecně více optimismu než ti z bohatších států, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos. Ta provedla anketu v patnácti zemích světa. Zúčastnilo se jí více než sedm tisíc lidí ve věku od 12 do 17 let.

Fotogalerie

Průzkum, který si objednala Nadace Billa a Melindy Gatesových, rovněž ukázal, že mladí lidé jsou celkově pozitivnější než dospělí, zároveň je mezi nimi velmi rozšířená nespokojenost s politiky.

95 procent optimistů

S optimismem pohlíží na budoucnost přes 95 procent dospívajících v Keni, stejně se vyjádřilo také více než 90 procent respondentů v Mexiku, Číně, Nigérii a v Indii. V Německu či Velké Británii uvedlo takový názor jen kolem 78 procent dotázaných. Nejpesimističtější ze zkoumaných zemí byli mladí Švédové, jejichž země patří v Evropě mezi největší příjemce migrantů v poměru k počtu původních obyvatel. Na svou budoucnost se dívá pozitivně 65 procent z nich.

Alex Awiti z univerzity v pákistánském Karáčí mapoval nálady mládeže ve východní Africe, kde si podle něj mladí lidé uvědomují, že jejich hlas má váhu. „Pokud by se mladí lidé mobilizovali, všechny vlády ve východní Africe by mohly být svrženy v řádu několika dní,“ řekl Awiti britskému deníku The Guardian.

Zprávy o mileniálech mladé lidi deprimují

Analytik kodaňského sociologického ústavu pro výzkum štěstí Happiness Research Institute Michael Birkjaer vidí za menším optimismem mladých Evropanů možný vliv přetrvávajících dopadů finanční krize a fenomén, který nazývá „syndromem osamělosti“.

„Mladí lidé na Západě čelí zprávám o tom, že mileniálové jsou první generace, která na tom není lépe než jejich rodiče, a možná se v rozvinutých zemích objevuje kolektivní dojem nedostatku příležitostí. V rozvojových zemích je patrně společenská laťka dobrého života vnímána jako dosažitelnější,“ uvedl Birkjaer. Jako mileniálové se zpravidla označují lidé narození po roce 1982, kteří dosáhli dospělosti v roce 2000 a později.

Politiky nemají rádi nikde

Podle průzkumu Ipsos ale mládež po celém světě spojuje zklamání z působení politiků. Nejvýraznější je tento postoj v Nigérii a Brazílii, kde tři čtvrtiny respondentů vyjádřily názor, že lidé jako oni politiky nezajímají. V ostatních z patnácti zemí zahrnutých do šetření s tímto stanoviskem souhlasila zhruba polovina dotázaných, s výjimkou Saúdské Arábie a Indie. 

Dospívající Indové zároveň z průzkumu vyšli jako nejlépe informovaní o dění v politice, když 55 procent z nich souhlasilo s tvrzením, že se vyznají v záležitostech vlády.

Když se autoři studie ptali mladých, co jim dělá největší starosti, uváděli respondenti hlavně vzdělání, nezaměstnanost a bezpečnost. Pětina oslovených v Austrálii, Saúdské Arábii a v Indonésii se zmínila i o negativním dopadu internetu a sociálních sítí. Skoro polovina mladých Číňanů uvedla, že jejich životy negativně ovlivňuje znečištění životního prostředí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Žena, která dva roky schovávala dceru v kufru auta, dostala pětiletý trest

Rosa Marie Da Cruzova schovávala svou dceru Sérénu od narození dva roky v kufru...

Soud ve Francii vynesl pětiletý trest nad Rosou Marií Da Cruzovou, která schovávala svou dceru Sérénu od narození dva...

VIDEO: Mladík dal v Minsku facku soše, policie ho přiměla se jí omluvit

Mladík v Bělorusku udeřil sochu strážníka. Později se jí omluvil

Šestnáctiletý Arsenij na ulici v běloruském hlavním městě dal facku soše městského strážníka z éry carského Ruska....

Novým ministrem pro brexit se stal Barclay, vystřídal končícího Raaba

Britský ministr pro brexit Dominic Raab rezignoval (15. 11. 2018).

Novým ministrem pro odchod Británie z Evropské unie se stal Stephen Barclay, který dosud zastával post náměstka na...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz