Průzkum MF DNES: Nečas by byl lepší premiér než Paroubek

  3:10aktualizováno  3:10
Bleskový průzkum MF DNES říká: Nový lídr ODS by byl pro většinu Čechů lepším premiérem než předseda ČSSD. Lidé si myslí, že si výměnou Topolánka za Nečase ODS polepšila. Zároveň se nedomnívají, že by nějak výrazně stouply její šance na vítězství v květnových volbách.

Petr Nečas a Jiří Paroubek | foto: iDNES.cz

Startovní pozice nového, nepříliš charizmatického lídra občanských demokratů není úplně špatná. Více než polovina Čechů by si raději vybrala za premiéra Petra Nečase než Jiřího Paroubka.

Zároveň to však rozhodně ještě neznamená, že by měla ODS nakročeno k vítězství ve volbách.

Ukazují to výsledky bleskového průzkumu veřejného mínění, který si zadala MF DNES hned po výměně lídra ODS.

Pokud by si měli vybírat mezi kandidáty na premiéra z obou největších stran, mezi nimiž se také o budoucím předsedovi vlády nejspíše rozhodne, Nečase by chtělo přes 53 procent dotázaných, Paroubka pak 35 procent.

"Je to drobná naděje pro Nečase. Pokud zvolí správnou formu komunikace, mohl by mít šanci. Jeho výhodou je, že z něj v porovnání s Paroubkem nejsou voliči unaveni," říká Přemysl Čech, ředitel agentury Median, která průzkum provedla.

Nečasovou nevýhodou naopak je, že je značné části občanů naprosto lhostejný. Na otázku, jaké pocity v nich vzbuzuje, odpovědělo 65 procent Češek a Čechů, že žádné. V tom se výrazně liší od odcházejícího lídra občanských demokratů Mirka Topolánka, který budil silné emoce, i když poslední dobou spíše negativní.

I kvůli této lhostejnosti si nejspíš více než dvě třetiny voličů nemyslí, že by s Nečasem v čele nějak výrazně vzrostly šance ODS na volební vítězství.

Výměnu Topolánka lidé ocenili

Přesto zřejmě ODS náhlou změnou v čele dva měsíce před volbami neudělala chybu. Více než polovina lidí (51 %) je přesvědčena, že Nečas je lepší volební tváří než Topolánek, kterého preferuje 35 % dotázaných.

Pozici nové tváře ODS může komplikovat to, že jeho výběr považují i mnozí spolustraníci za z nouze ctnost. "Je to tím, že ti, kteří chtěli odstranit Topolánka, neměli plán B," říká jeden z členů výkonné rady ODS.

Ve srovnání všech tří dosavadních lídrů ODS skončil Nečas druhý, těsně před Topolánkem. S velkým náskokem vyhrál Václav Klaus, "Zajímavé je, že u voličů ODS je Topolánek stále oblíbenější než Nečas. Nový lídr ODS paradoxně nejvíce bodoval u voličů sociální demokracie," uvedl Čech.

Podle Čecha bude pro ODS před volbami nejdůležitější přesvědčit veřejnost, že je jednotná. "Každá další hádka a vnitřní rozbroj by mohly být smrtelné. Vypadalo by to, že strana už o vítězství nestojí, a dále by ji opouštěli i nejvěrnější příznivci," míní Čech.

Občanští demokraté se musí pokusit odložit hádky do konce května. Bezprostředně po nich je čeká další krizové období. Už v červnu se má totiž uskutečnit kongres, na kterém si zvolí nového předsedu a jeho zástupce.

Výsledek voleb dost ovlivní, jaké bude rozložení sil. Pokud ODS volby vyhraje, předsedou by se stal s největší pravděpodobností její nový lídr Petr Nečas. Připraven převzít "žezlo" po Topolánkovi byl už v úterý, kdy skandál s rozhovorem pro časopis LUI řešilo grémium strany.

Pokud ODS prohraje, bude podle informací MF DNES kandidátů více. Ve hře zřejmě bude i Pavel Drobil z Ostravy, kterého už loni Topolánek jmenoval jako jednoho ze svých možných nástupců. Mírně by mohla po pádu Topolánka sílit i pozice Pavla Béma. Také pro něj však bude důležitý volební výsledek. V Praze má ODS zatím historicky nejmenší preference.

"Ale možná by ODS mohla vygenerovat úplně nové, neokoukané jméno," míní zdroj z vedení strany.

Čtěte v sobotní MF DNES

Podle byznysmenů je výměna šéfa strany jen dobrý předvolební tah

.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...Najdete na iDNES.cz