Zpravodajství nezajímá třetinu Čechů, hlavně mladších, ukázal průzkum

  11:00aktualizováno  11:00
Zpravodajství v Česku nesleduje nebo minimálně sleduje třetina lidí mezi 15 až 79 lety. Většinou mladší lidé, další skupinou jsou zcela apatičtí lidé a pak ti, kteří nedůvěřují médiím. Ukázal to analýza výzkumu agentury Median pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který vychází z dat z roku 2016.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Analýza českého mediálního trhu, které se účastnilo čtrnáct tisíc respondentů, se zaměřila na typologii českých konzumentů a nekonzumentů zpravodajství. Mezi nekonzumenty patří populace, která zprávy nesleduje vůbec nebo je sleduje pouze minimálně. Naopak konzumenti zpravodajství se o zpravodajství či publicistiku zajímají pravidelně.

Zprávy nevyhledávají hlavně apatičtí lidé

Z průzkumu vyplynulo, že nekonzumenti tvoří 30,8 procenta populace. Dají se rozdělit na tři skupiny, z nichž největší část zahrnuje mladší lidi.

Mezi nekonzumenty převažují zcela apatičtí lidé, ve výzkumu jde o 14 procent populace. Jejich průměrný věk je 36 let, mají často základní vzdělání, nízký příjem a obvykle pocházejí z malých obcí. Apatie a neinformovanost této skupiny se projevuje velkou důvěřivostí, třeba reklamě. Tematicky je nic nezajímá a jsou osobně nespokojení.

Zhruba desetina účastníků průzkumu nedůvěřuje médiím. Průměrný věk těchto lidí je 48 let, nevyužívají příliš internet a jsou extrémně nedůvěřiví k reklamě. Deníky čtou kvůli zprávám ze společnosti, v televizi preferují sportovní kanály a případně komerční stanice. Jde o lidi nespokojené se společností a politikou, mají také sklon k autoritářství.

Třetí skupinou nekonzumentů jsou mladí lidé kolem 28 let, politicky neangažovaní z větších měst, kteří jsou relativně aktivní, zajímají se o životní styl, módu, hudbu a se svým životem jsou průměrně spokojeni. Hlavním zdrojem informací je pro ně internet a jsou silnými uživateli všech sociálních sítí a videoplatforem. Politika ani zpravodajství je ovšem vůbec nezajímají, v průzkumu tak odpovědělo sedm procent dotázaných.

Pětina oslovených sleduje seriozní deníky, 15 procent bulvár

Dvě třetiny oslovených naopak zpravodajství sledují. Mezi nimi lze podle výsledků výzkumu rozlišit čtyři základní skupiny.

Nejsilněji, a to pětinou celkové populace, je zastoupená vzdělaná střední třída. Jde o lidi kolem 48 let, z velkých měst, s vysokou úrovní vzdělání a nejvyššími příjmy. Jsou silnými konzumenty internetu a jsou silně orientovaní na zpravodajství. Čtou všechny seriozní deníky, sledují zpravodajské weby, z televizí sledují hlavně Českou televizi, z rádií poslouchají nadprůměrně Český rozhlas - Radiožurnál, Frekvenci 1 a ČRo Dvojku.

Přes osmnáct procent populace tvoří skupina zvaná „mainstreamový spokojený rodič“. Jde o středoškoláky s vysokými příjmy, průměrným věkem kolem čtyřicet let. Internet je pro ně hlavním zdrojem informací, televizi sledují kvůli zprávám. Jsou spokojení se společností i rodinou.

Patnáct procent populace výzkum zařadil do skupiny bulvárních čtenářů a konzumentů. Průměrný věk této skupiny je 47 let s nižším vzděláním, častěji jsou zastoupeni muži. Hlavním zdrojem informací je pro ně tisk, nadprůměrně čtou Blesk a Nedělní Blesk, médiím důvěřují. Důležitými tématy jsou pro ně skandály, slavní lidé, zprávy a sport. Bohatství a konexe jsou pro ně hlavní známkou úspěchu.

Přes 14 procent populace se ve výzkumu zařadilo do skupiny „babiček s brýlemi“. Jde většinou o ženy kolem 61 let, z malých a středních měst, s nízkým vzděláním a velmi nízkými příjmy. Jsou silnými čtenáři časopisů, zejména bulvárních a zdarma distribuovaných. Lidé z této skupiny nevyužívají internet, volný čas tráví odpočinkem doma a sledováním televize. Jde o lidi nespokojené s osobním životem i společností, ve které žijí. Mají velkou averzi k riziku a změnám.

Autor:

Češi staví dobré mosty, více padají jinde, řekl odborník v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Češi na Googlu nejvíc hledali olympiádu, Ledeckou a volby

Ilustrační snímek

Češi se letos na internetu nejvíce zajímali o zimní olympijské hry, Ester Ledeckou nebo prezidentské volby. Vyplývá to...

Kvůli Fischerovu konci na Vltavě se sejde senátní mediální komise

Situací ohledně vedení stanice Českého rozhlasu Vltava, jejíž šéfredaktor Petr Fischer nuceně končí, se bude příští...

Šéfredaktor Vltavy Petr Fischer končí, rozhlas mu neprodlouží smlouvu

Šéf Českého rozhlasu René Zavoral na návrh ředitele programu neprodloužil smlouvu šéfredaktorovi stanice Vltava Petru...

Najdete na iDNES.cz