Průzkum: KSČM utíká Koalici

  • 179
Jeden z posledních předvolebních průzkumů přináší dobrou zprávu pro KSČM. Koalice by se naopak měla mít na pozoru. Komunistům by podle TNS Factum dalo svůj hlas 18,4 procenta voličů. Koalice zaostává o více než pět procent. "U KSČM to není žádný obrovský skok. Mezi 13 a 18 procenty měla už v minulých průzkumech," řekl iDNES analytik Stanislav Hampl. "Mnohem horší tendence vidím u Koalice, která v posledních průzkumech dost ztrácí. Nemyslím si, že nezíská potřebných deset procent, ale určitě se její preference této hranici ještě přiblíží."

Komunisté zaznamenali nejlepší výsledek
Komunisté s více než 18 procenty dosáhli svého nejlepšího předvolebního výsledku a poskočili ze čtvrté na třetí příčku žebříčku. "Nechci to ale absolutizovat. Možná je ještě ve finále připraví o část hlasů ČSSD," říká Hampl.

Nejhorší prognózu má nyní Koalice, která klesla až na čtvrté místo. Proč? "Zatímco Čtyřkoalice byla pro lidi silnou alternativou opoziční smlouvy, Koalici už tak lidé nevěří. Její hlasy jdou k ODS možná i kvůli vysokým preferencím komunistů," dodal.

Budeme mít přes 20 procent, říká Kühnl
Podle předsedy poslanců Unie svobody Karla Kühnla se průzkumům věřit nedá. "Já dělám průzkum bojem a to v Ústeckém kraji, kde je pozice Koalice nejtěžší," říká Kühnl.

"Pokud jsou průzkumy takové, žiji asi v úplně jiném světě. Koalice získá přes 20 procent hlasů a já doufám, že se nám pak tyto agentury omluví," dodal.

LIDÉ HODNOTÍ POSLANCE KSČM NEJHŮŘE

Lidé nejvíce oceňují práci poslanců ČSSD. Jejich působení ve sněmovně příznivě hodnotí 57 procent veřejnosti. Naopak nejhůře podle nich v dolní komoře působí poslanci KSČM. Vyplývá to z šetření Centra pro výzkum veřejného mínění.
Po sociálních demokratech jsou nejlépe hodnocenými poslanci zástupci ODS a KDU-ČSL, jejichž práci shodně pochválilo 39 procent dotázaných. Následuje je Unie svobody/DEU s 29 procenty. Sněmovní práce komunistů se zamlouvá 24 procentům lidí, kritizuje ji 61 procent respondentů
.

Hlasy pro levici rostou
Průzkum zaznamenal obecně velký nárůst na levé straně politického spektra. Pro sociální demokraty by se rozhodlo 29,4 procenta občanů, ODS zaostává s 27,8 procenta.

Koalici upřednostňuje jen 13,1 procenta voličů. Sociální demokraté by tedy získali ve sněmovně 67 křesel. ODS by měla v dolní komoře parlamentu 63 poslanců. Komunisty by zastupovalo 41 lidí. Na koalici by připadlo jen 29 mandátů.

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha jeho strana ještě na preferencích komunistů vydělá. "Voliči vědí, že komunisté nemají žádný koaliční potenciál, že s nimi nikdo do vlády nepůjde," tvrdí Škromach.

Na preferencích Koalice je podle něho vidět, že se seskupení trápí. "Věřím, že naše vedení nad ODS se ještě zvýší."

ODS: Věříme, že se k nám přikloní nerozhodnutí
Podle místopředsedy ODS Ivana Langra nemá cenu komentovat předvolební preference ostatních stran. "Pro nás je prioritou vyhrát volby, na ostatní strany se neohlížíme," říká Langer.

Podle Langera je jasné, že bude výsledek mezi vedoucími stranami hodně těsný. "Hodně voličů je stále nerozhodnutých. Věříme, že se přikloní na naši stranu," dodal místopředseda ODS.

KSČM: Koalice je nesourodá
Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf tvrdí, že jeho strana se teprve dostává do předvolebního finiše. "Věřím, že náš potenciál je ještě vyšší, než nám dávají průzkumy," říká Ransdorf. "Nerozhodují ovšem průzkumy, ale hlasy voličů."

Propad Koalice není podle místopředsedy KSČM žádným překvapením. "Koalice je nesourodým společenstvím a zcela logicky bude dál ztrácet i přes podporu prezidenta," dodává Ransdorf s tím, že ostatní strany jsou narozdíl od Koalice jasně vyprofilované.

Poslední průzkumy budou v pondělí
Žádná z dalších stran se podle průzkumu nepřiblížila pětiprocentnímu zisku, potřebnému pro vstup do sněmovny. Šance na státní příspěvek, pro jehož obdržení je nutné dosáhnout nejméně 1,5 procenta hlasů, mají především Sládkovi republikáni a Strana zelených.

TNS Factum zveřejnila pro server ihned.cz svůj předposlední výzkum. Agentury mohou předvolební průzkumy zveřejnit naposledy v pondělí 10. června.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video