Průzkum: Klause chtějí i voliči zelených

  4:31aktualizováno  4:31
Kdyby prezidenta vybírali pouze voliči Strany zelených, zvítězil by Václav Klaus nad Janem Švejnarem. Do únorové volby ho tlačí právě předseda zelených Martin Bursík. Švejnar by prohrál těsným rozdílem dvou procent. Zjistil to exkluzivní průzkum agentury SC & C pro MF DNES.
Klaus měl o něco více příznivců mezi respondenty, kteří se řadí k voličům zelených, ačkoli mu špičky této strany nemohou přijít na jméno.

Klaus měl o něco více příznivců mezi respondenty, kteří se řadí k voličům zelených, ačkoli mu špičky této strany nemohou přijít na jméno. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Průzkum se uskutečnil v polovině listopadu. Lidé měli říct, koho by volili za prezidenta, kdyby měli či museli vybrat mezi Klausem a Švejnarem.

V celkovém součtu převálcoval současný prezident česko-amerického profesora ekonomie poměrem 63 ku 37 procentům.

O něco víc fandů má Švejnar mezi muži (39 procent) než mezi ženami (34 procent). Jeho popularita také stoupá s věkem účastníků výzkumu.

Antiekolog nevadí
Klaus měl o něco více příznivců mezi respondenty, kteří se řadí k voličům zelených, ačkoli mu špičky této strany nemohou přijít na jméno. Štve je především prezidentův pohrdavý přístup k ekologickým aktivistům a fakt, že doma i na mezinárodní scéně vystupuje jako popírač vlivu člověka na globální oteplování Země.

"Voliči nás nevnímají jen jako stranu, jejíž prioritou je životní prostředí. Prostě neznají Švejnara, to je celý důvod," vysvětluje si nelichotivou bilanci poslankyně zelených Olga Zubová.

Rozdíl dvou procent se vejde do statistické chyby, každopádně jsou však síly přívrženců Klause a Švejnara mezi voliči zelených velmi vyrovnané. A stejné je to i u těch, kteří volí lidovce, sociální demokraty a komunisty (viz graf).

"I přesto, že se o Švejnarovi už dlouho mluví, tak Klausovo jméno je prostě známější. Naše voliče na Švejnarovi asi nejvíc dráždí jeho cizí státní občanství," říká místopředseda KSČM a Švejnarův příznivce Jiří Dolejš.

Celkový výsledek 37 procent však není podle politologa Tomáše Lebedy ze Švejnarova pohledu vůbec špatný. "Na to, jak je u nás Švejnar málo známý, mě velmi překvapuje, že Klause vybralo jen 63 procent respondentů," řekl Lebeda.

Kdyby byla přímá volba prezidenta, udělaly by podle něj strany Švejnarovi masivní kampaň, takže by mohl velkou část voličů Klausovi přetáhnout. Ale zpátky do reality.

Prezidenta budou v únoru volit politici a ti se průzkumy veřejného mínění řídit nemusí. To si uvědomují i občané. Na otázku, kdo má větší šanci, že se stane prezidentem, odpovědělo 68 procent respondentů "Václav Klaus". Ve Švejnarovo vítězství věří jen šestnáct procent dotázaných.

Martin Bursík se přesto nevzdává naděje, že pro Švejnara najde v parlamentu dost hlasů. Na sobotním kongresu ODS neprošel návrh prvního místopředsedy strany Pavla Béma, aby koaliční vláda spojila se zvolením Klause svoji existenci.

Premiér Mirek Topolánek to odmítl. Oznámil, že přebírá za zvolení Klause odpovědnost jako šéf ODS, nechce však spojovat volbu hlavy státu s osudem svého kabinetu. - více zde

Havel byl lepší
Tím, kdo má nyní rázněji nakročeno k prezidentské funkci, je nesporně Klaus. Švejnar zatím ani není oficiální kandidát, strany o něm pouze vyjednávají.

Z průzkumu SC & C ovšem vyplynul i poznatek, který patrně Klause nepotěší. Respondenti měli říci, kdo byl podle nich lepší prezident, zda on, nebo jeho předchůdce a politický oponent Václav Havel. A Havel celkem přesvědčivě zvítězil. Za lepší hlavu státu jej považuje 55 procent lidí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě svolal Vondráček na pátek

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Předseda Sněmovny Radek Vondráček podle očekávání svolal zvláštní sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě...

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Prezident se sejde s Babišem kvůli kauze spojené s premiérovým synem

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Prezident Miloš Zeman se v pondělí v šest hodin večer sejde na zámku v Lánech s předsedou vlády Andrejem Babišem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz