Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průzkum IVVM potvrdil případné volební vítězství čtyřkoalice

  11:25aktualizováno  11:25
- Z únorového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM) vyplývá, že nejsilnějšími stranami jsou nadále ODS, kterou podporuje 21,5 procenta voličů, KSČM s 20,5 procenta a ČSSD, které důvěřuje 18 procent občanů.
Šanci na volební vítězství by stále měly strany čtyřkoalice, které by v případě společné kandidátky dalo hlas 29 procent občanů.

Potvrdily se tak výsledky prosincového průzkumu STEM, které přispěly k tomu, že strany čtyřkoalice začaly uvažovat o společné kandidátce pro nejbližší volby do Poslanecké sněmovny.

Z parlamentních stran čtyřkoalice má podle IVVM dlouhodobě stabilní pozici KDU-ČSL, kterou podporuje 13 procent občanů a stejný počet oslovených vyjádřil sympatie Unii svobody. Zbývající strany čtyřkoalice, ODA a DEU, by volilo po 0,5 procenta voličů. Další dvě procenta dotázaných uvedla jako svou volbu přímo čtyřkoalici.

Pozice ODS jako vedoucí strany je dlouhodobě stabilní. Svůj hlas by jí dali lidé s dobrou životní úrovní a její podpora stoupá s dosaženým vzděláním respondentů. Silné pozice má také u zaměstnanců v nedělnických profesích a u podnikatelů. 

U KSČM se podle IVVM růst preferencí zastavil. KSČM tradičně oslovuje zejména důchodce a voliče se špatnou životní úrovní. Podporují ji nejvíce lidé se základním vzděláním. Proti  minulosti získává v poslední době nadprůměrně podporu mezi dělníky. Výsledky průzkumu potvrzují, že v případě ČSSD ustává odliv voličů. Povolební minimum zaznamenala tato strana loni v prosinci, kdy ji preferovalo pouze 14 procent dotázaných, v lednu to bylo již 17,5 procenta. Voliči ČSSD se nikterak neodchylují od průměru.

Unii svobody preferují častěji lidé s dobrou životní úrovní, KDU-ČSL by častěji dali hlas dotázaní s úplným středním vzděláním a ženy.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz