EU 25.

EU 25. | foto: Evropská komise.

Důvěra Evropanů v EU padá, ukázal průzkum. Jen v Česku narostla

  • 88
Dluhová krize otřásla důvěrou Evropanů v projekt Evropské unie. Vyplývá to z březnového průzkumu střediska Pew Research Center v osmi členských státech EU včetně České republiky. Nejrychleji iluze ztrácí Francouzi. V Česku se paradoxně podpora evropské myšlenky oproti loňsku zvýšila.

Průzkumu se zúčastnilo 7 646 lidí  v České republice, Francii, Itálii, Německu, Polsku, Řecku, Španělsku a Velké Británii. Podpora myšlenky Evropské unie se ve většině z nich snížila.

Víc než polovina lidí jí byla nakloněna jenom v Německu (60 procent), nejmenší podporu měla v Česku (38 procent). Zatímco mezi Němci lidí podporujících evropskou myšlenku proti loňsku ubylo, v Česku se jejich počet jako v jediné ze zkoumaných zemí zvýšil, a to o čtyři procenta (celou zprávu Pew Research Center najdete zde).

"Žádná evropská země se nestává deprimovanější a neztrácí iluze rychleji než Francie," tvrdí autoři studie. Francouzi podle nich EU jako instituci důvěřují méně než Italové nebo Španělé, na které těžce doléhají důsledky dluhové krize.

O tom, že ekonomika jde špatným směrem, bylo ve Francii přesvědčeno 91 procent dotázaných. A počet lidí, podle kterých se francouzskému prezidentovi nedaří řešit krizi, se proti loňsku zvýšil o 24 procentních bodů na 42 procent.

Zatímco loni ale Francouzi ještě hodnotili tehdejšího prezidenta Nicolase Sarkozyho, letošní výsledky se již týkají nové hlavy státu Françoise Hollandea. Naopak německá kancléřka Angela Merkelová je podle průzkumu nejoblíbenější politickou představitelkou v Evropě. Její postup při řešení finanční krize v eurozóně schvalují lidé v pěti z osmi zkoumaných zemí.

Naopak nejmenší důvěru ve svého premiéra mají Češi: schopnosti Petra Nečase řešit hospodářkou krizi jich důvěřovalo 20 procent.

Nejdůvěryhodnější zemí v Evropě jsme my, tvrdí Řekové

Postup při řešení finanční krize v eurozóně schvalují lidé v pěti z osmi zkoumaných zemí. V Řecku a ve Španělsku, kde prosazuje tvrdá úsporná opatření zejména Berlín, se ale většina dotázaných domnívá, že právě Merkelová svou práci nedělá dobře. V Řecku její práci hodnotí negativně 88 procent dotázaných, ve Španělsku 57 procent a v Itálii zhruba polovina.

V zemích platících eurem se výrazné většiny obyvatel vyslovily proti návratu k národní měně. V drtivé většině lidé hodnotí negativně hospodářskou situaci svých zemí.

Kladně ji posuzuje pouze jedno procento Řeků, tři procenta Italů, čtyři procenta Španělů a devět procent Italů. Ve Španělsku ještě v roce 2007, před příchodem globální finanční krize, hodnotilo ekonomiku své země pozitivně 65 procent lidí. V dobrou kondici české ekonomiky věří 20 procent Čechů, což je o 21 procentních bodů méně než v roce 2007.

Pozitivní nálada v tomto ohledu panuje jen v Německu. Počet lidí kladně hodnotících ekonomickou situaci dokonce vzrostl z 63 na 75 procent. Německo označila za nejdůvěryhodnější zemi většina obyvatel v sedmi z osmi zkoumaných zemí. Výjimkou jsou Řekové, kteří považují za nejdůvěryhodnější zemi tu svou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video