Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Průzkum: Děti používají mobily na táborech hlavně kvůli rodičům

  8:14aktualizováno  8:16
Nejčastějším důvodem, proč děti na letních táborech používají mobilní telefony, je kontakt s rodiči. V průzkumu, který udělala Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) ve spolupráci s agenturou KANTAR Millward Brown, to uvedlo devět z deseti dětí ve věku 10 až 12 let. S cílem kontaktovat rodiče užívají mobil na táborech také tři čtvrtiny starších dětí. Kolem 86 procent dětí používá telefon na táborech jen ve vyhrazeném volném čase. O výsledcích průzkumu informovala ČTK mluvčí ČRDM Soňa Polak.

| foto: pxhereMediahub

Online průzkumu se letos v dubnu a květnu zúčastnilo 1001 dětí ve věku 10 až 18 let. Zhruba polovina z nich uvedla, že si s sebou na tábor nebere mobilní telefon. Další čtvrtina ho sice na táboře má, ale nechává si ho většinou vypnutý. Kolem 14 procent dětí ho odevzdává vedoucím táborů a zbytek dětí mobil nevlastní.

"Mobilní telefon si neberou hlavně mladší děti do 13 let oproti starším, kteří jej mají spíše vypnutý. Zároveň ti mladší, co si telefon berou, výrazně častěji udávají jako důvod možnost kontaktovat rodiče. V tomto mladším věku 10 až 12 let je tak u dětí vidět poměrně významný kontrast v samostatnosti a potřebě kontaktovat rodiče, který se s narůstajícím věkem snižuje," uvedl vedoucí analytik ČRDM Jan Husák.

Podle předsedy ČRDM Aleše Sedláčka mají rodiče někdy iluzorní představu, že dokážou na dálku posílit pohodu a bezpečí svého dítěte. Ve skutečnosti je to ale podle něj často opačně. "Tyto kontakty v návalu smutku vedou k tomu, že vystrašení rodiče vyráží zachraňovat své tesknící děti. Ty jsou přitom již druhý den šťastné a spokojené a na svůj večerní telefonát často zapomněly," uvedl.

Rodiče většinou v případě potřeby či nejistoty mohou kontaktovat i někoho dospělého v táboře, od kterého se dozví potřebné informace. Průběžná kontrola přes mobil je podle Sedláčka ukázkou nezodpovědnosti a neinformovanosti rodičů, kteří by si měli věrohodnost pořadatelů ověřit předem.

Podle výsledků loňského průzkumu nemohou děti používat mobilní telefon na pětině českých táborů. Na stejném počtu táborů nejsou děti kontrolované ohledně používání mobilů a na 60 procentech táborů mohou děti použít mobil jen v předem stanovenou dobu.

Mobil používá na táborech třetina dětí mezi 10 a 12 lety a dvě třetiny dětí mezi 16 až 18 roky. Dívky i chlapci si s sebou na tábor berou telefon stejně často. Přibližně 14 procent deseti až osmnáctiletých s mobilem používá telefon na táborech stejně jako jindy - nejvíce to dělají patnáctiletí. Přibližně dvě pětiny dětí používá mobil na táboře pro kontakt s kamarády. Asi čtvrtina pro sdílení zážitků na sociálních sítích a pro různé táborové aktivity a pětina dětí, aby věděla, co se děje mimo tábor.

Autor:


S balonem do oblak - 5. díl - Tvrdý výcvik pilota přímo v koši

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...Další z rubriky

Spolupracujte s námi, nebo zemřete, vyhrožoval údajně Facebook vydavatelům

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Šéfka zpravodajského obsahu sociální sítě Facebook Campbell Brownová vyhrožovala skupině vydavatelů, že nechá jejich...

Nová značka iDNES KINO se zaměří především na hranou tvorbu

iDNES KINO

Především na hranou tvorbu se zaměří nová platforma iDNES KINO, která od 1. srpna zastřešuje veškeré videoplatformy...

Finální verze české hry Factorio by měla být do roka

Česká budovatelská hra Factorio by měla být zcela hotová v létě příštího roku. Již nyní je prodáno kolem 1,5 milionu...

Škoda Octavia 1.4 TSI CNG 2015 ·...
Škoda Octavia 1.4 TSI CNG 2015 ·...

r.v. 2015, naj. 95 821 km, CNG + benzín
340 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz