Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Máme strach, ukazuje průzkum. Češi se nejvíc bojí terorismu či uprchlíků

  14:02aktualizováno  14:02
Čtyři z pěti Čechů se domnívají, že největší hrozbu pro Česko představují teroristické skupiny či jednotlivci. Ukázal to nejnovější průzkum agentury CVVM. Lidé se bojí také mezinárodního organizovaného zločinu či uprchlíků. Polovina dotázaných pak považuje za reálnou hrozbu válku, v roce 2013 to přitom bylo jen osmnáct procent.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Žebříček bezpečnostních rizik letos ovládla rizika spojovaná s imigrační vlnou: terorismus, mezinárodní organizovaný zločin a náboženský radikalismus, ukazuje průzkum vnímání bezpečnostních rizik agentury CVVM.

Respondenti šetření měli nejprve ze seznamu potenciálních bezpečnostních rizik vybrat ta nejreálnější. V čele žebříčku se s výrazným náskokem umístil terorismus. Že jsou teroristé - ať už organizovaní či „na volné noze“ - velkou hrozbou pro naši společnost, se shodlo 81 procent z nich.

Dvě třetiny dotázaných se velmi obávají mezinárodního organizovaného zločinu a přílivu uprchlíků. Jen o něco méně lidí uvedlo jako velkou hrozbu radikální náboženská hnutí.

Graf reálnosti hrozby pro Českou republiku v současné době

„Letošní výsledky nabudou na významnosti, pokud provedeme jejich srovnání s předchozími,“ komentuje výsledky šetření Milan Tuček z CVVM. „Celkově toto srovnání dokládá, že názorová stabilita byla v posledním roce zásadně porušena a to v položkách přímo či zprostředkovaně souvisejících s uprchlickou krizí - s tzv. Islámským státem a teroristickými útoky, jakož i s vojenskými konflikty v Sýrii, v Iráku, v Jemenu, v Afghánistánu, v Libyi či na Ukrajině,“ upozorňuje.

Vývojové grafy zachytily očekávatelný nárůst obavy z uprchlíků, terorismu a náboženského radikalismu během posledního roku. Zatímco v letech 2006 až 2013 považovala terorismus za významnou hrozbu zhruba polovina lidí, v roce 2014 stouplo číslo na 62 procent a v roce 2015 dokonce na 81 procent populace.

Graf reálnosti hrozby terorismu skupin či jednotlivců:

Graf reálnosti hrozby teroristických skupin či jednotlivců

Ještě strmější nárůst zaznamenal graf obavy z uprchlíků - během jediného roku se počet „ohrožených“ lidí zvedl z 32 na 65 procent. Radikální náboženská hnutí děsí v současnosti 62 procent lidí oproti 47 procentům z roku 2014.

Stabilní, ačkoli nijak optimistické, je hodnocení cizinců, kteří v Česku již žijí: Za hrozbu je dlouhodobě považuje asi polovina společnosti. Rovněž vyrovnané výsledky vykazují extremistické politické skupiny: Krajní pravice i levice představují hrozbu pro necelých padesát procent respondentů.

Válka by Čechy nepřekvapila

Druhá otázka v průzkumu zkoumala odvěké společenské strašáky: Válku, hlad a nemoci.

Zatímco hrozba světové ekonomické krize podle dotazovaných trvale klesá a výrazně méně lidí myslí na epidemie, přírodní katastrofy či nedostatek surovin, dramaticky se změnilo vnímání rizika války. Vypuknutí válečného konfliktu považuje za reálnou hrozbu celá polovina společnosti. Přitom ještě v roce 2013 se jí obávalo jen osmnáct procent lidí.

Doplňující otázkou navíc autoři výzkumu zjišťovali, odkud nám bezpečnostní riziko podle respondentů hrozí. Trojici dlouhodobých premiantů - Rusko, Irák a Írán - vytlačil z čela žebříčku Islámský stát (34,5 procenta). Na druhém místě je Sýrie (20,2 procenta) a třetí skončilo Rusko (17 procent).

Graf reálnosti hrozby pro Českou republiku v současné době

„Více jak polovina respondentů v prvním výběru uvedla země, které spadají do muslimského světa zachváceného nepokoji, ozbrojenými konflikty a terorem,“ popisuje výsledky Tuček. „Výrazně se zvýšila frekventovanost Sýrie, což samozřejmě souvisí s konfliktem, který se na jejím území odehrává. Zřetelně se zvýšila také frekvence Turecka jako bezpečnostní hrozby.

Nakonec se sociologové ptali lidí, jaké mají vyhlídky do budoucna. Zjistili, že stabilně optimisticky hledí lidé ve vztahu k sobě a svým blízkým a ve vztahu k České republice. Už patnáct let vidí pozitivně své zítřky i budoucnost české společnosti dvě třetiny lidí.

Naopak pesimisticky - a to se zhoršující se tendencí - pohlíží respondenti na budoucnost Evropy a lidstva jako takového. Velké naděje nepřikládá Evropě ani globální společnosti dvě třetiny dotazovaných.

Průzkum CVVM

Terénní šetření probíhalo v období 30. listopadu až 7. prosince 2015. Kvótní výběr určil 1 048 respondentů - českých občanů starších patnácti let - kteří odpovídali přes standardizovaný dotazník. Celý dokument si můžete prohlédnout zde.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...

Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Táta nemluví, nevidí, nechodí. Po útoku nožem je muž odkázaný na druhé

Jana Petružálková se synem (20. února 2018)

Jedna rána nožem navždy poznamenala život mladého muže a fatálně zasáhla i do osudu jeho rodiny. Místo toho, aby s...

Dienstbier na sjezdu ČSSD sepsul Chovance, kritice čelil nepřítomný Sobotka

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Hradci Králové (18.2.2018).

Sociální demokraté řeší na svém sjezdu volební propadák, ale jedna klíčová osoba chybí. Bývalý premiér a dlouholetý šéf...

Další z rubriky

Na obnovu vypáleného kostela v Gutech padne 550 metrů krychlových dřeva

Kostel v Gutech před ničivým požárem.

Na obnovu kostela v Gutech na Třinecku, který loni v srpnu zapálili žháři, bude zapotřebí okolo 550 metrů krychlových...

Okamurův návrh referenda neprojde. ANO ho chce vrátit k přepracování

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek

Snaha Tomia Okamury prosadit takovou podobu zákona o obecném referendu, která by umožnila i hlasování o případném...

Na Libeňský most se vrátí tramvaje v březnu, pro auta stále platí zákaz

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Na pražský Libeňský most se vrátí tramvaje od 3. března. Kdy se na most vrátí automobily, zatím není jasné. Po...

Najdete na iDNES.cz