České děti dozvídají o problematice jen z internetu, tvrdí průzkum. Ilustrační foto.

České děti dozvídají o problematice jen z internetu, tvrdí průzkum. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Průzkum: České děti příliš důvěřují známým z webu

  • 51
České děti si málo uvědomují nebezpečí, které jim hrozí z internetu. Prokázal to průzkum projektu pro bezpečnější internet. Jen polovina dětí ve věku od 12 do 17 let považuje za nebezpečné domluvit si přes web schůzku s cizím člověkem. Dvě ze tří dětí dokonce pozvání na schůzku přijaly.

On-line průzkumu, který v rámci projektu Saferinternet.cz probíhal od července do října i na iDNES.cz, se zúčastnilo 1545 uživatelů internetu ve věku 12 až 17 let. Zapojilo se do něj i 13 994 dospělých, mezi nimiž bylo 1852 rodičů alespoň jednoho dítěte ve věku 12 až 17 let.

Stejný průzkum proběhl i v Polsku, což prokázalo značné rozdíly v informovanosti českých a polských dětí.

Průzkum například ukázal, že jen necelá polovina (49 %) českých dětí považuje setkání s cizím člověkem zprostředkované přes internet za nebezpečné, oproti 63 procentům polských dětí.

"Může to souviset s celkem nízkou úrovní povědomí u českých dětí. Jen 63 procent z nich totiž někdy slyšelo o možných hrozbách při seznamování se po internetu, zatímco v Polsku si je tohoto nebezpečí vědomo více než 90 procent dětí," sdělil iDNES.cz koordinátor projektu Zdeněk M. Záliš.

Děti přijmou pozvání na schůzku a jdou samy
Průzkum jednoznačně prokázal, že děti dostávají často (66 % v Česku, 62 % v Polsku) pozvání na schůzky s neznámými lidmi prostřednictvím takzvaného instant messagingu (ICQ, MSN Messenger a podobně). Zatímco ale v Polsku skončí schůzkou 44 procent konverzací s neznámým, v Česku přijmou takové pozvání téměř dvě ze tří oslovených dětí.

Až sedmdesát procent dětí jde navíc na schůzku samo (oproti 50 % v Plosku) a dvacet procent z nich v obou zemích nikomu o schůzce ani neřekne.

Téměř polovina dětí také uvedla, že na schůzce potkaly někoho staršího, přičemž v obou zemích shodně téměř v 15 procentech případů byli tito neznámí starší o více než 10 let.

Hlavním důvodem podle Záliše může být to, že se české děti dozvídají o problematice jen z internetu, kdežto Poláci mají jako hlavní zdroje televizi a noviny a teprve potom internet.

Velké rozdíly v odpovědích vysvětlil koordinátor tím, že polský výzkum následoval po osvětové kampani organizované Nobody’s Children Foundation. V Česku je tato kampaň teprve ve stadiu přípravy a začít by měla příští rok.

Odhalení pedofilové
Případ pedofila, který lovil své oběti na internetu, v říjnu odhalila MF DNES. Sedmadvacetiletý muž si pod přezdívkou Jirzin vyhlédl na chatovacím serveru 11letou dívku a přemluvil ji, aby se s ním sešla. - více zde

Po odhalení novináři muž své záměry zlehčoval a za pár dní se po něm na internetu slehla zem. - více zde

V září zase policie řešila případ pedofilních návrhů přes internetový komunikátor ICQ. Cizinec se snažil přimět 12letou dívku z Prahy, aby se před svou webovou kamerou svékala. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video