Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průzkum: Češi nejvíc věří zpravodajství České televize

  11:29aktualizováno  11:29
Zprávy sledují Češi nejčastěji v televizi. Ta podle nich informuje většinou o důležitých událostech. Při hodnocení úrovně zpravodajství vyšla u lidí nejlépe Česká televize, na druhém místě skončila komerční TV Nova a na třetím televize Prima.
Česká televize získala při hodnocení úrovně zpravodajství od české veřejnosti nejvíc bodů.

Česká televize získala při hodnocení úrovně zpravodajství od české veřejnosti nejvíc bodů. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Zpravodajství poskytují v dnešní době nejrůznější média - televizní stanice, noviny, rozhlas či internetové servery. Které z nich lidé sledují a do jaké míry považují jejich informace za pravdivé a ucelené, zjišťovalo během říjnového průzkumu Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Z televizních stanic hodnotí lidé nejlépe Českou televizi, respektive její hlavní zpravodajskou relaci Události. Celé čtyři pětiny dotázaných si myslí, že její informace jsou pravdivé. Z toho 41 procent uvedlo, že je považuje za "pravdivé a úplné", dalších 41 procent je má za "pravdivé, ale neúplné".

Hlavní zpravodajské relace dvou největších komerčních televizních stanic informují podle názoru dotázaných o něco "nevyváženěji". O zpravodajství v Televizních novinách na Nově si sedm lidí z deseti myslí, že je pravdivé, ale pouze 19 procent z nich se domnívá, že je "pravdivé a úplné".

1. zprávy na Primě považují tři čtvrtiny oslovených za pravdivé. Jen 17 procent z nich ale uvedlo, že jsou jejich informace "pravdivé a úplné".

Na internetu vede o prsa iDNES.cz
Zpravodajství na internetu je v České republice relativně novou záležitostí. Veřejnost mu sice zatím příliš pozornosti nevěnuje, ale ti, kteří ho sledují, si většinou myslí, že je pravdivé.

Mezi internetovými servery se nejlépe umístil iDNES.cz. Jeho čtenáři považují jeho informace za jednoznačně pravdivé. Třináct procent z nich navíc uvedlo, že jsou "pravdivé a úplné", dalších 13 procent je má za "pravdivé, ale neúplné".

Jako druhý skončil server Aktuálně.cz, jehož zpravodajství je podle respondentů rovněž pravdivé. Shodně 13 procent čtenářů se domnívá, že jsou jeho informace "pravdivé, ale neúplné". Jen 10 procent dotázaných je považuje za "pravdivé a úplné".

Na třetím místě se umístily Novinky.cz. Jedno procento čtenářů označilo jejich zpravodajství za nepravdivé. Z těch, kteří zprávám tohoto serveru věří, je má za "pravdivé, ale neúplné" opět 13 procent čtenářů. 9 procent dotázaných řeklo, že jsou "pravdivé a úplné".

Mezi deníky kraluje MF DNES
Také vybrané celostátní deníky, s výjimkou Blesku, informují podle názoru Čechů spíš pravdivě. Lidé je ale nesledují zdaleka tolik jako televizi.

Největší důvěře se těší Mladá fronta DNES, jejíž zpravodajský servis označily jako pravdivý téměř dvě třetiny dotázaných. Osmadvacet procent z nich si navíc myslí, že jsou informace "pravdivé a úplné", za "pravdivé, ale neúplné" je považuje 26 procent.

Mladou frontu následují Právo a Hospodářské noviny. O jejich informacích si myslí, že jsou pravdivé, 39 respektive 36 procent dotázaných. O Blesku to ale konstatovala pouze pětina respondentů, dvě pětiny naopak soudí, že jeho informace jsou nepravdivé.

V čele rozhlasových stanic je Radiožurnál
Mezi rozhlasovými stanicemi se největší důvěře Čechů opět těší veřejnoprávní médium, konkrétně Český rozhlas 1 - Radiožurnál. To, že informuje pravdivě, si myslí téměř polovina dotázaných, 27 procent z nich má jeho informace za "pravdivé a úplné", 21 procent je považuje za "pravdivé, ale neúplné".

Pravdivé informace přisuzuje 44 procent lidí rozhlasové stanici Frekvence 1. Ovšem pouze 14 procent z nich uvádí, že jsou "pravdivé a úplné". Zpravodajství rádia Impuls věří 38 procent posluchačů, jen 10 procent z nich je ale má za "pravdivé a úplné".

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz