Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průvodce džunglí volebních průzkumů

  17:00aktualizováno  17:00
Agentury si stěžují na mediální dezinterpretaci svých volebních průzkumů. Jak se mohou lidovecké preference lišit ve dvou dnech o pět procent? Čtenář se ztrácí v terminologii preferencí, prognóz a statistických chyb. V orientaci džunglí volebních průzkumů pomůže následující slovník.
Historie učí, že u uren dopadne nakonec vše jinak. Ilustrační foto.

Historie učí, že u uren dopadne nakonec vše jinak. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Stranické preference počítají výzkumníci tak, že vydělí počet sympatizantů konkrétní strany celkovým počtem dotázaných (tedy včetně těch, kteří řekli "nevím" nebo "nepůjdu volit").

Do voličských preferencí se naopak započítávají jen lidé, kteří nevyloučili účast ve volbách. Tyto výsledky jsou  podobnější skutečným výsledkům voleb. Přesto ani ony nejsou volební předpovědí.

Důvody, proč se čísla preferencí od výsledků voleb liší, jsou v zásadě čtyři: statistická chyba, neochota respondentů pravdivě odpovídat (například u voličů extremistických stran), reálný vývoj politické situace či metodologická chyba agentury.

Volební prognózy na rozdíl od preferenčních výzkumů odhadují skutečný výsledek voleb pomocí matematického modelu. V Česku je zveřejňuje zejména Factum Invenio.

Prognózy vycházejí ze stranických preferencí a informací o hlasování v minulých volbách. Výzkumníci v nich zohledňují i ochotu voličů konkrétních stran jít k urnám. Konkrétní recepty, jak předvídat výsledek voleb, jednotlivé agentury tají jako své know-how.

Otevřené otázky kontra kartičky
Existují dva hlavní způsoby dotazování. Prvním z nich je takzvaná otevřená otázka. Respondent odpovídá na dotaz, koho by volil, kdyby se volby konaly příští týden. Metodu otevřených otázek používá STEM či CVVM.

Factum Invenio pracuje ve svých volebních prognózách s takzvanou "kartičkovou metodu". Dotázaný vybírá z nabídky kartiček se jmény stran, což má simulovat reálné volby.

Podle Jana Hartla z agentury STEM fandí tato metoda spíše malým stranám. Kartičky nabízejí lidem pocit nezávazného hlasování. Navíc jim předkládají k výběru jména stran, na které by si při otevřené otázce "Koho budete volit?" ani nemuseli vzpomenout.

Velikost vzorku
Všechny agentury prohlašují vzorky, na nichž zkoumají podporu stran, za reprezentativní. Počet dotázaných se ale u jednotlivých agentur výrazně liší. Zatímco STEM většinou oslovuje přes 1600 lidí, CVVM a Factum se ptají zpravidla okolo tisíce respondentů.

Velikost vzorku přímo ovlivňuje přesnost výzkumu. Problematické mohou být výsledky výzkumů pro jednotlivé kraje, kde se vzorek rozpadá na 14 částí. Proto může v krajských výzkumech docházet k nejpřekvapivějším výsledkům.

Statistická chyba
Velikost určuje takzvanou statistickou chybu. U velkých vzorků STEM je tato chyba podle Jana Hartla 1,5 %. U menších šetření ostatních agentur se pohybuje kolem 2 až 2,5 %.

Představme si, že agentura zjistí 34,4 % podporu ODS při statistické chybě 2,9 procent. "Přesnější a serióznější vyjádření výsledků by muselo znít nějak takto: Jsme si na 95 % jisti, že skutečný podíl voličů ODS leží někde mezi hranicemi 31,5 % a 37,3 %," uvádí Jiří Vinopal z CVVM.

Toto složité tvrzení znamená, že agentura není schopná říct, jestli má ODS 32 nebo 34 nebo 36 procent. Navíc výzkumníci přiznávají, že jsou si přibližným výsledkem jisti jen na 95 procent. Jinak řečeno, průměrně jeden z dvaceti preferenčních odhadů je zcela chybný.

Výsledky průzkumů jsou tedy spíše orientační. Dělí-li ODS a ČSSD tři procenta, mohou mít ve skutečnosti stejnou podporu. Zjistí-li agentura, že ČSSD stáhla náskok ODS o jedno procento, neznamená to takřka nic. Stejně tak mohla ODS reálně o půl procenta posílit.

Kdo v Čechách dělá výzkumy

Mezi čtyři nejrenomovanější agentury, které se v Česku zabývají preferenčními průzkumy a volebními prognózami, patří:

STEM - Středisko empirických výzkumů
CVVM - Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR
SC&C - Survey, Consulting And Care
Factum Invenio

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz