Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průmyslovou zónu obyvatelé nechtějí

  9:53aktualizováno  9:53
Š i l h e ř o v i c e - Asi sto padesát převážně nespokojených obyvatel Šilheřovic na Opavsku přišlo do místního kinosálu debatovat o záměru vybudovat v obci průmyslovou zónu. Zatímco Ostrava má vážný zájem koupit zdejší pozemky, asi třetina Šilheřovických je striktně proti. Z úst místních obyvatel, kteří chtějí o zóně sami rozhodnout v referendu, zaznívala proti vybudování průmyslového centra tvrdá slova.
Podrobnější informace o průběhu jednání se dočtete také v regionální příloze MF DNES - Severní Morava a Slezsko.
Naopak politici i úředníci občany přesvědčovali, že vytvoření zóny je investicí do budoucnosti a může zvrátit nepříznivý vývoj zaměstnanosti v regionu.

"My sice argumenty Ostravy chápeme a respektujeme, průmyslovou zónu chceme, ale ne u nás," řekl František Holiš, který v obci nasbíral přes čtyři sta podpisů proti vybudování zóny. Po jeho výstupu následoval bouřlivý potlesk.

"Pokud se na to budeme dívat takhle, můžeme tato centra stavět na Aljašce," reagoval hejtman Ostravského kraje Evžen Tošenovský.

Odpůrcům vadí především to, že by zóna měla vyrůst v krajině dosud nedotčené průmyslem,  v blízkosti šilheřovického zámku a golfového hřiště. Bojí se narušení životního prostředí a ztráty klidu.

"Bylo by to gigantické dílo. Pro porovnání: Zóna v Hranicích má zaměstnávat až tři a půl tisíce lidí a v Karviné dvanáct set. U nás má vzniknout až šest tisíc míst. Tenhle záměr je pro dané území skutečně nevhodný," prohlásil Holiš.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz