Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průmyslová zóna vyvolává protesty

  12:36aktualizováno  12:36
Postoupky - Záměr kroměřížských radních zřídit poblíž obce Postoupky průmyslovou zónu, o němž se mluví už rok, narazil nyní na ostré protesty. Poté, když už pro její zřízení začali jednat o výkupu pozemků, zvedla se vlna nevole. Kritici upozorňují, že na území je neobyčejně cenné prameniště pitné vody, které by zóna ohrozila. Namítají také, že půda na tomto území je jednou z nejkvalitnějších v zemi.

S vybudováním zóny odpůrci zásadně nesouhlasí. O změně územního plánu města, který zřízení zóny podmiňuje, pořádají radní veřejné jednání ve čtvrtek v 15 hodin na kroměřížské radnici.

"Zóna prostě u Postoupek být nesmí. Je tam prameniště prvotřídní pitné vody pro 80 procent okresu. Jinde takové prameniště není. Zóna by přímo ohrozila zásobování nejen Kroměříže pitnou vodou," tvrdí Kroměřížan Karel Janeček.

"Půda v této oblasti je z nejkvalitnějších vůbec. Má tu nejvyšší možnou bonitu. Slyšel jsem návrh, že by se dala odvézt, jak to chtěl Hitler udělat s půdou na Ukrajině. To je pochopitelně nesmyslný nápad," zlobí se Jan Váňa, soukromý zemědělec z Postoupek, jenž tvrdí, že mu jde o podstatu věci, protože jeho pozemků by se záměr radních nedotkl.

S plánovanou zónou nesouhlasí ani odbor životního prostředí na kroměřížské radnici. "Umístěním průmyslové zóny v blízkosti prameniště by byl ohrožen nejkvalitnější zdroj pitné vody, který je chráněn už od 19. století. Naši předkové si jej chránili jako oko v hlavě. Stejný názor jako my má i referát životního prostředí okresního úřadu a hygienici," uvedl zástupce vedoucího radničního odboru životního prostředí Petr Vodák. "I půda v oblasti je vysoce chráněna. Vyjmout z půdního fondu ji lze jen ve výjimečných případech," dodal.

Starosta Kroměříže Petr Sedláček věří, že se spory podaří prodiskutovat na veřejném jednání, které se uskuteční dnes odpoledne. "Když převáží argumenty proti zóně, zóna prostě nebude," řekl starosta.

Kritikům však zároveň vzkázal, že problém zbytečně dramatizují. "Jestliže je někde nejlepší bonita půdy, ještě to neznamená, že se tam nesmí stavět, a totéž platí o vodě. Vždy záleží na podmínkách," argumentuje starosta.

Je podle něj také otázkou, zda zřízení zóny jinde by nezatížilo životní prostředí jinak. Postoupky mají totiž tu výhodu, že leží v místě napojení na plánovanou dálnici. Jiné možné varianty by znamenaly dopravní zátěž pro město.

Stávající průmyslová oblast na druhém břehu Moravy navíc nepřipadá v úvahu, protože při povodních v roce 1997 byla zaplavena a leží tudíž v záplavové zóně. "Kromě toho u Postoupek působí už nyní zemědělské družstvo, je tam autobazar a vrakoviště. Ale to zřejmě nevadí," podotkl starosta.

I kdyby byla změna územního plánu schválena, stejně by měli podle něj ekologové možnost se vyjádřit ke každé plánované stavbě znovu. S průmyslovými podniky v zóně radnice podle starosty stejně nepočítala. "Proto ji ve všech svých materiálech označujeme jako rozvojovou, ne jako průmyslovou," zdůraznil Petr Sedláček.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

Výmluva na topení byla trapná, ale pravdivá, řekl pirátský těžař kryptoměn

Tomáš Vymazal (Piráti)

Člen Pirátské strany Tomáš Vymazal, který loni v poslaneckém bytě tři týdny těžil kryptoměny, věnuje výnos kuchařkám...

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz