Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průmyslová zóna nemá dost vody

  11:01aktualizováno  11:01
Prostějov - Ačkoli v prostějovské průmyslové zóně se už usadily dvě zahraniční firmy a další mají o podnikání zájem, město stále nevyřešilo, jak na pozemky dopravit dostatek užitkové vody. Na vyřešení zásobování má zájem hlavně japonská textilka Toray, která tu už druhý rok vyrábí podšívkovinu a chce rozšířit továrnu. Povodí Moravy nabídlo Prostějovu, že vodu na vlastní náklady do zóny přivede.

"Zatím máme vody dostatek. Kdyby však do průmyslové zóny měl přijít nový investor s větším požadavkem na spotřebu vody, tak by to nestačilo," tvrdí manažer Toray Rostislav Tesař.

Už rok se úředníci města zabývají asi čtyřmi variantami řešení. Nyní k nim přibyly návrhy, jež připravil státní podnik Povodí Moravy v Brně ve spolupráci se senátorem za Prostějovsko Robertem Kolářem (Čtyřkoalice). Přestože žádný z nich není pro prostějovské úředníky novinkou, jejich výhodou je to, že Povodí Moravy se nabízí jako investor celé akce.

Povodí Moravy navrhuje využít kapacity Plumlovské přehrady. "Tato varianta v první fázi umožní především firmě Toray čerpat více spodní vody ze studní, ve druhé fázi by se tyto zdroje mohly využívat i pro celou průmyslovou zónu," řekl senátor Robert Kolář, podle něhož by celý projekt mohl začít už v březnu 2002 rekonstrukcí hráze Plumlovské přehrady.

"Tato varianta je však zároveň omezena kapacitou přehrady, zachováním průtoků a stavů hladiny vody v Plumlově v letním období," podotkl generální ředitel Povodí Moravy Ivan Pospíšil.

Jako druhou variantu Povodí nabízí vybudování 25 kilometrů přivaděče užitkové vody z řeky Moravy s napojením v Dubu na Moravě. "Momentálně mapujeme, jak by bylo technicky náročné vykoupit pozemky," vysvětlil Pospíšil. Mezi dalšími variantami, kterými se město zabývá, je například prodloužení vodovodu Pomoraví nebo doprava vody z tovačovských jezer u Přerova.

Povodí Moravy však nabízí, že na svoje náklady připraví projektovou dokumentaci a je ochotno stát se i investorem celé akce. Náklady odhaduje na 200 milionů korun. "Jsme připraveni jít i do investování projektu. Samozřejmě k sobě sháníme někoho, kdo by s námi nelehkou investorskou záležitost podstoupil," uvedl generální ředitel Ivan Pospíšil.

To, které variantě dá nakonec přednost, město hned tak nerozhodne. "Chceme prokázat, která varianta bude nejlepší a nejvýhodnější pro město. Momentálně ověřujeme všechny možné vazby. Všechno jsou to zatím věci, které se rýsují," uvedla vedoucí odboru koncepce a rozvoje města Karin Kuklová.

V prostějovské průmyslové zóně, kde už působí japonský Toray a německá společnost Kendrion Binder magnety, město vlastní 15 hektarů pozemků a další stále vykupuje. Na městských pozemcích však zatím žádná továrna nestojí. Karin Kuklová to částečně přičítá i problémům s vodou.

"Teď tu máme asi tři zájemce, kteří vodu nepotřebují. Řešení otázky zásobování vodou je ale velmi důležitá záležitost. Od té doby, co se bavíme o průmyslové zóně, tak se to snažíme vyřešit," podotkla Kuklová.

Naopak podle ředitelky Úřadu práce v Prostějově Zdeňky Šrámkové špatné zásobení průmyslové zóny vodou investory neodrazuje. "Nemám dojem, že bychom se potýkali s tím, že by někdo kvůli vodě od nás odešel, nebo k nám nepřišel. U nás se investoři naopak usazují daleko více než v jiných lokalitách. Je to ovlivněno zejména výhodným komunikačním napojením Prostějova. Třeba Kroměříž, Zlín nebo Přerov mají v tomto směru mnohem větší handicap," míní Šrámková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Najdete na iDNES.cz