Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českem projede devět kolon kavalerie USA. K vidění budou ve Vyškově

  11:31aktualizováno  11:31
Českou republikou bude 27. až 30. května projíždět obrněná technika 2. jízdního pluku americké armády. Vojáci se vypraví na cvičení Saber Strike v Pobaltí. Kvůli plynulosti dopravy se 225 vozidel rozdělí na devět kolon. V kasárnách ve Vyškově se plánuje statická ukázka pro veřejnost.

Od března 2015 to bude už třetí průjezd velké obrněné kolony amerických vojenských vozidel Českou republikou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

O chystaném průjezdu kolony informoval už v dubnu ministr obrany Martin Stropnický (více zde). Generální štáb nyní upřesnil, jak bude přesun vypadat.

Američtí vojáci ze 2. jízdního pluku, sídlícího v bavorském Vilsecku, projedou Českou republikou ve dnech 27. až 30. května. Budou mířit na cvičení Saber Strike v Pobaltí.

Fotogalerie

Právě trojlístek pobaltských států se cítí ohrožený Moskvou poté, co Rusové obsadili ukrajinský Krym a nasadili vojáky v bojích v Donbasu. Stejně jako na Krymu a na východě Ukrajiny i v Pobaltí žijí ruské menšiny.

„Tímto cvičením NATO reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a prezentuje soudržnost a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně. Také proto proběhne během přesunu společný výcvik českých a amerických vojáků,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.

Pobaltí platí za nejobtížněji hájitelnou část NATO. Simulace think-tanku Rand ukázala, že neposílenou obranu Pobaltí by teoreticky ruské síly dokázaly smést za 60 hodin (více o studii čtěte zde). Byl by to ovšem vojenský útok na členskou zemi NATO ze strany Ruska, tedy bezprecedentní krok.

Jízdy obrněné kavalerie USA Českem

Poprvé americká obrněná technika v rámci pozemních přesunů projížděla Českou republikou na konci března a začátku dubna 2015. Akce nesla název Jízda dragounů podle přezdívky 2. jízdního pluku.

Další konvoj, takzvaná Dunajská jízda, projížděl českým územím v září 2015 na cvičení v Rumunsku.

Vojenská cvičení nedělá pouze NATO, ale také Rusko. Co do počtu účastnících se vojáků jsou ruská cvičení několikanásobně větší (srovnání najdete zde).

Američtí vojáci do České republiky vjedou 27. května, po dálnici D5 dorazí na Pražský okruh a následně do kasáren v Praze-Ruzyni, kde přenocují. Následujícího dne odjedou po D1 do Vyškova. a Přáslavic, kde budou ubytováni další dvě noci.

„Ve zdejších prostorech se bude konat společný výcvik s českými vojáky zaměřený na střeleckou přípravu, vojenské lezení a řízení vozidel. V pondělí 30. května bude kolona pokračovat po D1 a na hraničním přechodu Bohumín opustí Českou republiku,“ uvedl generální štáb.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář poznamenal, že se přesun týká zhruba pěti set vojáků a 225 kusů vojenské techniky. „Vzhledem k počtu osob a vozidel a pro zachování bezpečnosti i plynulosti provozu na pozemních komunikacích bude kolona rozdělena do devíti částí,“ dodal Bečvář. Rozestupy mezi kolonami jsou v plánu půlhodinové.

Průjezd kolon budou zajišťovat příslušníci Vojenské policie a Policie ČR. Mezi Prahou a Vyškovem budou do sestavy americké jednotky začleněna i vozidla Iveco ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

V neděli 29. května je od 14 do 17 hodin v plánu den otevřených dveří se statickou ukázkou techniky ve vyškovských kasárnách.

Zejména před prvním průjezdem amerických „dragounů“ Českou republikou se z internetových diskusí a ohlášených protestů zdálo, že se proti akci chystá masivní odpor. Nakonec ale bylo lidí zvědavých na Američany a fanoušků vojenské techniky mnohem více než odpůrců. Akce lídra protestů exsenátora Jiřího Vyvadila, rozklížili vtipálci (více zde), takže samozvaný „velitel“ dorazil protestovat prakticky sám.

Průjezd amerických „dragounů“ v září 2015:

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Najdete na iDNES.cz