Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prozatímním šéfem ČT může být i Bobošíková

  18:55aktualizováno  18:55
Sněmovna bude vybírat prozatímního ředitele České televize ze sedmi uchazečů. Kromě už dříve známých kandidátů klubu ČSSD Karla Kochmana a Jiřího Balvína dnes poslanci do vypršení lhůty pro předkládání nominací navrhli mimo jiné ředitelku zpravodajství ČT Janu Bobošíkovou či Věru Valterovou, která je pověřena řízením televize. Oznámil to předseda volební komise sněmovny Jan Vidím (ODS), který nominace shromažďoval.

Sedmdesát trestních oznámení, ale žádná obvinění

Vyšetřovatel a státní zástupce zatím nevypracovali žádné obvinění, i když je v kauze ČT podáno 70 trestních oznámení. Neshledali k tomu totiž žádné důvody. Šetření však pokračuje.

Komplikací je hlavně to, že většina oznámení má velmi obecný charakter. Nejvíce jich bylo podáno na bývalého ředitele ČT Jiřího Hodače.

Týkají se hlavně porušování povinností při správě cizího majetku, neoprávněného užívání cizí věci a neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru, nezákonného zastavení vysílání ČT a tím způsobených škod i finančního hospodaření televize v minulém období.

Profily sedmi kandidátů na prozatímního ředitele ČT, ZDE
Bobošíkovou navrhuje Dostálová
Valterovou navrhl do funkce prozatímního šéfa ČT poslanec ODS František Pejřil a Bobošíkovou jeho stranická kolegyně Kateřina Dostálová. Sněmovna by měla o obsazení funkce rozhodovat 9. února.

Kromě Kochmana, k jehož nominaci se připojila i Unie svobody, Balvína, Bobošíkové a Valterové se o funkci budou ucházet rovněž komunistický kandidát Vratislav Měchura - bývalý ředitel píseckého Rádia Prácheň, někdejší ředitel televize Premiéra Jiří Mejstřík navržený poslancem KSČM Karlem Vymětalem, a Michael Kralert. Toho navrhl poslanec ČSSD Ivan David.

Komers: Těšíme se na pláň
Mluvčí krizového výboru ČT Adam Komers nechce jména navržených kandidátů komentovat. "K těm jménům se nebudeme vyjadřovat, protože to je věc Poslanecké sněmovny. V případě, že bude zvolena paní Bobošíková, tak se těšíme na Letenskou pláň," podotkl. Stávkující už před časem  uvedli, že jsou připraveni uspořádat demonstraci na podporu svých požadavků na
Letenské pláni.

Odhadovat šance uchazečů je obtížné. Dlouho platil za nejvážnějšího kandidáta Kochman. Odpor poslanců ODS, podle nichž je příliš spojen se stávkujícími zaměstnanci ČT, však jeho šance asi snížil. Kandidáti KSČM ve sněmovně většinou nenacházejí dostatečnou podporu. Také Bobošíková s Valterovou pravděpodobně nenajdou mezi zákonodárci dost hlasů ke zvolení.

Šanci může mít Kralert
Novým jménem mezi kandidáty je i Kralert. Ivan David, který ho navrhl, řekl, že podle něj by mohl mít velkou šanci na zvolení. Dodal, že tuto nominaci konzultoval také s některými dalšími poslanci, a to nejen z klubu ČSSD. Podle něj je Kralert ekonom a v televizi už pracoval zhruba v letech 1997 až 1999.

Člověk, kterého sněmovna do funkce prozatímního ředitele ČT zvolí, bude v čele této instituce stát zřejmě jen několik měsíců. Řádného ředitele veřejnoprávní televize by totiž měla zvolit až nová Rada ČT, kterou ale musí nejprve zvolit poslanci.

Před volbou radních vznikne sněmovní výbor
Sněmovna před volbou radních ustaví volební výbor, v němž mají být poměrně zastoupeni představitelé všech politických klubů. Jeho úkolem bude předložit sněmovně užší výběr návrhů kandidátů do rady - navrhnou jí trojnásobek jejích členů, tedy 45 jmen. Výbor bude podle Vidíma pravděpodobně ustaven na řádné schůzi sněmovny, která má začít 20. února. Návrhy kandidátů mu dodají různé společenské organizace a sdružení, které mají co nejlépe reprezentovat občanskou společnost. Lhůtu, v níž tak budou moci učinit, Vidím zatím odhaduje na 30 až 60 dní od doby, kdy bude zvolen předseda volebního výboru.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

VIDEO: Dvojice lvíčat řádí ve výběhu, nejradši si hrají s otcovým ocasem

Lví hrátky v brněnské zoo

Pneumatika, balvan, větev, ale i vlastní ocas stačí k vyřádění dvojici pětiměsíčních lvíčat v brněnské zoo. Jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz