Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Provozovatel zříceného hotelu dostal tři roky vězení

  15:47aktualizováno  17:33
Lounský soud potrestal zřícení hotelu Oharka, v jehož troskách zahynulo před čtyřmi lety šest Poláků. Provozovatel ubytovacího zařízení má jít na tři roky do vězení. Zbývající tři muže soud zprostil obžaloby.

Žalobě kvůli zřícení hotelu čelili čtyři muži. | foto: Martin AdamecMF DNES

Tříletý trest pro provozovatele hotelu Zdeňka Krupku soud odůvodnil tím, že jako jednatel společnosti měl vědět, co všechno jsou jeho povinnosti.

"Chci-li podnikat v určitém oboru, musím si zjistit všechny podmínky a povinnosti. Každé elektrické zařízení potřebuje údržbu a revize," zdůvodnila rozhodnutí soudu předsedkyně senátu Dana Maťátková.

Soudkyně uznala, že pochybila i společnost Lostr Louny. Podle nájemní smlouvy měl právě Lostr z pozice majitele zajišťovat revize v hotelu. I když se po hádce údajně Zdeněk Krupka ústně dohodl s vedením Lostru, že si revize zajistí sám, mělo vedení společnosti revizi buď zajistit, nebo trvat na písemném doplnění smlouvy.

Zřícení části hotelu způsobila 1. dubna 2002 exploze bojleru, který měl ucpaný pojistný ventil a vadnou elektroinstalaci. To umožnilo podle znaleckého posudku přehřátí vody v nádrži o 236 stupňů Celsia.

Nahromaděná pára a následná tlaková vlna roztrhla nádobu ohřívače na dvě půlky a vymrštila je proti nosné konstrukci domu. - více zde

V troskách tehdy zahynulo šest Poláků, mezi nimi i šestiletá holčička.

U soudu se ukázalo, že špatný technický stav bojleru nikdo nekontroloval od roku 1991. Revize se přitom měly provádět každé tři roky. "Kritická situace by nenastala, kdyby došlo k revizi bojleru," upozornila soudkyně Maťátková.

Státní zástupkyně proto dohnala k soudu čtyři muže z Loun. Miroslav Földes a Jiří Šimíček byli obžalovaní, že jako náměstci ředitele firmy Lostr, tehdejšího majitele budovy, nezajistili revizi bojlerů.

Třetím z obžalovaných je revizní technik Oto Šoun, který svou funkci v Lostru zastával v letech 1994 až 1998. Zodpovídal i za elektrické revize, tedy i na bojlerech, také na Oharce. Posledním, který usedl na lavici obžalovaných, byl provozovatel hotelu Zdeněk Krupka. - více zde

Všichni vypověděli, že si nejsou vědomi žádného zanedbání či porušení svých pracovních povinností.

Autoři: ,


Témata: Pojišťovny

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Najdete na iDNES.cz