Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Provod: Pašoval jsem metráky digitálek a vydělal miliony

  14:43aktualizováno  28. listopadu 9:07
Chcete vědět, jak se podnikalo za komunismu, kdy to bylo zakázané? Miroslav Provod, jeden z nejznámějších veksláků, po letech odkryl karty. Přiznal, že zbohatl na tom, že pašoval hodinky, tehdy nedostatkové digitálky. Říká, že jich dovezl metráky a vydělal neuvěřitelné stamiliony.

Zatímco Tomáš Pitr před spravedlností uniká, jeho kamarád Provod poskytl rozhovor ve vězení. | foto: Dan Materna

"Vozil jsem je z ciziny v mezinárodních rychlících. Každý týden jsem tak do země dovezl až 400 kilo hodinek najednou," říká muž, který patřil k přátelům zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka.

"Hodinky jsem vykládal z vlaku za jízdy. Spouštěl jsem je na laně ve chvíli, kdy vlak musel přibrzdit u jednoho mostu přes řeku Ohři. Vlak tam jezdil třicítkou. Hodinky jsem měl zabalené ve vaku, na jehož spodku byl takový tlumič, který mírnil jeho dopad na zem. Nikdy mě při tom nechytili. Takhle jsem fungoval deset let," řekl Provod MF DNES. A dodal, že si do Rakouska tehdy ulil zisk - neuvěřitelných 420 milionů korun.

Gott Tajný život Karla Gotta:
mafie a disent
 
"Než jsem v létě nastoupil do vězení, dostal jsem zaručené zprávy, že spáchám sebevraždu. Že mě prý najdou oběšeného. Vždy jsem počítal s tím, že mě jednou zabijou," pokračoval v rozhovoru bývalý obchodní partner zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka a uprchlého Tomáše Pitra. Provod si nyní v příbramské věznici odpykává pětiletý trest za daňové podvody.

Než jste nastoupil do vězení, napsal jste své paměti a řekl o nich, že až jednou vyjdou na povrch, zamává to politikou. Není čas je zveřejnit?
Paměti jsem uložil u svých známých a řekl jim: Až mě zabijou, tak to zveřejněte. Zatím všichni, kdo je četli, jsou po smrti. Jediný Tomáš Pitr zatím někde běhá. Tedy doufejme.

Vy si stále myslíte, že vás někdo ohrožuje? I tady ve vězení?
Chvíli jsem tu pracoval v kantýně. Pak jsem byl převelený na kotelnu. Jenže to bych v noci obcházel výměníky. A to je pro mě riziková záležitost. Měl jsem od kolegů trestanců informaci, že za věznicí na nedalekých haldách chodil někdo s dalekohledem. To mohl být člověk s odstřelovačkou. Tak jsem znervózněl. Přestal jsem chodit na vycházky. A nakonec jsem se dohodl, že tu práci (kotelníka) nedostanu a budu raději nezaměstnaný.
Už před nástupem do vězení jsem dostal informaci, že mě oběsí. Já jsem si ale říkal, co když je to dezinformace? Co když se tomu vězení vyhnu a venku mě někdo jakoby na útěku zlikviduje? Usoudil jsem, že je lepší se nechat oběsit. Aspoň budou mé děti vědět, kde mám hrob.

Nepřeháníte? Kdo by to organizoval?
To nevím. Ale jedno je jisté: že všichni kolem mě umírají, nebo jsou na útěku. Mě už v minulosti taky chtěli zabít. Unesli mě, vybuchlo mi auto. Někomu stále vadím.

Když jsem psal knížku o Mrázkovi, narazil jsem i na to, jak těsné jste měl vztahy s Karlem Gottem. Jak jste se vlastně seznámili?
S Gottem mě seznámil Honza Svrček, hudební redaktor. Zmínil se, že Karel odprodává dům v Jevanech. Tak jsem se na něj byl podívat a hned jsme si plácli. Gottovi jsem za to v roce 1983 vyplatil 170 tisíc marek.

A od té doby jste byli s Gottem partneři?
Kamarádi přece.

Kde jste vzal tolik peněz?
Nebyl jsem žádný vekslák. Nepostával jsem před tuzexem a neprodával bony. Já jsem se na ty veksláky vždycky díval spatra. Říkal jsem si o nich, že to jsou ti, co otravujou lidi, když si jdou něco koupit. Já jsem obchodoval s hodinkama. To byl můj hlavní artikl. Vozil jsem do republiky týdně 300 až 400 kilo hodinek najednou.

Tomu nevěřím.
Nevím, proč se smějete. Vážně.

To byste musel zásobovat hodinkami celou republiku.
A nejen ji. Vyvážel jsem to i do ciziny. Měli jsme dobrý ceny. To byla tehdy éra digitálních hodinek.

Věděl Gott, že takhle obchodujete?
My jsme se o tom nebavili. Ale to, že nestrádám, musel vědět.

Jak jste za vilu zaplatil?
Hotově.

Nebylo to riskantní? Neměl jste na to dokumenty, dokonce jste nebyl nikdy zapsán jako majitel vily.
Jinak to udělat nešlo. Bylo by podezřelé, kde jsem vzal takové peníze. Oficiálně jsem byl programátor a můj plat byl nějakých 1 500 korun. Normálně bych za rok ušetřil deset tisíc, za deset let 100 tisíc. Takže jsem si tehdy koupil dům, na který bych si normálně vydělával několik set let.

Ale co kdyby se Gottovi něco stalo?
V roce 1984 mi podepsal u notáře alespoň čestné prohlášení, že mám na dům nárok. Do rekonstrukce vily jsem pak investoval nejméně dalších pět milionů korun.

Měli jste s panem Gottem ještě nějaký finanční vztah?
Koupil jsem od něj nějaká auta.

Těsně před revolucí jste se s Gottem domluvili, že vilu prodáte firmě Narex za 6,1 milionu korun. Gott vám pak peníze předal. Jenže po revoluci prohlásil soud transakci za neplatnou.
Vedl se dlouhý soudní spor a já se těšil, že se vše vrátí do starých kolejí, že Narexu vrátíme peníze a já se stanu už oficiálním majitelem vily. Jenže Karel se před skončením soudu najednou dohodl s Narexem, že dům od nich koupí. A stal se jeho vlastníkem. Takže ho po revoluci koupil za předrevoluční peníze.

Takže děsně výhodně?
Vždyť hned obratem na tom vydělal pět milionů. Nedávno ho prodal za 11 milionů. Přitom to měl být můj dům za předrevoluční peníze.

Jste na Gotta stále naštvaný?
No jistě. To se přece nedělá. Když se s někým na něčem domluvím, tak to má platit.

Chcete říct, že vás podvedl?
Nedodržel dohody. Ale já si nejsem jistý, že si uvědomuje, co vlastně udělal. On mi někdy připadá, že žije na jiné planetě. On je tak trochu mimo realitu.

Vyříkali jste si to někdy?
Když jsem zjistil, že dům prodává, tak jsem za ním přijel s právníkem. Vysvětlil jsem mu to a on řekl: "Ježiši, Mirku, já nevěděl, že ten dům budeš chtít. Ty seš teď na tom Orlíku (stálé Provodovo bydliště). Já teď jedu do Mnichova, ale pak se zastavím a dám ti klíče." Pak přijel z Mnichova a dokončil celou transakci tak, že vilu se ziskem prodal.

Máte jasno, kdo stojí za vraždou Mrázka?
Byla to politická vražda.

Policie říká, že to bylo vyřizování účtů v podsvětí.
Že to byl Radovan Krejčíř? To jsou pohádky. To je večerníček. To je nesmysl. Mrázek sbíral informace na řadu lidí v tomto státě. A já si myslím, že ty kompromitující informace ještě někde jsou. A až je jednou někdo najde a zveřejní, tak lidi seberou klacky a vyženou politiky ze Senátu i Sněmovny. To vylezou strašné věci.

Stačilo mi jen to, co mi vyprávěl Tomáš Pitr. Celé je to o tom, že Mrázek měl před dvěma lety přijít o Setuzu. A on to nechtěl dopustit, tak začal určitými informacemi tlačit na jisté lidi, aby změnili názor, aby Mrázek a Pitr o Setuzu nepřišli. Mrázek chtěl ta rozhodnutí zvrátit.

A použil něco, co použít nikdy neměl. Kdyby to nepoužil, tak tady je. On se skutečně dostal do těch nejvyšších pater politiky. On říkal, že informace jsou nejlehčí obchodní artikl. On skutečně dokázal zařídit cokoli.

Dostal jste pět let. Vydržíte to tady?
Vydržím. Co mi zbývá?

Mohou vás za dobré chování pustit v polovině trestu?
Jo, ale já o to nebudu žádat do té doby, dokud se to všechno kolem mě nějak nevyřeší. Já jsem tady vlastně v bezpečí.

 


Miroslav Provod

Provod patří k nejznámějším předrevolučním podnikatelům. Pašoval do země nedostatkové zboží včetně elektroniky. Sám Provod o sobě říká, že byl největší expert na dovoz hodinek. Prý jich týdně pašoval 300 až 400 kilo. Přitom využíval mezinárodní rychlíky. Za trestný čin nedovoleného podnikání byl také odsouzen. Ve vězení si odpykal tři roky. Na svobodu byl propuštěn těsně před pádem komunismu v roce 1989.

Policie ho řadí mezi tzv. veksláky, kteří se po listopadu 1989 dokázali přetransformovat mezi dravé podnikatele a zlegalizovat černé peníze z minulosti. K jeho přátelům patřil i nedávno zavražděný kmotr podsvětí František Mrázek, také někdejší vekslák. V devadesátých letech spojil své podnikání s Tomášem Pitrem, Mrázkovým obchodním partnerem.

Soud ho společně s Pitrem a ještě s třemi dalšími podnikateli v roce 2006 poslal na pět let do vězení za daňové podvody z počátku devadesátých let.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz