Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prověrka: Zadržení emisarů ODS bylo nezákonné

  16:22aktualizováno  16:22
Vrchní státní zástupce v Olomouci prověřil spisy kauzy Kořistka. Z jeho prověrky vyplývá, že zadržení Marka Dalíka a Jana Večerka bylo nezákonné. Vrchní státní zastupitelství prověřovalo postup krajských kolegů v Ostravě. Podle vrchního státního zástupce neexistovaly ani důvody k vazbě.

"Shodli jsme se s krajským státním zastupitelstvím v Ostravě, že v dané věci neexistovaly vazební důvody a nebyly splněny ani zákonné podmínky pro zadržení obviněných," řekl vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Z výsledků dohledové prověrky také vyplývá, že nebyly splněny ani zákonné podmínky při vyžadování údajů, které jsou předmětem bankovního tajemství. Vrchní státní zastupitelství tak rovněž potvrdilo kroky krajských kolegů.

Podle Ištvana krajskému státnímu zastupitelství nelze vytknout ani to, že dalo pokyn ke zrušení usnesení o zahájení trestního stíhání obviněných mužů.

"Po provedeném dohledu jsme konstatovali, že krajské státní zastupitelství důkazní situaci hodnotilo, a toto hodnocení není v zásadním rozporu se shromážděným spisovým materiálem," míní Ištvan.

Vývoj kauzy Kořistka

Doplnil, že krajští žalobci rovněž nepřekročili oprávnění, které jim dává zákon o státním zastupitelství pro výkon dohledu.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřovalo postup podřízené instituce od poloviny října. Ištvan tehdy iDNES vysvětlil, že ho k prověrce nevedly pochybnosti ani nepředjímal nějaká pochybení. Rozhodlo to, že rozhodnutí ostravské státní zástupkyně Zlatuše Andělové vyvolalo reakce policie, veřejnosti a zájem médií. - více zde

Výsledky prověrky obdrželo kromě ostravského krajského státního zastupitelství i Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Do případu se vrchní státní zastupitelství vložilo poté, co Andělová zveřejnila výsledky prověrky postupu okresního zastupitelství v Ostravě. Ve své zprávě uvedla, že obvinění asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka je nezákonné a navrhla jeho zrušení. Kořistku navíc označila za nevěrohodného.

Právě za hodnocení výsledků na detektoru lži kritizoval Andělovou ministr vnitra František Bublan. Proti jejím výrokům se ohradil i policejní prezident Jiří Kolář, kterému se nelíbila její slova, že policie v kauze Kořistka postupovala nezákonně.

Dalík a Večerek byli stíháni kvůli tomu, že poslanci Kořistkovi údajně nabídli v červenci deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku. Oplátkou měli žádat, že nepodpoří novou vládu Stanislava Grosse. Žalobce zrušil obvinění obou mužů 18. října.

Vyšetřování případu  ale pokračuje.

DÁLE ČTĚTE:
Články o kauze Kořistka

Zdeněk Kořistka, Marek Dalík a Jan Večerek. Všichni tři jsou aktéry údajné kauzy politické korupce. Ta hýbe koalicí, ale především opoziční ODS. (14. října 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz