Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zatímco jinde voda opadá, do Nových Kopist se jí hrází tlačí stále víc

  19:50aktualizováno  19:50
Lidé v Nových Kopistech u Litoměřic už skoro věřili, že je letos povodeň mine. Pak se v noci protrhla provizorní hráz z hlíny a kamení a vše bylo jinak. Voda zaplavila téměř třicet rodinných domků a stále stoupá.

U Terezína povolila provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist. (6. 6. 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Pořád jsme sledovali, jestli se k nám od Lovosic dostane voda z Labe. A pak přišla voda z Ohře," říká jeden z mužů na okraji Nových Kopist.

Ještě ve středu byla v Nových Kopistech pohoda. Někteří lidé se chystali využít sluníčka, které konečně vyšlo, a vytáhli grily. Odpoledne se ale dozvěděli, že hráz, kterou proti vodě na poli vybudovali, nemusí vydržet.

Fotogalerie

"Byli jsme doma v Nových Kopistech, ale jeli jsme se v jedenáct večer podívat do okolí, jak to vypadá. Zpátky už jsme se nedostali a museli jsme spát v autě," vypráví paní Marie.

Vesnice paradoxně doplatila na protipovodňová opatření, která ochránila sousední Bohušovice a Terezín.

Mezi nimi zůstala mezera a Oharka, jak řece říkají místní, zaplavila nejprve zahrádky, pak se přelila přes silnici a před půlnocí protrhla i hráz, kterou místní zemědělci ještě v noci zpevňovali. Při snaze hráz na poslední chvíli zachránit, se v jezeře v polích utopily dva bagry.

"Chtěli jsme tu hráz ještě zpevnit, jenže bagr tam zůstal, když povolila. Pomohli nám z cementárny v Čížkovicích a poslali druhý bagr, s plnou nádrží a řidičem, abychom ten první zkusili vytáhnout. Zapadl tam ale taky," vypráví Michal Johanovský.

Do vsi se zřejmě tlačí i spodní voda z Labe

Sám má loďku, a tak pomáhá dalším lidem občas zajet do vsi, aby viděli, jak to u nich vypadá. Paní Marie po návratu vypráví, že v kuchyni je půl metru vody.

Ve čtvrtek v poledne klesla hladina Ohře v Bohušovicích u mostu na Hrdly, klesá i Labe v Litoměřicích. V Nových Kopistech ale vody stále přibývá. Místní lidé jsou nervózní a vzteklí, nadávají třeba na Nechranickou přehradu, že zase upouští vodu.

Na Ohři pod přehradou přitom hladina stále klesá. Proč tedy do Nových Kopist od Bohušovic proudí další voda, místní nechápou.

"Hráz asi protrhla voda z Ohře, která se nemůže vlévat do vysokého Labe v Litoměřicích. Ale také sem vždy stoupá spodní voda z Labe kvůli pískovému podloží," přemítá Pavel Gryndler z litoměřického krizového štábu, který do Nových Kopist přijel.

Místním lidem tím aspoň částečně vysvětluje záhadu přibývající vody. Ale ani on neumí říct, jak dlouho voda ještě bude přibývat. A hlavně, kdy odejde.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz