Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protonové ozařování zničí nádory, jež nelze operovat skalpelem

  10:24aktualizováno  10:24
Zatím je poblíž pražské nemocnice Bulovka jen obří jáma v zemi. Do čtyř let tu ale má za soukromé peníze vzniknout protonové centrum, kde se budou moderní šetrnou metodou léčit pacienti s nádory očí, prostaty, mozku i jiných orgánů. Nejbližší podobné zařízení se právě dokončuje v německém Essenu.
Protonový ozařovač umí lépe zaměřit nádor, pomůže tedy i pacientům, jejichž nádory byly dosud neléčitelné. Ilustrační foto

Protonový ozařovač umí lépe zaměřit nádor, pomůže tedy i pacientům, jejichž nádory byly dosud neléčitelné. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mezi onkology se o tom šušká už dlouho, ale oficiálně o tom nikdo nemluví a nikdo neví. Včetně ministerstva zdravotnictví. Jde totiž o soukromou investici.
"Víme jen to, že u Fakultní nemocnice Bulovka vzniká díra v zemi, kde má toto zařízení stát," říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

DALŠÍ NOVÉ PŘÍSTROJE

Pro onkologické pacienty

Nový Leksellův gama nůž

Nůž je zařízení, které dokáže velmi přesně pomocí gama záření ozařovat konkrétní místa v mozku. Na počátku devadesátých let se ve veliké sbírce podařilo shromáždit dost peněz, aby se přístroj mohl koupit pro pražskou Nemocnici Na Homolce. Do té doby museli pacienti s nádory mozku jezdit do zahraničí.

Dnes je nůž podle ministerstva zdravotnictví i po několika renovacích zastaralý a také patří soukromé nadaci, která na něj sesbírala peníze. Nemocnice jej má vypůjčený. Do Česka proto přibude nový gama nůž, opět na Homolku.

Cyber knife

Přístroj, který umí totéž co gama nůž, ale je univerzálnější. Dá se použít i u jiných nádorů po celém těle, tedy nikoli jen na mozku. Přijde na 200 milionů korun a zatím v Česku žádný není, ale ministerstvo zdravotnictví naplánovalo, že jej od podzimu bude mít Fakultní nemocnice Ostrava.

"Původně mělo zčásti zasahovat přímo na pozemky nemocnice, ale k tomu jsme nedali souhlas," dodává. Investoři proto centrum posunuli na pozemky patřící městu a před necelým měsícem začala stavba.

Záření cílené jen na nádor

"Včetně přístrojů přijde na tři miliardy korun a celé centrum, tedy všechny čtyři ozařovny, bude v plném provozu od poloviny roku 2013. První pacienty však bude centrum přijímat už o rok dříve," popisuje zástupce investora Antonín Pečenka, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nucený správce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Peníze zajišťuje Erste Group prostřednictvím české dceřiné společnosti Immorent.

Pro pacienty bude tato protonová terapie znamenat v každém případě lepší a modernější léčbu. Ozařování je pro tělo nemocného mnohem šetrnější způsob, jak zničit nádor, než chemoterapie, která se v Česku při léčbě nemocných dosud využívala více než v jiných zemích EU.

Onkologové se navíc shodují, že protonové zářiče znamenají velký pokrok v porovnání se současnými ozařovacími přístroji. Pomocí přesného protonového paprsku se dají odstranit i nádory, které jsou dnes neoperovatelné a jinou cestou nezničitelné. "Především jde o ty, které jsou blízko orgánů citlivých na záření, jako jsou třeba mícha, oči nebo mozek," říká Karel Odrážka, šéf Společnosti radiační onkologie.

Každé ozařování ničí nejen nádor samotný, ale i kus zdravé tkáně okolo. "Tyto zářiče jsou úžasná věc, protože jsou cílenější a neničí tolik okolí nádoru," říká přednosta onkologie Fakultní nemocnice Ostrava David Feltl. Problém však vidí v tom, že provoz přístroje je příliš drahý.

"Obávám se, že Česko tady předbíhá dobu. Protonová terapie je cesta, kterou se bude určitě ubírat léčba budoucnosti. Za pět či za deset let o takový přístroj určitě můžeme usilovat, ale nejsem si jistý, jestli na to teď máme, abychom z veřejného pojištění zaplatili drahý provoz takového zařízení," vysvětluje Feltl.

A totéž říká ministerstvo zdravotnictví. "Je to vhodné jen pro zlomek pacientů. Naše priorita to tedy rozhodně není. Lepší je zmodernizovat a dovybavit normálními ozařovači onkologická centra," odmítavě kroutí hlavou náměstek Šnajdr.

Ze zahraničních zkušeností plyne, že protonová léčba je vhodná zhruba pro pět procent pacientů s rakovinou, kteří se mají léčit ozařováním, a vyplatí se mít jedno centrum pro spádovou oblast s deseti až patnácti miliony lidí. V Česku by se v protonovém centru mohly léčit zhruba dva tisíce lidí ročně.

Největší zdravotní pojišťovna VZP, na níž především závisí, zda bude péče pacientům proplacena, zatím označuje tyto úvahy za předčasné. "V současné době naše pojišťovna nevede v tomto ohledu žádná jednání," uvedla mluvčí VZP Šárka Korandová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Řecká policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům v Aténách

Lidé protestují proti omezení práva na stávku (15. ledna 2018)

Řecká policie použila slzný plyn a ohlušující granáty proti demonstrantům, kteří se pokusili proniknout k budově...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Najdete na iDNES.cz