Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spoty v rádiu bojují za nemocnici. VZP prý upírá Čechům právo na léčbu

  1:33aktualizováno  1:33
Ve sporu Protonového centra na ozařování nádorů s pojišťovnou VZP přituhuje. Na podnět nemocnice se právě rozbíhá rozhodčí řízení, které má rozhodnout o platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, kterou před zahájením stavby Protonové centrum s VZP uzavřelo. Příznivci nemocnice se pak rozhodli bojovat rozhlasovými spoty.

VZP nechce přispívat na léčbu v moderním Protonovém centru. | foto: Profimedia.cz

Nemocnice za čtyři miliardy korun si před zahájením stavby chtěla zajistit přísun jedné miliardy ročně z léčby až 1 600 pacientů, což jí také VZP slíbila. Vše však nyní vyústilo až v mimosoudní spor.

Dřív než právníci začali vytahovat paragrafy, se však boj přenesl do reklamního prostoru. Příznivci nemocnice si teď platí spoty v rádiu a na pojišťovnu v nich tvrdě útočí.

A vědí, jak posluchače zasáhnout: budí zdání, že čeští pacienti se na rozdíl od těch ze zahraničí doma nedomohou nejmodernější léčby rakoviny. A to proto, že jim to nedovolí šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Což podle pojišťovny není pravda. Dokazuje to na případu jedné své klientky, která se právě v Protonovém centru léčí. "Stálo nás to 725 tisíc korun, což je zhruba o 200 tisíc korun víc, než kolik by totéž stálo například v Německu či Švýcarsku," říká mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Ozařování protonem není navíc jediná nejmodernější léčba nádorů. K té slouží i například Cyberknife v Ostravě nebo Leksellův gama nůž v Praze.

Kontroverzní reklamou už se zabývá i Rada pro reklamu. A bránit se bude i VZP. "V souvislosti s reklamní kampaní podáváme žalobu na ochranu osobnosti ředitele a na ochranu dobrého jména VZP," řekl Oldřich Tichý s tím, že spot pacienty klame jen proto, aby si nemocnice zajistila přísun peněz. "Není to naše reklama, ale občanské iniciativy Hlas pro život. Přesto naši lékaři cítí zadostiučinění, že se nás někdo takto zastal," řekl Vladimír Šulc z kliniky.

Spor zřejmě skončí menším počtem léčených pacientů

Erste Group, která stavbu za čtyři miliardy na pražské Bulovce financovala, počítá od letoška s návratností peněz. Pacientka, již VZP zmiňovala, čekala na ozařování tři týdny, což je vzhledem k její diagnóze dlouho. Centrum ji nechtělo léčit dřív, než dokud za to nedostane zaplaceno. Vedení nemocnice se ve čtvrtek ke sporu s pojišťovnou nevyjádřilo.

Potíž je, že zmiňovaná terapie je ve srovnání s ostatní léčbou lidí s nádory drahá. Zatímco dnes zaplatí VZP za léčbu patnácti tisíc pacientů pomocí ozařování celkem 1,3 miliardy korun ročně, léčbou protonem by vyčerpala celý balík jen pro necelé dva tisíce pacientů.

Jak se tedy mohlo stát, že VZP dřív slíbila léčbu tolika pacientů za tuto cenu? To nyní prošetřuje policie. Smlouvu s centrem sjednal bývalý nucený správce VZP těsně před skončením nucené správy a poté začal pro kliniku pracovat.

Ať spor dopadne jakkoliv, je téměř jisté, že pojišťovna se nakonec s nemocnicí na menším objemu pacientů, pro něž má léčba protonem největší význam – tedy dětí – domluví.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz