Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protitemelínský protest skončil bez blokády a incidentů

  14:59aktualizováno  14:59
Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín uskutečnili v sobotu večer na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště demonstraci s "ohnivým představením". Akce, které se zúčastnilo asi 2000 lidí, z toho dobrá polovina dětí, nebyla zaměřena na zablokování přechodu a doprava v obou směrech byla relativně normální. "Nejhorší na rozhodnutí společnosti ČEZ spustit Temelín je skutečnost, že toto rozhodnutí je označováno za definitivní," prohlásil ve svém vystoupení na demonstraci hlavní organizátor všech dosavadních akcí Josef Pühringer z Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí.

Hlavním bodem programu bylo ale "ohnivé představení", kde čtyři muži a tři ženy po dobu asi 15 minut za doprovodu rytmické hudby efektně žonglovali s hořícími tyčemi a koulemi.

Tím mělo být podle organizátorů vysláno české straně jednoznačné poselství, že ve věci Temelína si "zahrává s ohněm", uvedli organizátoři. Demonstrace skončila po 21. hodině bez incidentu.

Reakce českých politiků na usnesení rakouského parlamentu
Usnesení dolní komory rakouského parlamentu, která ve středu po půlnoci požádala Schüsselovu vládu, aby bránila spuštění Temelína na národní i evropské úrovni, vyvolala vlnu kritiky na české politické scéně.

"Já jsem opravdu uražen a dotčen tím, co udělal rakouský parlament," prohlásil šéf poslanecké sněmovny Václav Klaus. "Je mi líto, že se mezi rakouskými poslanci nenašel nikdo, kdo by se mnou chtěl o tomto záměru diskutovat, a také nikdo, kdo...by více myslel na budoucnost vztahů s důležitým sousedem než na získávání laciné popularity na domácí politické scéně," zdůraznil Klaus v připomínkou své pondělní návštěvy ve Vídni a tamějších rozhovorů s vedením rakouského parlamentu.

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda upozornil, že není možné být pořád v zákopové pozici a že nyní chce podle něj jedna strana druhou trumfnout, jak je principiálnější.

Šéf společného vbýboru českých zákonodárců a poslanců Evropského parlamentu Jan Zahradil (ODS) označil rozhodnutí rakouského parlamentu za nepromyšlené, krátkozraké a dokonce hloupé.

Rakouský parlament naléhá na Schüsselovu vládu, aby zabránila spuštění Temelína
Rakouská Národní rada, dolní komora parlamentu, schválila ve středu v noci usnesení, v němž žádá spolkovou vládu, aby se na národní i evropské úrovni snažila zabránit definitivnímu spuštění jaderné elektrárny Temelín. Podle usnesení má Rakousko vést s Českou republikou jednání, během nichž by Vídeň měla svému severnímu sousedu v případě odstoupení od provozování elektrárny nabídnout pomoc. Spolková vláda má podle poslanců nadále prosazovat mezinárodní zkoušky vlivu elektrárny na životní prostředí.

Poslanci se rovněž obrátili na rakouského ministra hospodářství Martina Bartensteina, aby připravil návrh na zákaz dovozu elektrické energie ze států, jejichž zařízení nejsou na odpovídající technické úrovni. Bartenstein přitom minulý týden v reakci na spuštění Temelína zakázal dovoz české elektřiny do Rakouska.

Parlament chce přešetřit případný cenový dumping z české strany
Dolní komora rakouského parlamentu ministra požádala, aby prošetřil podezření z porušování hospodářské soutěže prostřednictvím cenového dumpingu při exportech elektřiny z Česka do Evropské unie. Ministr by měl o rakouském postoji informovat i svého německého kolegu a požádat ho, aby postupoval v souladu s ustanoveními EU týkající se boje proti dumpingu.

Kromě toho má Bartenstein iniciovat rozhovory s německou spolkovou vládou, především s německým ministrem hospodářství, aby Německo schválilo pravidlo umožňující podobně jako v Rakousku zakázat dovoz elektřiny z třetích zemí, jejichž zařízení nejsou bezpečná.

V usnesení dále Národní rada žádá rakouského ministra hospodářství, aby svému českému protějšku Miroslavu Grégrovi objasnil postoj Rakouska k dovozu elektrické energie z třetích zemí.

Poslanci se sjednotili proti Temelínu
Během rozpravy poslanci shodně vystupovali proti Temelínu, rozcházeli se však v názoru na další postup Rakouska v boji proti němu.

Opozice na rozdíl od vládních Svobodných (FPÖ) prosazuje pomoc Rakouska Česku s krytím části nákladů spojených s případným odstavením elektrárny. Poslankyně Zelených Eva Glawischnigová, která vedla rakouskou část delegace při návštěvě poslanců a expertů přímo v areálu elektrárny, odmítla vázat členství České republiky v EU na odstavení Temelína. "Nemůže se stát, že Česká republika se nestane členem unie a Temelín bude v provozu,"poznamenala.

Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer sice ocenil, že v posledním období se mezi oběma zeměmi obnovily rozhovory o temelínské elektrárně, nadále však podle něj existuje mnoho nevyjasněných otázek. Kritizoval zejména nedostatečnou transparentnost a chybějící zkoušku vlivu elektrárny na životní prostředí. "Sporná je i bezpečnost zařízení a ekonomická návratnost projektu," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...Najdete na iDNES.cz