Ministr zahraničí Jan Kohout přivítal Baracka Obamu

Ministr zahraničí Jan Kohout přivítal Baracka Obamu | foto: AP

Protiraketovou obranu by mělo vést NATO. Možná se přidá i Rusko

  • 3
Ministr zahraničí Jan Kohout očekává, že nový plán protiraketové obrany USA bude projektem NATO, bude otevřený a zapojí se do něj i Rusko. Kohout to řekl po jednání s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Hovořili také o českém zapojení do mezinárodní mise v Afghánistánu a jeho možném posílení.

V otázce protiraketového štítu Kohout Clintonové řekl, že Česko má zájem se na projektu podílet, ale že konkrétní návrhy bude muset posuzovat až nová česká vláda po volbách. Proto spolu neřešili, jak by se mohla česká armáda do systému zapojit.

"Potvrdili jsme náš zájem s výhradou, že nás čekají volby," řekl Kohout po setkání v České televizi. Dodal, že i po volbách doufá v kontinuitu české zahraniční politiky. Zmínil se o tom, že pro Prahu je důležité, aby štít byl prioritou NATO.

Podle Kohouta není zamýšlený protiraketový štít namířen proti Rusku, jak se obává Moskva (ohrožení Ruska mohlo zmařit START).

"Předpokládám, že Ruská federace se zapojí do tohoto procesu, do této protiraketové obrany v nějaké formě. Já doufám, že bude chtít, že bude vůle na její straně," uvedl Kohout. Proto se neobává toho, že by Rusko mohlo vypovědět uzavřenou novou odzbrojovací smlouvu.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv řekl, že je připraven spolupracovat na řešení problému protiraketové obrany.

USA o české účasti v protiraketovém štítu jednají už delší dobu. Původní plány George Bushe ale nakonec Obamova administrativa zrušila. V Česku měl podle původních předpokladů stát protiraketový radar a v Polsku s ním spojené rakety (Rakety dorazí do Polska už letos v dubnu).

Kromě vojáků přibudou v Afghánistánu i lektoři

Kohout doplnil, že s Clintonovou na schůzce udělali jakousi "inventuru" česko-amerických vztahů. Jedním z témat byl také Afghánistán. "Zaznělo ocenění, že jsme v Afghánistánu jednoznačně angažováni, a to nejen vojáky, ale i provinčním rekonstrukčním týmem," konstatoval Kohout.

Bavili se také o možném rozšíření českého kontingentu, jak to navrhuje úřednická vláda. V plánu je zvýšení počtu o 55 lidí. Není však jisté, zda čeští zákonodárci navýšení nad již schválených 535 vojáků schválí (více o posile do Afghánistánu čtěte zde).

Kohout zopakoval, že možností je posílit českou skupinu hlavně o lektory.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video