Sarah Palinová na kongresu Čajového dýchanku v Nashvillu

Sarah Palinová na kongresu Čajového dýchanku v Nashvillu | foto: AP

Protiobamovská zbraň na tři. V USA sílí protivládní hnutí Čaj

  • 42
Čaj, přesněji řečeno Čajový dýchánek. Tak se jmenuje hlasité a stále sílící hnutí v USA, které seskupuje všechny odpůrce Baracka Obamy. Název strany není v USA nic nového. Jde o prastarou politickou tradici, která se datuje už od dob protibritského povstání na východě USA koncem 18. století.

Jenže v poslední době tohle různorodé a hodně chaotické hnutí, které se v moderní době vzteká zejména nad "nestydatě" vysokými daněmi, "měkkou" obrannou politikou a "socialistickými" vládními koncepcemi, nabralo nový dech.

Stalo se tak po lednových doplňkových senátních volbách ve státě Massachusetts, baště demokratů, kde oproti všem očekáváním zvítězil republikánský kandidát.

Větrem v plachtách těchto aktivistů je odpor vůči Baracku Obamovi, který všechny ty zmíněné nenáviděné věci v jejich očích jaksi zosobňuje. Muž, který sliboval nejen změnu oproti svému předchůdci Georgi W. Bushovi, ale vlastně všem v USA tak trochu modré z nebe, umí podle nich nahromaděné problémy řešit jen trestuhodným prohlubováním státního deficitu.

A upřímně řečeno s tím v zásadě souhlasí i kdekterý americký novinář, pozorovatel nebo analytik. Jen to říkají mnohem opatrněji a ne tak emotivně.

Byli to právě čajoví aktivisté, kteří po celý rok mobilizovali odpor vůči hlavní Obamově agendě, tedy reformě zdravotnického systému. Tato reforma, tvrdili, měla za cíl jen zvýraznit roli státu ve zdravotnickém byznysu, resp. celý systém jen více zbyrokratizovat. Jejich tažení mělo úspěch. Po massachusettském debaklu je reforma v troskách.

Někteří z nich přitom Obamu loni volili zejména kvůli jeho slibům, že z gruntu změní zkostnatělé a papalášské poměry ve Washingtonu. To je nutné vědět, protože být americkým čajovým kverulantem neznamená být automaticky i republikánem, byť to tak často dopadá nebo vypadá.

Vítězství v boji o zastavení zdravotnické reformy přivedlo aktivisty k tomu, že nyní o víkendu uspořádali svůj vůbec první celoamerický kongres. A hlavním řečníkem se tam stala Sarah Palinová, předloni republikánská kandidátka na viceprezidentku USA.

Byl to její první velký projev od chvíle, kdy tato do té doby spíše neznámá guvernérka Aljašky přijala nabídku Johna McCaina a na republikánské předvolební konvenci v září 2008 se své straně poprvé pořádně představila.

Pohrdat elitami, to je ono

Tehdy se v tu ránu stala miláčkem skalních konzervativců. Nejenže dala najevo, že sdílí všechny jejich hodnoty ohledně úcty k životu a podobně, ale zároveň se předvedla v tom, co se na pravici hodně cení.

Okázale a vtipně pohrdat levicovými či liberálními elitami ve velkých městech na obou, východním a západním, pobřežích USA. Tedy pohrdat všemi těmi vzdělanci, intelektuály a politiky, kteří si myslí, že vše vědí nejlíp a že obyčejní lidé jsou jako děti, které je neustále nutné poučovat a říkat jim, co si mají myslet. Jako tehdy, ani nyní bojovně naladěné pravičáky Palinová nezklamala.

"Amerika je připravená na další revoluci a ta se bude opírat o vás," řekla v návaznosti na Massachusetts. "Když to jde v Massachusetts, může to jít všude," prohlásila.

Jak už to bývá, některé zprávy z kongresu pořádaném v Nashvillu ve státě Tennessee se hodně zaobíraly tím, že Palinová dost zhubla. Jiní rozebírali její oděv, na něm byl připevněný odznak s americkou a izraelskou vlajkou.

A nejčastěji se spekulovalo o tom, jestli tato matka pěti dětí, která nedávno vydala knihu o své politické kariéře, hodlá kandidovat v prezidentských volbách v roce 2012.

To, že zhubla a že dává najevo svou víru v přátelství s Izraelem, podle mnohých jen svědčí o tom, že zálusk na Bílý dům opravdu má.
Nebylo nutné dlouho čekat. Palinová včera, tedy den poté, poskytla rozhovor stanici Fox News, kde řekla, že by bylo "absurdní", kdyby o prezidentské funkci nepřemýšlela.

Jenže potíž s aktivisty, zvlášť když je spojuje zejména protest, je stará a známá. Jejich náklonnost se může rychle změnit. A je také otázkou, jestli vůbec chtějí být organizovanou institucí. Palinová si tohle zřejmě uvědomovala a bránila se v Nashvillu návrhům, aby se hnutí začlenilo pod deštník Republikánské strany.

"Varuji před tím, abychom toto hnutí definovali podle jednoho vůdce nebo politika. Není to stranická operace, ale zásadní lidový povel k akci. Je to větší než ten charizmatický muž, co jen čte projevy ze čtecího zařízení," prohlásila v narážce na Obamu. Sálem se ozval mohutný potlesk.

ČAJ V BOSTONU

- Termín "Čajový dýchánek" shrnuje všechny různorodé odpůrce politiky Baracka Obamy. Označení je odvozené od slavné bostonské čajové rebelie v roce 1773.

- Obyvatelé Bostonu tehdy shodili do moře náklad čaje ze tří lodí na protest proti tomu, že na ně britští kolonizátoři uvalili daně, aniž by jim umožnili se podílet na vládě.

.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video