Protinožci nechtějí evropské hovězí

Austrálie a Nový Zéland zastavily dovoz hovězího masa a všech hovězích produktů z celé Evropy kvůli riziku kontaminace viry nemoci šílených krav (BSE). Opatření se týká zemí Evropské unie, ale i 15 sousedních států včetně ČR. Ve čtvrtek byla v německém Bavorsku objevena kráva s podezřením na BSE, která je stará pouze 28 měsíců. Německá ministryně zdravotnictví Andrea Fischerová proto okamžitě navrhla zahrnout do povinných jatečních testů na BSE všechen dobytek od 24 měsíců věku a stejný krok žádá i od partnerů v EU. Doposud se testy týkaly dobytka staršího 30 měsíců.
Nová lidská choroba, varianta  Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, se objevila ve Velké Británii před pěti lety. Tato nemoc je spojena s nemocí šílených krav, označovanou jako BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Za způsob nákazy je považována konzumace masa nakaženého hovězího dobytka.
Australsko-novozélandský potravinářský úřad (ANZFA) také doporučil všem prodejcům, aby z pultů stáhli všechny evropské hovězí produkty, hlavně masové konzervy, paštiky a polévky v sáčku.

Obě země již zakázaly dovoz britského hovězího masa v roce 1996, kdy Londýn přiznal spojitost mezi BSE a Creutzfeldt- Jakobovou nemocí postihující lidi. Trest stíhající zbytek Evropy následuje poté, co se nemoc dostala mimo britské ostrovy i přes všechna přijatá preventivní opatření.

Ředitel ANZFA Ian Lindenmayer prohlásil, že Canberra a Wellington nechtějí ohrozit nezávadnost svého potravinářství, jehož neposkvrněnost je podle jeho slov na nejlepší světové úrovni.

Připustil, že možnost kontaminace evropského hovězího je velmi malá, ale přijatá opatření mají ještě více snížit již tak malé, ale přesto existující riziko.

Německo navrhuje testy dobytka na BSE už od 24 měsíců
V Bavorsku byla ve čtvrtek zjištěna další dvě podezření z výskytu nemoci šílených krav. I když jde zatím o předběžné poznatky, které ještě nejsou definitivně potvrzené, pozdvižení vzbudil zejména fakt, že jeden případ se týká kusu mladšího než 30 měsíců, což byla dosud podle expertů nejnižší věková hranice pro projevení choroby.

Spolková vláda nyní zvažuje rozšíření povinných celoplošných testů na dobytek od stáří 24 měsíců. Německá ministryně zemědělství Fischerová chce opatření prosadit v Německu do praxe co nejdříve bez ohledu na to, jak brzy bude EU následovat.

Němci navrhují Evropské unii další přísná opatření
Jako další kroky navrhuje zakázat používání veškerého rizikového materiálu pro potravinářské účely, například mozečku a míchy, což bylo dosud zakázáno jen u dobytka staršího jeden rok.

Další iniciativa Fischerové se má týkat takzvaného separátorového masa. To jsou drobné zbytky, které zůstanou na páteři a kostech po ořezání svaloviny, a které používají při výrobě salámů a klobás  ve strojních zařízeních zvaných separátory. Tato masa však mohou obsahovat částečky míchy či být už od ní nakažena BSE, proto chce ministryně po dohodě s výrobci zakázat veškeré užití separátorového hovězího pro potravinářské účely. Také tento zákaz však bude plně účinný jen tehdy, pokud bude platit v celé EU, zdůraznila ministryně.

Celoplošné testy odhalují 'šílené' krávy, pět z nich Bavorsku
Od zavedení celoplošné povinnosti testů jatečních kusů hovězího na BSE, které vstoupilo v platnost před měsícem (6. prosince), bylo v Německu testováno 60 755 kusů. U sedmi dobytčat byly zjištěny pozitivní výsledky, z toho u pěti z Bavorska a po jednom ze Šlesvicka-Holštýnska a Dolního Saska. Čtvrteční podezření ukazuje znovu do Bavorska, které sousedí s Českem.

Bavorští zemědělci se brání tím, že v jejich spolkové zemi je pěstována plná třetina stavu všech německých stád, a zatímco v ostatních spolkových zemích poklesl po objevení BSE počet porážek o 90 procent, v Bavorsku jen o 50 procent. V podstatě jde tedy jen o statistický výkyv, který se později zase zákonitě vyrovná, míní bavorští dobytkáři, kteří byli dosud na 'čistotu' svých podalpských chovů velmi pyšní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video