Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protinožci nechtějí evropské hovězí

  14:15aktualizováno  14:15
Austrálie a Nový Zéland zastavily dovoz hovězího masa a všech hovězích produktů z celé Evropy kvůli riziku kontaminace viry nemoci šílených krav (BSE). Opatření se týká zemí Evropské unie, ale i 15 sousedních států včetně ČR. Ve čtvrtek byla v německém Bavorsku objevena kráva s podezřením na BSE, která je stará pouze 28 měsíců. Německá ministryně zdravotnictví Andrea Fischerová proto okamžitě navrhla zahrnout do povinných jatečních testů na BSE všechen dobytek od 24 měsíců věku a stejný krok žádá i od partnerů v EU. Doposud se testy týkaly dobytka staršího 30 měsíců.
Nová lidská choroba, varianta  Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, se objevila ve Velké Británii před pěti lety. Tato nemoc je spojena s nemocí šílených krav, označovanou jako BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Za způsob nákazy je považována konzumace masa nakaženého hovězího dobytka.
Australsko-novozélandský potravinářský úřad (ANZFA) také doporučil všem prodejcům, aby z pultů stáhli všechny evropské hovězí produkty, hlavně masové konzervy, paštiky a polévky v sáčku.

Obě země již zakázaly dovoz britského hovězího masa v roce 1996, kdy Londýn přiznal spojitost mezi BSE a Creutzfeldt- Jakobovou nemocí postihující lidi. Trest stíhající zbytek Evropy následuje poté, co se nemoc dostala mimo britské ostrovy i přes všechna přijatá preventivní opatření.

Ředitel ANZFA Ian Lindenmayer prohlásil, že Canberra a Wellington nechtějí ohrozit nezávadnost svého potravinářství, jehož neposkvrněnost je podle jeho slov na nejlepší světové úrovni.

Připustil, že možnost kontaminace evropského hovězího je velmi malá, ale přijatá opatření mají ještě více snížit již tak malé, ale přesto existující riziko.

Německo navrhuje testy dobytka na BSE už od 24 měsíců
V Bavorsku byla ve čtvrtek zjištěna další dvě podezření z výskytu nemoci šílených krav. I když jde zatím o předběžné poznatky, které ještě nejsou definitivně potvrzené, pozdvižení vzbudil zejména fakt, že jeden případ se týká kusu mladšího než 30 měsíců, což byla dosud podle expertů nejnižší věková hranice pro projevení choroby.

Spolková vláda nyní zvažuje rozšíření povinných celoplošných testů na dobytek od stáří 24 měsíců. Německá ministryně zemědělství Fischerová chce opatření prosadit v Německu do praxe co nejdříve bez ohledu na to, jak brzy bude EU následovat.

Němci navrhují Evropské unii další přísná opatření
Jako další kroky navrhuje zakázat používání veškerého rizikového materiálu pro potravinářské účely, například mozečku a míchy, což bylo dosud zakázáno jen u dobytka staršího jeden rok.

Další iniciativa Fischerové se má týkat takzvaného separátorového masa. To jsou drobné zbytky, které zůstanou na páteři a kostech po ořezání svaloviny, a které používají při výrobě salámů a klobás  ve strojních zařízeních zvaných separátory. Tato masa však mohou obsahovat částečky míchy či být už od ní nakažena BSE, proto chce ministryně po dohodě s výrobci zakázat veškeré užití separátorového hovězího pro potravinářské účely. Také tento zákaz však bude plně účinný jen tehdy, pokud bude platit v celé EU, zdůraznila ministryně.

Celoplošné testy odhalují 'šílené' krávy, pět z nich Bavorsku
Od zavedení celoplošné povinnosti testů jatečních kusů hovězího na BSE, které vstoupilo v platnost před měsícem (6. prosince), bylo v Německu testováno 60 755 kusů. U sedmi dobytčat byly zjištěny pozitivní výsledky, z toho u pěti z Bavorska a po jednom ze Šlesvicka-Holštýnska a Dolního Saska. Čtvrteční podezření ukazuje znovu do Bavorska, které sousedí s Českem.

Bavorští zemědělci se brání tím, že v jejich spolkové zemi je pěstována plná třetina stavu všech německých stád, a zatímco v ostatních spolkových zemích poklesl po objevení BSE počet porážek o 90 procent, v Bavorsku jen o 50 procent. V podstatě jde tedy jen o statistický výkyv, který se později zase zákonitě vyrovná, míní bavorští dobytkáři, kteří byli dosud na 'čistotu' svých podalpských chovů velmi pyšní.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Němci přijmou v rámci přesidlovacího programu více než 10 tisíc uprchlíků

Děti v uprchlickém centru nedaleko bavorského Ingolstadtu (18. února 2016)

Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské unie dalších 10 200 uprchlíků. Ještě letos by do Německa mělo...

OBRAZEM: Izrael slaví 70 let nezávislosti, stát znovu děkoval Trumpovi

Izraelci oslavili sedmdesáté výročí vzniku samostatného Státu Izrael. Podle...

Západ si ho připomene až 14. května, Židé se ovšem řídí hebrejským kalendářem. A podle něj před sedmdesáti lety vznikl...

V Chile zemřel zřejmě nejstarší muž světa, bylo mu 121 let

Hřbitov v Atacamě v Chile

V Chile tento týden zemřel údajně nejstarší člověk světa, 121letý Celino Villanueva. Muži, který žil přes 20 let v...

Najdete na iDNES.cz