Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz kouření platí i v areálech vysokých škol. Studenti si přesto zapalují

  19:32aktualizováno  19:32
Protikuřácký zákon vedle hospod a restaurací platí také pro vysoké školy. Studenti si nyní v uzavřených areálech a kampusech nemohou dát ani elektronickou cigaretu. Na nový zákaz si teprve zvykají vysokoškoláci na pražské České zemědělské univerzitě. Další školy zatím razantní opaření nezavedly.

Zákaz kouření v kampusu České zemědělské univerzity (1. června 2017). | foto: Václav Ferebauer, iDNES.cz

Univerzitní areál České zemědělské univerzity (ČZU) se rozkládá na 38 hektarech a míst, kde si mohli kuřáci zapálit, byla celá řada - například na volném prostoru před aulou nebo před Provozně ekonomickou fakultou. I po platnosti protikuřáckého zákona jsou zde stále umístěné popelníky a kolem nich i spousta nedopalků.

Fotogalerie

Cedule s přeškrtnutou cigaretou nyní vykazují kuřáky pryč z uzavřeného areálu, ne každý ovšem nařízení dodržuje.

„Bojím se samozřejmě pokuty. Jsem student, co má málo peněz, ale co se dá dělat. Zapálím si,“ vysvětluje vysokoškolák, který pokuřoval v prostoru kampusu během druhého dne platnosti zákona.

O účinnosti zákona si myslí své: „Rozhodně to není vhodné v areálech vysokých škol. Když má člověk nervy, rád si před zkouškami zapálí. Chápu to v restauracích, kde se jí. V hospodách, kam se chodí jen na pivo, by to zakázané být nemělo.“

Vedení univerzity zatím v reakci na nový zákon informovalo o zákazu kouření všechny zaměstnance i studenty. „Zákon se vztahuje primárně na kuřáky a není úkolem školy, aby si najala policii na to, aby sledovala dodržování zákonů. Jde nám o to, aby v areálu byly dobré mezilidské vztahy a fungovala pravidla, která mají platit pro všechny,“ řekl iDNES.cz mluvčí školy Josef Beránek.

O zákazu tak věděla i další studentka, která si zapálila cigaretu před aulou ČZU. „Vůbec jsem si to ale neuvědomila, protože to platí nově. Když na to nezapomenu, tak půjdu příště až ven před areál školy. Zvyknu a nezblázním se z toho,“ řekla.

Podle ní bude zákaz působit spoustě lidí problémy. „Areál je velký a hodně lidí s tím bude mít problém chodit tak daleko. V létě to nevadí, v zimě to bude horší. Takhle venku by se mohly udělat alespoň nějaké kuřácké koutky, kde by to bylo nějak ohraničené,“ dodala. Její slova podtrhuje několik jejích spolužáků, kteří s cigaretou posedávají na lavičkách anebo si zapalují po cestě na přednášku.

Většina vysokých škol vyčkává a razantní opatření nechystá

Na univerzitě v v Pardubicích je situace odlišná. Jejím kampusem prochází chodníky, cyklostezky a ulice a je tedy veřejným prostorem. „Razantní opatření jsme v této chvíli v souvislosti s protikuřáckým zákonem nečinili. Máme čas, kdy budeme vytipovávat některá místa, kde je možné, že s novým akademickým rokem budou nějaká omezení,“ připustila mluvčí Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová. Nekuřácké jsou v Pardubicích jen budovy a prostory univerzity.

S vylepováním zákazů či symbolů přeškrtnuté cigarety nepočítají ani na Masarykově univerzitě v Brně, která disponuje kampusem Bohunice. „Vycházíme z toho, že se zákony respektují všude a tedy i v prostředí univerzity a v jejích prostorách. Studují u nás dospělí lidé, kteří jsou zodpovědní za své chování. Předpokládáme, že spolu se zaměstnanci budou respektovat stávající platnou legislativu,“ prohlásila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

K omezování nepřistoupila Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. „Na univerzitě v Ústí nad Labem je zakázáno kouření v objektech školy. Žádná jiná opatření nebyla přijata,“ řekla mluvčí Jana Šiková.

Ani České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze nebude kvůli zákonu přijímat zvláštní opatření. Škola má veškeré prostory nekuřácké. „Studenti i zaměstnanci jsou na tuto skutečnost upozorňováni a mají ji zažitou, ke kouření používají volná prostranství v okolí budov,“ řekla mluvčí Andrea Vondráková.

Univerzita Karlova pak v případě areálu Karolina na Ovocném trhu a v ulici Celetná v Praze vychází z dva roky starého opatření kvestorky, kterým se tam zakázalo kouření.

Zákaz kouření nyní platí ve všech restauračních zařízení bez výjimky, tedy i v kavárnách a barech. Nevztahuje se na vodní dýmky. Zároveň platí úplný zákaz kouření ve vnitřních i vnějších prostorách všech typů škol, tedy i vysokých škol. Užívání elektronických cigaret na veřejných prostranstvích v okolí škol bude moci omezit obec pomocí obecně závazné vyhlášky (více čtěte zde).

Protikuřácký zákon je přísný, řekl prezident restauratérů v pořadu Rozstřel:
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Další z rubriky

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Komunisté žádají, aby vláda s její tolerancí nevyhošťovala ruské diplomaty

Předseda KSČM Vojtěch Filip po schůzce s premiérem Andrejem Babišem na Úřadu...

Pokud vláda v demisi vyhostí ruské diplomaty, jak o tom uvažuje Andrej Babiš kvůli otravě Sergeje Skripala ve Velké...

V sobotu večer se v Česku na hodinu zhasne

Osvětlení petřínské rozhledny

Řada slavných památek a celé ulice se v sobotu večer na hodinu ponoří do tmy. Třináct měst a 80 obcí se přidá k...

Najdete na iDNES.cz