(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Ani za normalizace tak neregulovali, spílají senátoři protikuřácké normě

Veřejná moc v liberálním státě nemá vnucovat lidem životní styl, který momentální držitel moci považuje za správný, uvedli senátoři v návrhu na zrušení několika pasáží takzvaného protikuřáckého zákona. Důvodem pro přísnou regulaci podle senátorů není ani škodlivost nějakého životního stylu. Namítají, že takto nereguloval ani minulý režim.
Reklama

Návrh na zrušení části zákona podala dvacítka senátorů minulý týden ve čtvrtek (psali jsme zde), v pondělí ho zveřejnil na svém webu Ústavní soud (celý návrh ve formátu PDF najdete na webu Ústavního soudu zde).

Kromě samotného zákazu kouření v restauracích, kterým se mají podniky řídit od konce května, senátoři ostře kritizují také zákaz prodávat tabákové výrobky a alkoholické nápoje na akcích určených převážně dětem. Poukazují na českou tradici dětských dní na místních sportovištích či zábavních akcí na hradech, kde si děti hrají a rodiče si zatím dají pivo nebo víno.

Referendum iDNES.cz: pro zákaz kouření je 63 % čtenářů

„Proč chce stát zasahovat do takto trávených rodinných chvil volného času? Takový zásah odpovídá státu vysoce paternalistickému, který hledí na své občany jako nesvéprávné otroky, kteří se i v soukromí musí chovat tak, jak chce držitel vládní moci,“ stojí v návrhu.

Ani normalizační režim nereguloval, zda si na akci pořádané pro děti nějakou místní sportovní jednotou „taťka ve stánku s občerstvením může koupit pivo“, zdůraznili senátoři. Návrh pro ně připravil advokát a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka.

Zákon podle návrhu také v podstatě zavádí „trestnost ohrožení sebe sama“. Stanovuje totiž, že člověk při výkonu činnosti potenciálně ohrožující zdraví jeho nebo jiné osoby nesmí požívat alkohol. Sankce by tak klidně mohla dopadnout i na neúspěšné sebevrahy, naznačuje návrh.

Reklama

„Někdo se rozhodne vzít si život, posílí se dvěma panáky slivovice a pak provede neúspěšné sebevražedné jednání. Zatímco je zachráněn a je v lékařské péči, vláda za ním pošle úředníka, aby jej zkasíroval, neboť po požití alkoholu se pokusil o sebevraždu, což je jednání ohrožující život a zdraví,“ uvedli senátoři.

Pod návrhem je podepsáno 20 členů horní komory v čele s jejím místopředsedou Jaroslavem Kuberou (ODS) a Ivem Valentou (za Stranu soukromníků). Argumentují také proti zákazu prodeje alkoholu z automatů nebo proti ustanovení, které přenáší na hospodské odpovědnost za škodu způsobenou podnapilými lidmi.

Návrhem se jako soudce zpravodaj začne zabývat předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Průměrná délka rozhodování takzvaných plenárních věcí činila v roce 2016 deset měsíců. Předtím se pohybovala kolem jednoho roku. O návrzích na rušení zákonů či jejich částí vždy hlasuje plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Zpravodaj připravuje koncept nálezu.

Takzvaný protikuřácký zákon má začít platit na konci května letošního roku, symbolicky ve Světový den bez tabáku. Prezident Miloš Zeman ho podepsal 14. února 2017 (psali jsme zde), 19. ledna téhož roku normu schválil Senát. Pro zákon bylo 45 ze 68 přítomných, 12 senátorů hlasovalo proti (více zde).

Zákaz kouření u e-cigaret nechápu, shodli se Pafko a Vondráček v Rozstřelu:

Reklama
Reklama
Reklama