Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petice požaduje změnu protikuřáckého zákona, senátor by vrátil kuřárny

  10:06aktualizováno  14:03
Od začátku platnosti protikuřáckého zákona brzy uplyne pět měsíců a lidé spolu se soukromými provozovateli restaurací a barů požadují změnu. Vyjádřili to v petici, kterou se ve středu ve veřejném slyšení zabýval senátní výbor pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Jeho předseda Jiří Oberfalzer se v Senátu pokusí prosadit zavedení kuřáren.

„Jak vypadá protikuřácký zákon? Prázdné hospody bez hostů, kteří chodí ven. Lidé si musejí hlídat tašky, aby jim je někdo neukradl. A neustále máme polovinu hostů venku. Neustále máme štamgasty, kteří se dívají na fotbal přes sklo. Hospody ztrácejí duši. Tam, kde se lidé rádi scházeli, je dnes ticho. Zmařily se investice podnikatelů,“ prohlásil na veřejném slyšení v Senátu spoluautor petice Jiří Míka. Oznámil, že pod peticí se podepsalo až 55 000 lidí.

„Problém vidíme ve formě, ve které se protikuřácký zákon schválil. Je nejtvrdší v Evropě. Snaha chránit nekuřáky je zásahem do práv a svobod podnikatelů a mimo jiné má kontraproduktivní účinek na děti,“ popsal Míka s tím, že hloučky kuřáků před hospodami jsou lákadlem pro děti, aby chodily žadonit o cigarety.

„Po pár měsících je předčasné dělat nějaké závěry. V tuto chvíli ministerstvo není pro změnu zákona, dovedeme si představit změnu až po prvním roce jeho působení,“ prohlásil náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula.

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová oznámila, že při kontrolách hospod se nepřišlo na časté prohřešky proti takzvanému protikuřáckému zákonu.

Oberfalzer: Senát by mohl navrhnout zavedení kuřáren

Podle senátora Jiřího Oberfalzera, který diskusi moderoval, v zákoně chybí možnost, aby si provozovatelé restauračních zařízení mohli vybrat, jaký typ podniků budou mít. „Řekli jsme toho hodně a výbor zaujme stanovisko. Bez ohledu na něj bude petice zařazena na plenární zasedání Senátu,“ prohlásil v závěru diskuse.

Redakci iDNES.cz pak řekl, že by se tak mohlo stát na konci listopadu nebo začátkem prosince. „Pokusím se dát dohromady skupinu senátorů, u které zvítězil zdravý rozum. Chtěl bych navrhnout usnesení, které by alespoň zavedlo kuřárny,“ prohlásil po skončení diskuse.

Je šance nečekat na změnu zákona rok, tvrdí Benda

„Je šance nečekat rok, jak navrhuje ministerstvo zdravotnictví. Společenská nálada je v tuto chvíli uvolněná dokonce i mezi nekuřáky a dalšími, kteří aktivně bojují proti kouření,“ naznačil poslanec ODS Marek Benda. Podle něj by bylo možné změnit „zvrhlý výklad ministerstva, který říká, že pokrmem v restauraci je cokoli včetně piva nebo kafe“. Protikuřácký zákon se týká restaurací a hospoda, kde se podávají pokrmy určené k okamžité spotřebě.

„Rozumné řešení pro kuřáky i nekuřáky je zřízení kuřáren tam, kde to je možné. Dalším bodem je řešení pro venkovské hospody. Mohli bychom stanovit rozlohu podniku, do jaké by se provozovatelé mohli rozhodnout, zda kouření zakázat nebo ne,“ dodal.

Řešením jsou jenom volby, radí Kubera

„Zvítězí bolševické myšlení anebo zdravý rozum? Řešení není tento seminář, bude v pátek. Podívejte se, kdo hlasoval pro zákon a zabraňte jim, aby hlasovali znovu. Rozhodnou jenom volby,“ prohlásil Senátor a dlouholetý kuřák Jaroslav Kubera (ODS).

Proti zákonu se vyslovil také prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Poukázal na paradox, že si může zřídit kuřárnu v hotelu, ale ne v restauraci. Asociace sice nepatří k zastáncům kouření v restauracích, souhlasí ale s původním podobou zákona, kdy se mohl majitel svobodně rozhodnout, jak bude jeho provoz vypadat.

„Další a další věci vám prodražují podnikání a odlákávají zákazníky. Mluvím s hospodskými a vidím, jak se dostali do kouta a nejsou schopní dostát závazkům. Většinou jsou to OSVČ, kteří ručí celým svým majetkem,“ varoval předseda Strany soukromníků Petr Bajer.

Iniciativa, která chce změnu protikuřáckého zákona, získala pod svou petici na začátku září až padesát tisíc podpisů od nespokojených lidí. Požaduje vyčlenit v hospodách pro kuřáky místnosti, aby nemuseli chodit ven (více jsme psali zde).

„Souhlasím s tím, že to, jak byl přijat zákaz kouření v restauracích bez jakýchkoli možných opatření, která by zmírnila negativní dopady na návštěvníky, je příliš extrémní,“ prohlásil už v září senátor a člen výboru Jiří Oberfalzer.

Na druhé straně se ukázalo, že podniky kvůli zákonu neztrácejí hosty. Zjistil to průzkum na jižní Moravě. Vyplynulo z něj také, že skoro 70 procentům dotázaných regulace kouření nevadí (více čtěte zde).

Myslíte si, že by se měl protikuřácký zákon upravit?

celkem hlasů: 8900

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. října 2017. Anketa je uzavřena.

ano 5359
ne 3404
je mi to jedno 137
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz