Petice požaduje změnu protikuřáckého zákona, senátor by vrátil kuřárny

  10:06aktualizováno  14:03
Od začátku platnosti protikuřáckého zákona brzy uplyne pět měsíců a lidé spolu se soukromými provozovateli restaurací a barů požadují změnu. Vyjádřili to v petici, kterou se ve středu ve veřejném slyšení zabýval senátní výbor pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Jeho předseda Jiří Oberfalzer se v Senátu pokusí prosadit zavedení kuřáren.

„Jak vypadá protikuřácký zákon? Prázdné hospody bez hostů, kteří chodí ven. Lidé si musejí hlídat tašky, aby jim je někdo neukradl. A neustále máme polovinu hostů venku. Neustále máme štamgasty, kteří se dívají na fotbal přes sklo. Hospody ztrácejí duši. Tam, kde se lidé rádi scházeli, je dnes ticho. Zmařily se investice podnikatelů,“ prohlásil na veřejném slyšení v Senátu spoluautor petice Jiří Míka. Oznámil, že pod peticí se podepsalo až 55 000 lidí.

„Problém vidíme ve formě, ve které se protikuřácký zákon schválil. Je nejtvrdší v Evropě. Snaha chránit nekuřáky je zásahem do práv a svobod podnikatelů a mimo jiné má kontraproduktivní účinek na děti,“ popsal Míka s tím, že hloučky kuřáků před hospodami jsou lákadlem pro děti, aby chodily žadonit o cigarety.

„Po pár měsících je předčasné dělat nějaké závěry. V tuto chvíli ministerstvo není pro změnu zákona, dovedeme si představit změnu až po prvním roce jeho působení,“ prohlásil náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula.

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová oznámila, že při kontrolách hospod se nepřišlo na časté prohřešky proti takzvanému protikuřáckému zákonu.

Oberfalzer: Senát by mohl navrhnout zavedení kuřáren

Podle senátora Jiřího Oberfalzera, který diskusi moderoval, v zákoně chybí možnost, aby si provozovatelé restauračních zařízení mohli vybrat, jaký typ podniků budou mít. „Řekli jsme toho hodně a výbor zaujme stanovisko. Bez ohledu na něj bude petice zařazena na plenární zasedání Senátu,“ prohlásil v závěru diskuse.

Redakci iDNES.cz pak řekl, že by se tak mohlo stát na konci listopadu nebo začátkem prosince. „Pokusím se dát dohromady skupinu senátorů, u které zvítězil zdravý rozum. Chtěl bych navrhnout usnesení, které by alespoň zavedlo kuřárny,“ prohlásil po skončení diskuse.

Je šance nečekat na změnu zákona rok, tvrdí Benda

„Je šance nečekat rok, jak navrhuje ministerstvo zdravotnictví. Společenská nálada je v tuto chvíli uvolněná dokonce i mezi nekuřáky a dalšími, kteří aktivně bojují proti kouření,“ naznačil poslanec ODS Marek Benda. Podle něj by bylo možné změnit „zvrhlý výklad ministerstva, který říká, že pokrmem v restauraci je cokoli včetně piva nebo kafe“. Protikuřácký zákon se týká restaurací a hospoda, kde se podávají pokrmy určené k okamžité spotřebě.

„Rozumné řešení pro kuřáky i nekuřáky je zřízení kuřáren tam, kde to je možné. Dalším bodem je řešení pro venkovské hospody. Mohli bychom stanovit rozlohu podniku, do jaké by se provozovatelé mohli rozhodnout, zda kouření zakázat nebo ne,“ dodal.

Řešením jsou jenom volby, radí Kubera

„Zvítězí bolševické myšlení anebo zdravý rozum? Řešení není tento seminář, bude v pátek. Podívejte se, kdo hlasoval pro zákon a zabraňte jim, aby hlasovali znovu. Rozhodnou jenom volby,“ prohlásil Senátor a dlouholetý kuřák Jaroslav Kubera (ODS).

Proti zákonu se vyslovil také prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Poukázal na paradox, že si může zřídit kuřárnu v hotelu, ale ne v restauraci. Asociace sice nepatří k zastáncům kouření v restauracích, souhlasí ale s původním podobou zákona, kdy se mohl majitel svobodně rozhodnout, jak bude jeho provoz vypadat.

„Další a další věci vám prodražují podnikání a odlákávají zákazníky. Mluvím s hospodskými a vidím, jak se dostali do kouta a nejsou schopní dostát závazkům. Většinou jsou to OSVČ, kteří ručí celým svým majetkem,“ varoval předseda Strany soukromníků Petr Bajer.

Iniciativa, která chce změnu protikuřáckého zákona, získala pod svou petici na začátku září až padesát tisíc podpisů od nespokojených lidí. Požaduje vyčlenit v hospodách pro kuřáky místnosti, aby nemuseli chodit ven (více jsme psali zde).

„Souhlasím s tím, že to, jak byl přijat zákaz kouření v restauracích bez jakýchkoli možných opatření, která by zmírnila negativní dopady na návštěvníky, je příliš extrémní,“ prohlásil už v září senátor a člen výboru Jiří Oberfalzer.

Na druhé straně se ukázalo, že podniky kvůli zákonu neztrácejí hosty. Zjistil to průzkum na jižní Moravě. Vyplynulo z něj také, že skoro 70 procentům dotázaných regulace kouření nevadí (více čtěte zde).

Myslíte si, že by se měl protikuřácký zákon upravit?

celkem hlasů: 8900

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. října 2017. Anketa je uzavřena.

ano 5359
ne 3404
je mi to jedno 137
Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Bartošek chce převzít žezlo od Bělobrádka, bude kandidovat na šéfa lidovců

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek byl hostem Jaroslava Plesla v diskusním...

Kandidaturu na post předsedy v pondělí na svém twitterovém účtu oznámil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Nynější...

Zemanova jedenáctá milost. Dostal ji handicapovaný muž neplatící alimenty

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělí vyhověl dalšímu žadateli o milost. Doživotně handicapovanému muži prominul roční trest...

Dokonale utajená a efektivní. Maffie byla baštou československého odboje

Tomáš Garrigue Masaryk přijíždí do Prahy. (21. prosince 1918)

Kapitán Jindřich Kostrba byl stíhacím esem rakouského válečného letectva. Jeden z prvních letců českého původu měl však...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.Najdete na iDNES.cz