Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protikorupční balíček je pro vznik vlády zásadní, říká vlivný véčkař Vít Bárta

  16:14aktualizováno  16:14
O vládě chceme jednat rychle, ale nemůžeme ignorovat volební program, který podpořilo 11 procent voličů, řekl iDNES.cz a MF DNES jeden z nejvlivnějších lidí Věcí veřejných Vít Bárta. Sponzor a volební manažer strany jako první řekl, že by véčkaři mohli jen tolerovat menšinovou vládu ODS a TOP 09. Rozhodne ochota partnerů přijmout protikorupční opatření.

Nově zvolený poslanec Vít Bárta (VV) | foto: Michal KamarytČTK

Proč jste se rozhodl odejít po zvolení do Sněmovny za Věci veřejné z bezpečnostní agentury ABL?
Přesně z toho důvodu, který tady kolem sebe všichni vidíme. Tady je naprostá nedůvěra v to, že se dá podnikat poctivě, že může existovat normální slušná společnost. Mojí ambicí je ukázat, že to jde.

Prodáte i svůj podíl, který v ABL vlastníte?
Neřekl jsem, že svůj podíl prodám. Předal jsem plnou moc právníkům pro komunikaci s akcionáři a ti hledají nějakou logiku, kterou to dostane.

Nebojíte se, že se můžete dostat do podobné pozice jako exministr dopravy Aleš Řebíček, u nějž se také řešilo, jestli si nechal podíl ve firmě Viamont, které vzrostl počet zakázek, když byl ministrem?
Já jsem svým právníkům zadal, aby ten proces byl naprosto neanonymní a veřejnosti to zcela transparentně představím, až to sám budu vědět.

Nepoložil jste si přece jen otázku, že může veřejnosti vrtat hlavou, že ta firma se uchází o dvoumiliardovou zakázku na domácí hlídání vězňů u vlády, na které se může podílet strana Věci veřejné, ve které máte dost významný vliv?
Každá firma, která dnes sponzoruje politickou stranu, v momentu, kdy tak učiní, cokoli bude dál dělat, bude zároveň vnímáno v kontextu rozhodnutí, která dělá ta politická strana. To jako novináři komentujte, hodnoťte, to je třeba, aby tady v České republice bylo. Tragédií České republiky jsou akcie na doručitele, anonymní vlastnické struktury. Pokud tohle eliminujeme, je celý problém vyřešen. Potom ať se rozhodne, jestli politická strana Věci veřejné nejedná v souladu s veřejným zájmem.

Budete jako strana trvat na zrušení akcií na doručitele?
My jsme jasně řekli, že protikorupční balíček je pro nás zásadní a že zrušení akcií na doručitele je jednou ze zásadních věcí, které bychom tam chtěli. Nechceme ale ty konfliktní plochy dál dopředu zvětšovat, chceme za zavřenými dveřmi jednat a o výsledku budeme informovat. Je jasné, že tohle je jedna ze zásadních konfliktních ploch a hledání kompromisu bude velmi složité. Existují ale i jiné varianty, které bychom mohli použít - prověrky Národního bezpečnostního úřadu jsou velmi detailní. Při prověrce NBÚ musíte informovat i o pohybu akcií.

Říkáte, že se nebudete ucházet o pozici ministra vnitra. Jednoznačně vylučujete, že byste se ucházel o jakoukoli pozici ve vládě?
Pane redaktore, nejdřív program, potom koaliční smlouva s jasnými procesy. Pak otázka, jestli Věci veřejné vůbec budou nebo nebudou ve vládě a potom personální diskuse. Věřte mi, od soboty spím dvě, tři hodiny denně, mimo tří, čtyř esemesek jsem nebyl schopen mluvit ani s vlastní maminkou a zamyslet se nad tím, co všechno to pro mě v životě znamená.

Už víte, jak bude vypadat první společné vyjednávání ve středu s ODS i TOP 09?
My jsme si slíbili, že se budeme snažit vyjednávat rychle. Rychlost je zásadní, abychom snížili na minimum schodek v roce 2011. Jsme proto připraveni účastnit se jednání ve dne v noci. Samozřejmě v momentu, kdy narazíme na konkrétní body, nemůžeme ignorovat náš volební program. I kvůli jedenácti procentům voličů, kteří nás volili, bude zítřejší schůzka o procesních záležitostech - nastavit si jasnou časovou osu vyjednávání, formát, v jakém se bude vyjednávat, abychom rychle dosáhli cíle.

Hraje roli ve vašem vyjádření, že byste mohli vládu jen tolerovat, to, že na podzim budou komunální volby a vy jste původně v Praze 1 vznikli na určitém protestu proti ODS - nebo alespoň někteří voliči to tak mohli vnímat, že jste tak vznikli - a že by vás přímá účast v koalici poškodila?
Pokládáte otázky, že by možná stálo za to, abyste byl v našem volebním týmu, ale věřte nevěřte, realita světa kolem nás je tak rychlá, tak intenzivní, že podzimní volby budu z mé pozice volebního manažera řešit někdy příští, přespříští týden. V tuto chvíli na to není jediná minuta.

Ještě jedna věc. Jak moc se znáte s panem Jaromírem Soukupem, majitelem agentury Médea?
Známe se, máme korektní vztahy. Jestli se ptáte, jestli si tykáme, tak si tykáme.

Pan Soukup pracoval v kampani pro vaši stranu a zároveň dlouhodobě spolupracuje s ČSSD, jeho agentura dělala PR práci pro Petru Paroubkovou. Nesnaží se vás třeba nasměrovat, abyste se dohodli se sociální demokracií?
Musím říci, že máme velmi lidský vztah. Ale právě proto velmi dobře ví, že i kdyby měl takovou ambici, jakože si myslím, že ji ani nemá, tak by ten náš vztah velmi zásadním způsobem poškodil.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz