Od pozvání radikálního odpůrce islámu Geerta Wilderse do Česka se dnes distancovala ODS.

Od pozvání radikálního odpůrce islámu Geerta Wilderse do Česka se dnes distancovala ODS. | foto: AP

Protiislámského radikála Wilderse do Senátu nepustí, ODS hasila skandál

  • 1509
Senát hasí skandál, nizozemského ultrapravicového politika Geerta Widerse v horní komoře parlamentu vystoupit nenechají. Od pozvání politika, který ve své zemi boduje tvrdou kritikou islámu, se distancovala ODS i šéf Senátu Přemysl Sobotka. Wilderse pozval senátor za ODS Jiří Oberfalzer.

O to, aby Wilders v Senátu vystoupit nemohl se zasadil Sobotka, který požádal aby bylo zrušeno usnesení senátní mediální komise, která Wilderse na popud senátora Oberfalzera pozvala. V opačném případě by zítra zasáhl organizační výbor horní komory parlamentu.

Wilders se zviditelnil radikální kritikou islámu a filmem Fitna (Rozvrat), jímž jednoznačně spojuje Korán s terorismem. "Senát není to pravé místo, kde by se to mělo odehrávat. Požádal jsem kolegu Oberfalzera, aby to případně proběhlo jinde," řekl iDNES.cz Sobotka.

Radikál Wilders svými návrhy zastavit imigraci do Nizozemska a výstavbu mešit v zemi zabodoval u významné části nizozemských voličů, když v posledních evropských volbách získala jeho Strana pro svobodu (PVV) podporu 17 procent voličů a čtyři křesla v europarlamentu.

Zároveň ale vyvolává bouřlivé protesty muslimů a za film Fitna na něj byla dokonce uvalena fatwa, a musí se tak pohybovat s policejní ochranou. - čtěte Proti Wildersovu filmu demonstrovalo v Karáčí 25 tisíc lidí

Pozvání Wilderse do Senátu odsoudilo ještě před tím, než bylo zrušeno, vedení ODS. "Názory a proklamace Geerta Wilderse jsou v zásadním rozporu s politikou ODS, která je postavena na vzájemné toleranci a respektování osob různého vyznání a národnosti. Prezentace Wildersových často extrémních postojů překračuje meze svobody projevu, která v demokratické společnosti nemá umožňovat šíření vzájemné nesnášenlivosti a prohlubování extremismu ve společnosti," uvedlo grémium občanských demokratů.

"Pan Wilders je demokraticky zvolený politik, jeho názory jsou někdy kontroverzní, ale je správné je slyšet," reagoval pro iDNES.cz Oberfalzer. Vzal si do zítřka čas na rozmyšlenou, zda Wildersova přednáška a promítání filmu Fitna proběhne někde jinde.Podle původních plánů měl Wilders přijet 30. listopadu.

S vystoupením nizozemského kontroverzního politika v Senátu nesouhlasili ani politici z dalších stran - s účastí na přednášce v žádném případě nepočítala místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD ani Jaromír Štětina z klubu TOP 09 a Starostové.

Oberfalzer si dnes vysloužil další ostrou kritiku od ČSSD. "Pozváním Geerta Wilderse odhalili kritici lisabonské smlouvy z řad ODS v čele právě se senátorem Oberfalzerem svoji skutečnou hodnotovou orientaci. Zařazují se do skupiny těch, kdo pod rouškou hájení svobody a národních zájmů reprezentují krajně pravicové a xenofobní přístupy," uvedli sociální demokraté v oficiálním prohlášení.

Korán spojuje s terorismem

V patnáctiminutovém snímku Fitna spojil Wilders záběry z teroristických útoků s recitací veršů z Koránu. Ve filmu doprovází citace z Koránu montáž záběrů z útoků teroristů na New York 11. září 2001 a záznam zoufalého telefonátu jedné z obětí tragédie z útrob Světového obchodního centra, do nějž teroristé narazili unesenými letadly

Film pokračuje záběry z dalšího teroristického útoku, který měli na svědomí muslimští radikálové - útok v Madridu z března roku 2004. Ve snímku je nechá doprovázet proslovem blíže neurčeného muslimského duchovního, který je doplněn anglickými titulky: "Co činí Alláha šťastným? Šťastným ho činí to, když jsou všichni nemuslimové zabíjeni." - čtěte Protiislámský film nizozemského politika je na internetu

Film končí sloganem: "Zastavte islamizaci. Braňte naši svobodu."

Letos v únoru britské úřady dokonce Wildersovi zakázaly vstup do země. Přistál sice na londýnském letišti Heathrow, tam ho však úřednici zadrželi a poslali zpátky do Nizozemska. - čtěte Britové vyhostili nizozemského poslance kvůli kritice islámu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video