Protest proti policejní brutalitě na Letné

Protest proti policejní brutalitě na Letné - Několik tisíc lidí se v sobotu sešlo na Letné, aby protestovalo proti policejnímu zásahu na technoparty CzechTek. (6. srpna 2005) | foto: Michal ŽákiDNES.cz

Proti zásahu na CzechTeku protestovaly tisíce lidí

  • 4117
Tisíce lidí protestovaly v Praze proti policejnímu zásahu na CzechTeku. Žádají nezávislé prošetření. Chtějí jednat se zástupcem vlády, Paroubka i Bublana odmítají. Na demonstraci dorazili i hudebník Kocáb a spisovatelka Pawlowská. Proti rozehnání CzechTeku se demonstrovalo i ve světě.

Podle odhadu reportérů iDNES a MF DNES dorazilo na letenskou pláň tři hodiny po poledni zhruba 500 převážně mladých lidí. Stále však přicházeli další. Po 17. hodině jejich počet přesáhl čtyři tisíce.

Lidé polehávali na trávě v hloučcích po celé pláni. Někteří tančili v rytmu techna, které znělo z reproduktorů.

V davu pod pódiem byly vidět transparenty: Policie lže a mlátí holky!, Proč vládne lhář?, Paroubek škodí zdraví či Bublo odstup.

Na hlavním pódiu, které stálo na pláni hned za budovou ministerstva vnitra, se během hudební produkce střídali řečníci. Své zkušenosti líčili účastníci technoparty i zranění lidé.

Na pláni byly celkem čtyři dodávky se soundsystémy, jedna z nich tvořila hlavní pódium. U dalšího se podepisovala petice a tiskly se letáky. Generátor napájel i počítače napojené na internet. Zde mohli lidé také vyplnit a odeslat trestní oznámení na zasahující policisty.

Protest proti policejnímu zásahu na CzechTeku přišli podpořit spisovatelka Halina Pawlowská a hudebník Michal Kocáb. Ten už během středeční demonstraci podepsal petici. Zákrok tehdy označil za „prasárnu, která kopíruje komunistické zásahy“. - více zde

Pokojná demonstrace, která se obešla bez incidentů, oficiálně skončila po 18. hodině. Někteří lidé pak začali odcházet. Hudba ze soundsystémů ale zůstávala hrát.

Technaři chtějí jednat s vládou
Organizátoři protestů vydali prohlášení, ve kterém požadují nezávislé prošetření policejního zásahu. „Požadujeme, aby policie sdělila, kdo rozhodl o překročení pravomocí policie a zabránil tak pronajímateli louky a jeho hostům ve vstupu na řádně pronajatý pozemek,“ sdělil iDNES David Čermák.

Požadují proto ustavení parlamentní vyšetřovací komise za účasti veřejných osobností, které zaručí nezávislé prozkoumání postupu policie.

„Žádáme vládu, aby co nejdříve vyjádřila jednoznačný postoj k oprávněnosti, legálnosti a průběhu policejního útoku. Jsme ochotni zahájit jednání se zástupcem vlády, mimo pánů Paroubka a Bublana,“ dodal Čermák.

Organizátoři demonstrace očekávali, že přijde kolem 15 tisíc lidí. Počtem účastníků ale nakonec zklamáni nebyli. „Lidé začínají pomalu chápat, že už tady nejde o elektronickou hudbu a technoscénu, ale o porušení lidských práv, o napadení celé skupiny lidí,“ řekl Čermák ČTK.

Zástupci technařů se snažili dojednat účast exprezidenta Václava Havla či písničkáře Jaromíra Nohavici, který složil protestsong proti policejnímu zásahu. - ukázku najdete zde

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Protesty v Česku i ve světě
Protesty ale nebyly jen v Praze, ale také v Brně. Na Moravském náměstí se sešlo na 200 mladých lidí. Zaznělo tu i stanovisko Amnesty International, která požaduje informace o preventivních opatřeních před diskutovaným zákrokem a zahájení otevřeného a nezávislého vyšetřování.

Organizátoři na Moravské náměstí přistavili dva soundsystémy, vytvořili dětský koutek a instalovali výstavu mapující historii policejních zásahů proti demonstrantům.

Krátce po šesté hodině setkání ukončili a vyzvali zbylé demonstranty, kterých tu zůstala necelá stovka, aby pomohli uklidit prostranství.

Stejný počet lidí se sešel i v Jablonci nad Nisou. O klid se stará 15 pořadatelů protestu. V dalších dnech mají pokračovat v řadě dalších měst, například v Havířově, Olomouci či Mělníku.

Ovšem nejde jen o Česko. Už v sobotu se demonstrovalo i v Berlíně. „V Česku byl brutálně potlačen CzechTek, návštěvníci byli biti a kriminalizováni, byl proti nim použit slzný plyn a vodní děla,“ píší na pozvánce berlínští pořadatelé. Přes dva tisíce lidí prošlo městem v rytmu techna. Skončili u české ambasády.

Protesty proti rozehnání CzechTeku byly i jinde po Evropě. Demonstrovalo se také v Helsinkách či v Curichu.

Senát proti, Paroubek a Bublan pro zásah
Kritici policejního zásahu se dočkali velkého povzbuzení od Senátu, který nejtěsnějším možným způsobem přijal usnesení, v němž tento zákrok označuje za nepřiměřený. - více zde

Premiér Jiří Paroubek a ministr vnitra František Bublan nadále trvají na své podpoře zásahu. Premiér vydal v pátek prohlášení, v němž označil za viníky organizátory a účastníky technoparty. - prohlášení čtěte zde

Stejný názor má i Bublan, který ale označil za nepřípustné chování některých policistů. Na videu účastníků CzechTeku je například policista mířící pistolí na zatčeného mladíka či čtveřice policistů bijící už zpacifikovaného technaře. Tato čtveřice se v pátek dobrovolně přihlásila. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video