Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proti válce se pochodovalo i v Praze

  14:32aktualizováno  14:32
Také Praha se připojila k protiválečným protestům po celém světě. Demonstrace proti připravovanému útoku na Irák začala v neděli po 14. hodině na pražském Staroměstském náměstí. Z Palachova náměstí se sem již dříve přesunulo asi 60 anarchistů. Demonstranti si přinesli plakátky s nápisy "Ne válce" nebo "Bush - terorista".

Demonstrace účastní se pode odhadů účastní necelá tisícovka česky, anglicky i německy mluvících lidí. K davu před sochou Jana Husa promluvil například i bývalý poslanec federálního shromáždění Petr Uhl.

Po sérii kratších projevů se průvod demonstrantů vydal před britské a americké velvyslanectví.

Někteří z demonstrujících vyvinuli při vymýšlení textů pro transparenty nebývalou invenci. Jeden z nich nesl například veršovaný nápis: "Ani muže pro Bushe, ať si tam sám nakluše."

V neděli večer by se ještě před kostelem svaté Ludmily na náměstí Míru mělo uskutečnit tiché modlitební shromáždění za mír.

Svět opět protestoval proti válce s Irákem
Po celém světě vyšly v sobotu desetitisíce lidí do ulic, aby opět protestovali proti válečnému konfliktu s Irákem. Demonstrace, které se konaly v rámci mezinárodního dne proti válce s Irákem, zasáhly vedle Itálie, Francie, USA či Japonska mnoho dalších zemí.

Mírové protesty, které budou pokračovat i během víkendu, předcházely nedělnímu summitu USA-Británie-Španělsko, který je Washingtonem označován za poslední etapu diplomatického procesu k vyřešení irácké krize.

V Austrálii protestovaly tisíce lidí v Sydney, Melbourne a dalších městech proti vůli své konzervativní vlády připojit se k vojenské akci proti Bagdádu. Austrálie již vyslal k Iráku asi 3000 vojáků.

V Hanoji proti válce v Iráku demonstrovaly tisíce osob na výzvu svého komunistického vedení.

Statisíce lidí se sešly v ulicích Saná a dalších jemenských městech. V demonstracích vystupovali jemenští představitelé, kteří oceňovali úsilí Německa, Číny, Francie a Ruska o mírové řešení krize. Demonstrace se konaly i v Bagdádu, v palestinském Hebronu a dalších místech Blízkého východu.

Nová příloha o Iráku

Před velvyslanectvím USA v Moskvě začala demonstrovat tisícovka lidí. Krátce předtím stovka odpůrců války skandovala mírová hesla u ruského ministerstva zahraničí. "Bush je vrah, ruce pryč od Iráku" volali také přítomní různých věkových kategorií.

Asi 7000 osob demonstrovalo dopoledne ve francouzském přístavním městě Marseille. "Ne válce proti Iráku. Spravedlnost, mír, demokracie na Blízkém východě a ve světě" stálo na hlavním transparentu průvodu.

Tisícovka lidí dala najevo svůj nesouhlas s případnou vojenskou akcí i před dvěma základnami NATO v Řecku.

Palestinští chlapci s plakáty s nápisem "Ne válce" během protiválečné demonstrace v Ramalláhu. (Ramalláh, 15. března 2003).

Odpůrci války s Irákem na protiválečné demonstraci ve francouzské Marseille. (15. března, Marseille).

Ruští komunističtí demonstranti nesou plakát s nápisem "USA - mezinárodní teroristé č. 1". Demonstrace proti válce s Irákem se konala před budovou americké ambasády v Moskvě. (Moskva, 15. března 2003).

Japonští protiváleční demonstranti nesou vlajku USA, která je přelepena hákovým křížem. (Tokyo, 15. března 2003).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Najdete na iDNES.cz