Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proti Rumcajsovi nemá Spiderman šanci

  0:15aktualizováno  0:15
Je to souboj, který má předem daného vítěze. I kdyby se Harry Potter spojil se Spidermanem a všemi elfy a hobity z Pána prstenů, Rumcajse s Krtečkem nepřemůžou. Alespoň u českých dětí ne. Jednu bitvu by možná vyhráli, ale určitě ne celou válku. Přestože popularita většiny dětských hrdinů se každý rok mění, Krtek a Rumcajs všechny módní výkyvy zatím bez problémů ustáli.

Změřit slávu jednotlivých dětských hrdinů je obtížné, každý je totiž zacílen na jinou věkovou skupinu. Že však některá jména zabírají v každé době, potvrzují obchodníci, televizní dramaturgové i samy děti. "Před dvěma roky se nejvíce prodávaly věci s Pokémony, loni vedl Harry Potter, ale zaručenou stálicí je dlouhodobě Krteček," říká mluvčí obchodní sítě Globus Petr Vyhnálek.

Ke Krtečkovi s Rumcajsem se hrdě hlásí i děti. "Přečetla jsem všechny tři díly, Rumcajse, Manku i Cipíska," prozrazuje Natálie, žákyně šesté třídy v pražské Mikulandské ulici. Její spolužáci horlivě přikyvují. "Jasně, taky jsme ho četli.
Hlavně ve druhé a třetí třídě," překřikují se.

Fenomén Rumcajse nebo Krtečka navíc umocňuje to, že zdaleka ne každý hrdina, kterého například rodiče považují ze svého dětství za úspěšného a prověřeného, v konkurenci moderních postav obstojí. Své období slávy tak už mají za sebou například Foglarovi Hoši od Bobří řeky. Mezi žáky šesté třídy pro ně zvedl ruku jediný chlapec.

Někteří hrdinové z minulosti by přitom při dobré reklamní kampani mohli u dětí znovu uspět. Podle kreativního ředitele reklamní agentury Ogilvy Group Daniela Barteka se nyní populární figurka Spidermana nemůže vůbec poměřovat například s pozapomenutým Panem Tau. "Spiderman je jen špatně vymyšlená náhražka za Pana Tau. Kdyby ho televize začaly zase vysílat, tak Spiderman nemá šanci."

Harry Potter vládne, krtek je nesmrtelný
Trik, jak přinutit děti v šesté třídě základní školy, aby se začaly o překot hlásit a překřikovat, je jednoduchý: stačí se zeptat, kdo četl Harryho Pottera. Před nejpopulárnější postavou dětského světa není už více než rok úniku. Je všude. Doma, ve školách, v kině i v obchodech. Lehce drnčivé jméno Harry Potter nelze přeslechnout.

Knížky o černovlasém čarodějnickém učni v brýlích se silnými obroučkami četly v šesté třídě základní školy v Mikulandské ulici v Praze téměř všechny děti. Jinou odpověď ani nebylo možné očekávat. "Myslím si, že to bude jasné. Nemůže to být nikdo jiný než Harry Potter," odhadovala na chodbě před třídou odpověď na otázku, kdo je nyní nejoblíbenějším dětským hrdinou, ředitelka školy Věra Perlínová.

Ještě před dvěma roky by průzkum mezi dětmi dopadl úplně jinak. "Nejžádanějšími dětskými hrdiny tehdy byly postavy z filmů Walta Disneyho," říká mluvčí televize Nova Martin Chalupský.

Také Česká televize sklízela na konci roku 2000 úspěch s jinými hrdiny. "Žebříček popularity vedla Princezna ze mlejna, rošťáci ze seriálu Bylo nás pět a Zlatovláska," uvedl mluvčí České televize Richard Klatovský.

To, že téměř všechny děti dnes znají Harryho Pottera, však ještě automaticky neznamená, že je to pro ně i hlavní hrdina, se kterým se chtějí ztotožnit. "Já mám své oblíbené hrdiny v Pánovi prstenů, to jsou knížky, které mě baví víc," vysvětluje Jakub ze šesté třídy ze školy v Mikulandské ulici.

Také jeho spolužáci začínají vzápětí jmenovat jiné hrdiny než slavného čarodějnického učně: Simpsonovi, Mr. Bean, Hurvínek. A přidávají například i filmy, které by jako dětské označil jen málokdo: Muži v černém, Minority Report, Jak na věc.

Vkus jedenáctiletých školáků, které už příliš nelákají dobrodružné příběhy, potvrzuje Martin Chalupský. "V posledních letech sledujeme poměrně zajímavý trend, kdy si děti ve věku kolem deseti let píší o filmy Matrix nebo Muži v černém. Naprosto nejsilnější dopisový ohlas má ale výpravný sci-fi seriál Hvězdná brána.

Následuje další seriál - Beverly Hills, nebo Buffy, přemožitelka upírů." Také do České televize si školáci píší o pořady, které byly původně určeny spíše pro starší diváky.
"Dívky chtějí zamilované příběhy typu Cindy nebo Hříšný tanec.

Chlapci zase oceňují dobrodružné a bojové seriály, například Kung Fu, nebo Hornblower," sdělil mluvčí České televize Richard Klatovský. Stejně dobře jako nové moderní postavy si však u dětí vedou i hrdinové, o kterých si četli už jejich rodiče.
Stále populární je například sešit kreslených příběhů Čtyřlístek. "Známe ho! Nejraději máme Pinďu a Fifinku," překřikovali se školáci v Mikulandské ulici. A když ztratili ostych z toho, že se přiznáním ke starším pohádkám a hrdinům před ostatními zostudí, hlásili se k dalším "zapomenutým" hrdinům.

Vysoko na žebříčku popularity si stále stojí Mach a Šebestová, Rumcajs, krtek, Bob a Bobek, Křemílek s Vochomůrkou, Bolek a Lolek, vlk a zajíc ze seriálu Jen počkej, Hurvínek se Spejblem nebo Maxipes Fík.

A u mladších dětí mají tito hrdinové ještě pevnější pozici, alespoň podle oblíbenosti večerníčkových seriálů. "Od roku 2000 patří k nejúspěšnějším večerníčkům seriály O krtkovi, Maxipes Fík nebo Bob a Bobek," říká mluvčí veřejnoprávní televize Richard Klatovský Za absolutní stálici dětského hvězdného nebe považují odborníci postavičku krtečka od Zdeňka Müllera. "Výrobky s obrázkem krtečka jdou dlouhodobě skvěle na odbyt," uvedl mluvčí obchodní sítě Globus Petr Vyhnálek.

Na krtečka nedá dopustit ani kreativní ředitel reklamní agentury Ogilvy Group Daniel Bartek. "Děti ho zbožňují, protože je čistý, směje se jako oni. A chápou příhody, které prožívá. Je nepřekonatelný," říká přesvědčeně Bartek. "Sám jsem si to ověřil na svých pěti dětech a stejné zkušenosti mají i moji kolegové," dodává.

Ne každému někdejšímu dětskému hrdinovi však byla dopřána nesmrtelná sláva jako krtečkovi. Dnešní děti už například příliš nestojí o Rychlé šípy. "Na hrdiny z knížek Jaroslava Foglara slyší převážně dospělí, u dětí už moc nezabírají," soudí Klatovský.

Čtyři barevní mimozemšťané, kteří poznávají zeměkouli a chovají se jako malé děti. Jmenují se Tinky-winky, Dipsy, Lala, Po. Britská BBC za seriál Teletubbies, ve kterém vystupují, získala už několik prestižních cen. Na seriálu určeném především pro tříleté děti je však zajímavé i to, že ho v televizi Nova sledují všichni. "Stává se hitem i starší mládeže," uvedl mluvčí TV Nova Martin Chalupský.

Přiznat se ke sledování Teletubbies považují šesťáci ze školy v Mikulandské za největší potupu, jaká by je mohla před spolužáky potkat. Ale pak se začnou navzájem předvádět, kdo lépe umí imitovat dětský popěvek, který celý seriál provází. Na Teletubbies se totiž dívají všichni. 

Pan Tau je lepší než Spiderman

Je možné podle průzkumu trhu a marketingových pouček vymyslet u stolu v reklamní agentuře nového hrdinu, kterého budou děti obdivovat? Kreativní ředitel reklamní agentury Ogilvy Group Daniel Bartek se nad takovou představou zlehka pousměje. "Samozřejmě, že vydavatelé knížek a producenti filmů sledují své marketingové cíle a říkají: Chceme nové filmy pro děti, chceme nové dětské hrdiny. Ale pochybuji, že si někdo řekne: Takováhle postavička by se dobře prodávala! A podle toho ji pak vymyslí."

Existují alespoň základní pravidla, která musí hrdina splňovat, aby ho děti přijaly za svého? A která také zaručí, že se takový hrdina bude dobře prodávat?

Myslím si, že úplně přesně to neví nikdo. Domnívám se však, že hrdina musí být především opravdovým hrdinou. To znamená, že musí mít rozvinuté morální vlastnosti a fyzické schopnosti, které děti obdivují. Tedy být silný a hodný.

Ale děti mají rády i záporné postavy, různé bojovníky a válečníky.

Já vím, že se výborně prodávají i zlí hrdinové, to známe z vlastní zkušenosti. Třeba u Hvězdných válek byl nejprodávanější postavou černý rytíř. To je ale zřejmě odezva toho, že se nakonec ukázalo, že černý rytíř nebyl tak špatný. Obecně však opravdu platí, že skutečně úspěšní dětští hrdinové musí být poslové dobra.

Která postavička z dětských knížek podle vás tyto vlastnosti splňuje, a je právě proto dlouhodobě úspěšná?

Pro malé děti jednoznačně krteček, toho děti doslova zbožňují. Krteček je krásný, strašně čistý, a co je důležité - směje se úplně stejně jako malé děti. Jeho oblibu dokazuje například to, že videokazety s jeho příběhy patří dlouhodobě mezi nejprodávanější a nejpůjčovanější.

Není třeba po výtvarné stránce Krteček překonaný? Dnes se přece kreslené filmy animují úplně jinak. Nevadí to?

Dvouleté dítě se neřídí výtvarným stylem. Děti nesledují moderní trendy ve výtvarném pojetí, ty baví ten příběh!

Dokázal byste mezi zapomenutými hrdiny z dřívějších dob najít postavu, která by se mohla, pokud by se o ní děti dozvěděly, stát znovu populární?

Určitě Pan Tau. Myslím si, že televize dělá chybu, že tyto příběhy nevysílá. Jsou totiž geniální.

A jste přesvědčen, že by děti Pana Tau přijaly? Není pro ně například ve srovnání se Spidermanem málo akční?

Děti přijmou každého hrdinu, který je dobře vymyšlený! Pro mě je naopak Spiderman jen náhražka za Pana Tau, a ještě k tomu špatně vymyšlená. Spiderman je přesně prototyp marketingového tahu, který má úspěch jen do té chvíle, dokud nepřijde na trh něco jen o trochu normálnějšího.

Takže kdyby televize nasadila Pana Tau, tak...

Tak Spiderman jde normálně do... (smích). Nemá prostě šanci. Protože ty příběhy jsou ploché a jsou o ničem, ale Pan Tau je krásné lyrické dílo, zároveň je velmi etické! Něco neuvěřitelně živého.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz