Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proti protestu u Senátu zasahovala policie. Škrty potvrdili staří senátoři

  9:49aktualizováno  13:44
Dvě desítky demonstrantů zdržely začátek schůze Senátu, na níž senátoři řeší sociální škrty, vyšší daně v příštím roce i nižší podporu stavebního spoření. Aktivisté hnutí ProAlt blokovali vchody do Senátu s hesly jako "Neústavní schůze". Zasáhnout musela i policie. Protesty schvalování škrtů starým Senátem nezabránily.

Protest iniciativy ProAlt proti schůzi Senátu, který má ve zkráceném jednání rozhodnout o vládních úsporných zákonech. (12. listopadu 2010) | foto: Martin NelibaČTK

"Jsem rád, že se mi sem vůbec podařilo prodrat kordonem těch lidí. Málem jsem se sem nedostal, i když jsem přišel hlasovat proti škrtům," řekl předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

Končící předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS, který musel požádat policii, aby zajistila volný průchod senátorů, protest odsoudil. "To, co se odehrává, není v rámci demokracie přijatelné," uvedl Sobotka. Na schůzi pak veřejně policii poděkoval.

"Zdá se, že bude vyžadovat stále více odvahy vstupovat do budovy Senátu," postěžovala si pak na schůzi Soňa Paukrtová z klubu TOP 09 a Starostové, která přišla stejně jako Sobotka vládní škrty podpořit.

Dvě desítky demonstrantů bránily senátorům, aby mohli začít schvalovat škrty. Pořádek musela zajistit policie.

"Nás nikdo neposlouchá," stěžoval si u jednoho ze vchodů do Senátu místopředsedovi horní komory parlamentu Petru Pithartovi z KDU-ČSL jeden z demonstrantů.

Pithart ho vyslyšel. O pár minut později vyzýval senátory, ať dnes nehlasují a nechají rozhodnout až v novém složení, které vzešlo z voleb. Demonstrantů, z nichž někteří nakonec usedli na tribuně pro veřejnost, se silněji zastala jen místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD.

Podle mluvčí protestujících Terezy Stöckelové chtěli účastníci akce upozornit na problematické jednání Senátu. "Má o zásadních věcech jednat ve starém složení, přestože už proběhly volby. A z ústavy vyplývá, že noví senátoři získávají svůj mandát datem zvolení," řekla Stöckelová

Jak senát schvaloval škrty

jaké úspory navrhla vláda a co s nimi udělal Senát ve starém složení

Ministr práce Jaromír Drábek, který v Senátu prosadil omezení porodného a další sociální škrty, označil pokus o blokádu Senátu za velmi nedemokratický postup. "Zvolili způsob, který hraničí s omezováním osobní svobody," kritizoval demonstranty.

Škrty projdou, vládní koalice má na schůzi dost hlasů

V podzimních volbách zvítězila ČSSD a až noví senátoři složí slib, bude mít v horní komoře absolutní většinu. Vládní koalice se však rozhodla škrty prosadit do 13. listopadu, kdy končí mandát "starých senátorů", a využít převahu, o kterou přijde.

Pro projednání vládních škrtů ve zrychleném režimu hlasovalo 43 senátorů z klubů ODS a Starostové a nezávislí, proti bylo 34 senátorů ČSSD, KDU-ČSL a komunisté, jedna senátorka se zdržela.

Kvůli sporům, zda smí hlasovat končící Senát, skončí škrty u Ústavního soudu. Stěžují si nově zvolení senátoři za hnutí Severočeši.cz Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava. Ústavní stížnost chystá i ČSSD.

Měl by o vládních škrtech rozhodovat Senát až v novém složení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 5496
NE 4389


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz