Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proti nevyžádané elektronické poště je možné se velmi účinně bránit

aktualizováno 
-
internet pro pokročilé II.

Ačkoliv elektronická pošta je v současnosti jednou z nejjednodušších a nejrychlejších možností komunikace mezi dvěma uživateli počítače na delší vzdálenost - kromě řady výhod přináší také četná úskalí. Mezi nejzávažnější problémy posílání pošty po internetu patří tzv. spam, nevyžádaná pošta, která zaplavila celou komunikační dálnici.

Spam jsou masově šířené nevyžádané dopisy, které chodí uživatelům elektronické pošty. Nejčastěji jde o reklamní materiály, upoutávky na určité internetové stránky či odkazy na servery s obsahem pro dospělé. Spam ve většině případů šíří nesolidní reklamní agentury nebo přímo určité osoby, které tímto způsobem obtěžují uživatele internetové sítě, a to za účelem vlastního výdělku. Ve Spojených státech amerických se problém nevyžádané pošty stal tak závažným, že je v některých státech legislativně ošetřen. Každá nevyžádaná elektronická pošta však nemusí být spam. Podle definice britského magazínu .net vzniká spam v okamžiku, kdy uživatel pošle stejnou elektronickou zprávu na více než 20 e-mailových adres.

Existuje řada způsobů obrany

Pokud je uživatel internetového připojení obtěžován nevyžádanou poštou, lze tento problém řešit dvěma způsoby. Vždy však záleží na objemu příchozího spamu. Pokud uživatel dostává velké množství nevyžádané pošty, je vhodné pořídit si zvláštní program, který dokáže elektronickou poštu podle nastavených podmínek třídit. V testu britského počítačového magazínu .net se na předním místě umístil program SpamKiller (na adrese www.spamkiller.com). V případě, že spam představuje pouze několik dopisů, je možné využít možnosti poštovního klienta. Například aplikace Outlook Express umožňuje nastavit pro příchozí poštu množství pravidel. Jakmile jsou tato nastavení aktivní, poštovní klient samočinně kontroluje všechnu novou poštu. Když některý z dopisů splňuje nastavená pravidla, může být kupříkladu vyhozen do koše. Problém s nevyžádanou elektronickou poštou lze také řešit dopisem poskytovateli telefonního připojení. K posílání spamu jsou totiž často nelegálně používány poštovní servery velkých firem a seriózních poskytovatelů internetového připojení. Poskytovatelé internetových služeb se snaží zneužívání svých serverů zabránit, proto je často účinné upozornit přímo provozovatele, jehož jméno bývá uvedeno v druhé části elektronické adresy (za symbolem @), v záhlaví elektronického dopisu.

Je vhodné dodržovat základní pravidla

Nejnebezpečnějším druhem spamu jsou elektronické dopisy obsahující přílohy (např. obrázky). Pokud uživatel využívá pro připojení k internetu modem, může stahování korespondence o velikosti 1 MB trvat v průběhu dne až několik desítek minut. Pokud tedy uživatel posílá pomocí elektronické pošty vetší objem dat, je vhodné dodržovat několik základních pravidel. Obecně platí, že přílohy elektronické pošty by neměly být větší než 250 KB. Tento objem informací dokáže v optimálním případě stáhnout modem o rychlosti 56K za jednu minutu. Při posílání větších souborů je lépe adresáta předem upozornit nebo rozdělit přílohy do několika samostatných dopisů. Tímto způsobem je také možné předejít ztrátě velkého objemu dat v internetu. Pokud je uživatel příliš často obtěžován soubory nadměrné velikosti, možným řešením je použití některého specializovaného programu, který dokáže odstranit poštu přímo na poštovním serveru, a zabránit tak jejímu stahování do počítače. Mezi nejpopulárnější patří Email Remover (na adrese eremover.bizhosting.com).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz