Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proti dealerům heroinu chyběly důkazy

  16:34aktualizováno  16:34
Plzeň - Plzeňský krajský soud neprokázal, že trojici cizinců z Makedonie a Kosova prošlo v roce 1999 rukama přes padesát kilogramů heroinu. Předseda senátu proto Ismaila Idriziho, Džavita Selmaniho a Astrita Bityčiho zprostil viny. Mužům za mezinárodní obchod s drogami hrozilo až patnáct let vězení. Droga končila v Německu, Dánsku a Švédsku.

"V případě Idriziho má soud velké podezření, že je do obchodu zapleten. Jenže to nestačí. I když soud provedl všechny důkazy, nepodařilo se rozptýlit pochybnosti o vině obžalovaných," prohlásil předseda senátu Jan Špeta.

Žalobce vinil cizince z toho, že najali kurýra a zorganizovali převoz bezmála sedmi kilogramů heroinu z Prahy přes Německo do Dánska.

Bityči měl ještě zorganizovat dalších pět převozů heroinu, při nichž kurýři dopravili z Čech do Švédska bezmála pětatřicet kilogramů této drogy a do Německa dalších sedm kilogramů. Trestní řízení s dalšími lidmi, zatčenými v souvislosti s tímto mezinárodním drogovým obchodem, byla vedena ve Švédsku, Dánsku, Polsku a Německu.

Cizinci před soudem rezolutně popírali, že by s heroinovým obchodem měli něco společného. Žalobce se opíral především o odposlechy v albánštině vedených telefonních rozhovorů a o protokoly o výpovědi kurýrů zadržených v cizině, kde si již odpykávají tresty. Soud ani jednoho z nich nemohl předvolat.

"Proto byla naše situace ztížená. Navíc se ukázalo, že překlady odposlechů nejsou kvalitní. Museli je znovu překládat dva tlumočníci. Ani se nepodařilo bez pochyb prokázat, že na náhravkách telefonátů skutečně hovoří obžalovaní," uvedl Špeta.

Kauza bude mít dohru před vrchním soudem, protože státní zástupkyně nebyla s verdiktem spokojená a okamžitě se proti němu odvolala.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Najdete na iDNES.cz