Protéza malíčku vyjde v přepočtu na 30 tisíc korun.

Protéza malíčku vyjde v přepočtu na 30 tisíc korun. | foto: Profimedia.cz

Sloužili jakuze a přišli o prsty. Stigmatu vyvrhelů je zbavují protézy

  • 8
Návrat ze zločineckého podsvětí do normálního života není nikdy jednoduchý, obzvlášť pak pro členy takové organizace, jako je japonská jakuza. Její členové si kromě tetování zkracují malíček, v některých případech jim dokonce schází celé prsty.

Výrobci protéz v zemi vycházejícího slunce si mnou ruce. Kšefty se jim spolu s dlouhodobě klesajícím počtem členů obávané jakuzy v poslední době jen hrnou.

Amputace článku prstu představuje v jedné z nejproslulejších zločineckých organizací světa trest za "neposlušnost". Při svém prvním prohřešku přijde člen jakuzy o první článek malíčku. Proviní-li se znovu, následují další. Není výjimkou, že některým příslušníkům japonské mafie chybí i několik prstů.

S rozsáhlým potíráním organizovaného zločinu japonskou policií počet členů těchto zločineckých syndikátů v posledních letech rapidně klesá. Členství v borjokudan (čili násilných skupinách, jak mafii nazývá policie) sice není nelegální, nový zákon z roku 2010 však postihuje i podnikatele, kteří jakuze platí výpalné.

Mafiáni se tak musejí i pod tíhou ekonomické recese potýkat s klesajícími zisky a odlivem svých členů. Zatímco v roce 1962 měla jakuza odhadem na 184 tisíc členů, dnes je jich sotva 70 tisíc.

Bývalí mafiáni to ovšem nemají s návratem do společnosti jednoduché. Za léta působení v podsvětí si odnášejí kromě tetování po celém těle i zmrzačené prsty na rukou. Své naděje na návrat do normálního života tak upínají k výrobcům protéz.

Nový malíček vyjde na třicet tisíc korun

Jedním z nich je i Šintaro Hajaši z Tokia. Současní i bývalí členové jakuzy prý za ním přicházejí z různých důvodů. Někteří s kriminální kariérou sekli a snaží si najít slušnou práci. Přítěží jim při tom je stigma chybějícího malíčku, jež svědčí o temné minulosti. Jiní do jeho dílny přicházejí na nátlak svých partnerek, kterým se pahýl na ruce zdá odpudivý. Další v organizaci stále aktivně působí a touží po protéze jen za účelem nějaké výjimečné události, jakou je například svatba.

Vyjít vstříc bývalým mafiánům se snaží i japonská vláda prostřednictvím pomocných programů. Přesto nejsou statistiky pro někdejší kriminálníky příliš příznivé. Z šesti set členů, kteří organizaci loni opustili, se zatím podařilo skrze speciální programy najít legální práci pouze pětici z nich, píše britský list The Times.

Protézy chybějících částí prstů totiž nejsou nijak levná záležitost a ne každý si je může dovolit - obzvlášť chybí-li mu jich vícero. Protéza malíčku vyjde na 150 tisíc jenů (v přepočtu asi 30 tisíc korun), říká jejich výrobce Jukako Fukušima z Ósaky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video