Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protesty v ulicích Prahy skončily bez násilí

  19:37aktualizováno  19:37
Demonstrace odpůrců globalizace - anarchistů, skinů a komunistů - se obešly bez větších incidentů. Ke střetu došlo pouze jednou, když anarchisté na Hlavním nádraží napadli skupinku skinů. Jeden mladík byl lehce zraněn. "Neberu to jako incident, ale naši povinnost, aby nacisté nemohli procházet ulicemi," obhajoval útok Jan Kenský z pořádající Antifašistické akce. Protestů proti právě probíhajícímu zasedání MMF a SB se zúčastnily tisíce lidí. Jen na komunistické demonstraci bylo na dva tisíce přívrženců z celého světa. Akce hlídaly stovky policistů, na protestu skinů se objevil dokonce i policejní prezident Jiří Kolář. Přečtěte si dvě on-line reportáže z demonstrací: skinů a anarchistů a komunistů. Podívejte se na fotografie.

Anarchisté a skini se nakonec pokojně rozešli

On-line reportáže přímo z místa demonstrací
skini a anarchisté
komunisté
Stejně jako začaly - tedy v poklidu - skončily demonstrace anarchistů a skinů proti zasedání MMF a SB v centru Prahy. Průběh akce ale zcela klidný nebyl. Levičáci se sešikovali na náměstí Míru a vypravili se na nepovolený pochod městem. Jejich zhruba tisícihlavý dav na několik desítek minut zablokoval pražskou magistrálu, u Hlavního nádraží se zastánci obou táborů poprali. Anarchisté přinutili policisty zastavit tramvajovou dopravu v centru a došli až na Václavské náměstí k soše sv. Václava, kde se postupně rozešli.

Před budovou Hlavního nádraží skupina asi čtyřiceti levičáků, kteří se odpojili od hlavního davu, napadla zhruba deset skinů. Dva z nich musela záchranka ošetřit. Pravičáci se po bitce rozjeli metrem a vlaky neznámo kam, zřejmě do svých domovů. Útočníci se pak připojili ke svému davu.

Při cestě středem města - ulicí Na příkopě - přešli anarchisté bez povšimnutí kolem obchodů nadnárodních společností, jako je třeba McDonalds, svůj nesouhlas vyjadřovali pouze pokřikem a vyvoláváním hesel.

Akci v ulicích sledovali i policejní prezident Jiří Kolář a pražský primátor Jan Kasl.

Demonstrace anarchistů na náměstí Míru
Anarchisté se na náměstí Míru v Praze 2 seskupili do šiků a vyrazili Anglickou ulicí na pochod Prahou směrem na hlavní nádraží. Původně chtěli vyrazit na Letnou, kde se sešli příznivci krajní pravice, ale ti se chystají na průvod směrem také na hlavní nádraží v centru města.

Demonstrace začala v půl druhé, půl hodiny se nic nedělo a po druhé hodině se rozezněly náměstím proslovy anarchistů proti zasedání MMF a SB.

Jeden z členů anarchistického hnutí s tváří zahalenou v masce předstoupil po druhé hodině před dav a začal s projevy. "Děkuji, že jste všichni přišli," prohlásil na úvod. Jeho další slova se týkala předevšímk kritiky politiky finančních institucí MMF a SB.

Krátce před úvodním projevem dorazila na náměstí skupina asi čtyřiceti anarachistů, kteří nesli transparenty s nápisy "Anarchistický komunismus - alternativa pro svět v krizi" či "Proti fašismu a sociální nejistotě."

Na schodech kostela sv. Ludmily rozbalili demonstranti z Německa transparenty svých levicových hnutí, přítomni jsou i aktivisté z Itálie a samozřejmě z Čech.

Demonstrace pravičáků na Letné
Zhruba sto padesát pravičáků se ve 13 hodin sešlo  se sešlo u metronomu na Letné, aby demonstrovalo svůj odpor proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Demonstrace, která byla pod přísným dohledem desítek policistů, se zatím obešla bez závažnějších incidentů.

Projev seskupení krajně pravicových sil zahájil krátce po půl druhé zemský vedoucí Národní aliance Vladimír Skoupý. Ve řeči, kterou sledovalo zhruba třicet domácích i zahraničních novinářů, kritizoval prezidenta republiky Václava Havla, že představitele českých krajně pravicových uskupení nepozval k rozhovorům o zasedání mezinárodních finančních institucí v Praze.

Michal Podolák z pořádající Národní aliance řekl, že on se o souběžně konané akce anarchistů a dalších levicových aktivistů nezajímá. "Z naší strany rozhodně nelze očekávat žádné násilí, provokace či výtržnosti," prohlásil.

Další organizátor Filip Vávra z Národního odporu dříve uvedl, že kvůli obavám z napadení levicovými extrémisty požádali policii o ochranu účastníků. Podolák však v pátek řekl, že policie zde není od toho, aby někoho chránila, ale aby dbala na dodržování zákona, ať už jej poruší kterákoliv strana.

Komunisté prošli Prahou
Zhruba dvoutisícový dav stoupenců levicových idejí z různých zemí světa směřuje na pražské náměstí I. P. Pavlova. Komunisté za křiku hesel: Černí, bílí spojme síly! a Praha, Seattle a co dál, vyvlastníme kapitál!, opustili Václavské náměstí a procházejí Štěpánskou ulicí. V čele průvodu jede avie s nápisy: Stop MMF! a Zrušte dluh třetímu světu. Před demonstranty jede policejní hlídka, která dohlíží na volný průchod. V případě potřeby zastavuje i dopravu.

Na prosluněný Těšnov přijela v půl třetí odpoledne avie s nápisy: Stop MMF! a Zrušte dluhy třetím zemím, která sloužila jako provizorní pódium. Protest stoupenců levicových myšlenek zahájil předseda Komunistické mládeže Josef Gottwald. Ten přivítal všechny přítomné zástupce komunistických stran téměř z celého světa.

Miroslav Grebeníček ve svém projevu, který částečně zanikal v křiku hesel jednotlivých národních skupin účastníků, oslovil všechny ty, kteří nechtějí skákat tak jak MMF píská. "Myšlenky jsou účinnější než klacky," řekl.

Zastupci Levicových křesťanů přečetli několik citátů z bible, například: Vykmili jste se pro den porážky, Jakub 5 kapitola. Člen německé Strany sociální solidarity zase řekl: "Nepotřebujeme velký kapitál, ale sílu pro lidi."

Skupiny zahraničních účastníků celou dobu skandovali svá hesla. Dění sledovali desítky policistů.

Okolo čtvrté odpoledne se dav v čele s avií dal do pohybu. Kolem Masarykova nádraží přes Václavské náměstí došel až na náměstí Míru. Celou dobu ho provázeli policisté, kteří v případě potřeby zastavovali dopravu, na chvíli musel být zastaven provoz v obou směrech na magistrále v blízkosti náměstí I. P. Pavlova.

V Ječné ulici narazil dav komunistů na autobus s finančníky. Policie autobus obklopila a chránila jeho posádku. Avie v čele průvodu se na chvíli zastavila. Komunisté na finančníky hrozili pěstmi a křičeli: "Zrušte MMF!". Poté pokračovali v pochodu.

Na náměstí Míru zaznělo již jen několik projevů. Po hodině se demonstranti začali pokojně rozcházet. Organizátoři s megafony zvali k další akcím.

Pravicoví extremisté byli na Hlavním nádraží v Praze napadeni anarchisty (23. září 2000).

Skinheadi opouštějí hlavní nádraží, kde byla část z nich napadena anarchisty (23. září 2000).

Poslanec za KSČM Václav Exner (vlevo) se zúčastnil pochodu asi dvou tisícovek komunistů Prahou (23. září 2000).

Asi dvoutisícový dav komunistů z Česka i ze světa, kteří pochodovali Prahou a demonstrovali proti MMF a SB, vedl avie s nápisem Stop MMF (23. září 2000).

Komunisty z celého světa přišel podpořit i místopředseda KSČM Miroslav Ransdorf (druhý zleva), 23. září 2000.

Bojujeme proti kapitalismu za spojení dělníků. Na demonstraci dohlížel alespoň z vlajek i Vladimír Iljič Lenin (23. září 2000).

Komunisté svým pochodem krátce zablokovali Ječnou ulici a magistrálu (23. září 2000).

Asi tři sta policistů obsadilo Letenskou pláň, kde se ve 13.00 hodin konala demonstrace pravicových extremistů (23. září 2000).

Policie obsadila prostor před pražským metronomem, kde se konala demonstrace pravicových extremistů (23. září 2000).

Na demonstraci pravicových extremistů na Letenské plání promluvil vedoucí Národní aliance Vladimír Skoupý (23. září 2000).

Pravicový extremisté opouštějí po skupinkách demonstraci na Letenské pláni (23. září 2000).

Skupina radikálních pravičáků přichází na demonstraci, jež proběhla na Letenské pláni (23. září 2000).

Na demonstraci pravicových extremistů se sešla asi stovka skinů (23. září 2000).

Skinheadi si na Letenské pláni poslechli projevy svých vůdců (23. září 2000).

Anarchista věší na sochu sv. Václava v Praze vlajku anarchistického hnutí (23. září 2000).

Asi desítka policistů chránila před levicovými radikály restauraci Mc Donlads v horní části Václavského náměstí(23. září 2000).

Na Václavském náměstí se sešlo několik stovek anarchistů (23. září 2000).

Anarchistě pověsili svou vlajku na sochu sv. Václava v Praze (23. září 2000).

Tisícovka anarchistů při pochodu Prahou právě prochází Dlážděnou ulicí, 23. září 2000

Levičáci poté, co se sešikovali na náměstí Míru, se vypravili na nepovolený pochod městem. Zhruba tisícihlavý dav na několik desítek minut zablokovali pražskou magistrálu, u Hlavního nádraží se poprali s příznivci pravice, kteří tam dorazili z Letné. (23. září 2000)

Levičáci poté, co se sešikovali na náměstí Míru, se vypravili na nepovolený pochod městem. Zhruba tisícihlavý dav na několik desítek minut zablokovali pražskou magistrálu, u Hlavního nádraží se poprali s příznivci pravice, kteří tam dorazili z Letné. (23. září 2000)

Levičáci poté, co se sešikovali na náměstí Míru, se vypravili na nepovolený pochod městem. Zhruba tisícihlavý dav na několik desítek minut zablokovali pražskou magistrálu, u Hlavního nádraží se poprali s příznivci pravice, kteří tam dorazili z Letné. (23. září 2000)

Zhruba sto padesát pravičáků se ve 13 hodin sešlo se sešlo u metronomu na Letné, aby demonstrovalo svůj odpor proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. (23. září 2000)

Zhruba sto padesát pravičáků se ve 13 hodin sešlo se sešlo u metronomu na Letné, aby demonstrovalo svůj odpor proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. (23. září 2000)

Tisícovka anarchistů při pochodu Prahou prošla kolem Masarykova nádraží, 23. září 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz