Fotografie ženy v červených šatech, kterou během protestů v Turecku zachytil...

Fotografie ženy v červených šatech, kterou během protestů v Turecku zachytil fotograf Osman Orsal, se okamžitě stala symbolem všech demonstrantů. (4. června 2013) | foto: Reuters

Symbolem tureckých protestů se stala dívka v červených šatech

  • 66
Masivní protesty proti turecké vládě pokračují a policie se často uchyluje k brutalitě. I díky tomu však dostali nespokojení Turci nový symbol. Je jím fotografie ženy v červených šatech, na kterou jeden z policistů útočí pepřovým sprejem.

Žena působí na fotografii zaznamenané 28. května poněkud nepatřičně. V letních červených šatech a s nákupní taškou na rameni vypadá, jako kdyby se do centra protestů dostala náhodou.

Turecké nepokoje

Může symbolizovat bezbrannost vůči násilí, stejně tak však její otočení se zády k agresivnímu policistovi může znamenat nesouhlas s tureckým premiérem Tayyipem Erdoganem, píše mnoho protestujících na Facebooku.

"Tahle fotka je esencí toho, o čem aktuální protesty jsou," uvedla pro server independent.co.uk studentka Esra a dodala, že fotografie pro ni symbolizuje policejní násilí proti poklidným demonstrantům, kteří se jen snaží stát za svými názory a hodnotami.

Ikonický snímek fotografa Osmana Orsala se začal rychle šířit na sociálních sítích a dívka v červených šatech se objevila na plakátech, samolepkách i malých odznacích. V ulicích tureckého Beşiktaşe mohou lidé dokonce narazit na její zvětšeninu, která je doplněna o slogan: "Čím více na nás budete stříkat slzný plyn, tím větší budeme."

Snímek dívky v červených šatech tak aspiruje na zařazení do dějin fotografie, po bok jiných slavných snímků, které pro nás dnes už symbolizují povstání, války a revoluce.

Všichni znají snímek osamělého muže, který na pekingském náměstí Nebeského klidu vzdoruje tankům (o snímku čtěte více zde). Do dějin vstoupila fotka vietnamského mnicha Thich Quang Duca, který se v roce 1963 upálil na protest proti perzekuci buddhistů v Jižním Vietnamu (příběh okolo vzniku snímku čtěte zde).

Nepokoje v Turecku pokračují

Nepokoje vypukly v Turecku po tvrdě potlačené demonstraci z minulého týdne na protest proti kontroverznímu developerskému projektu spojenému s kácením stromů a výstavbou nákupního střediska a mešity v centru Istanbulu. Posléze přerostly v protest proti Erdoganově vládě tvrdé ruky a jeho snaze po větší islamizaci společnosti (více o protestech čtěte zde).

Protesty pokračovaly i v noci na čtvrtek. Zatímco v Istanbulu byly poměrně klidné, v metropoli Ankaře opět došlo na potyčky s policií, která proti demonstrantům nešetřila slzným plynem.

Erdogan se ve čtvrtek vrací z návštěvy severoafrických zemí. Místopředseda Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Hüseyin Çelik se snažil situaci zklidnit prohlášením, že vláda rozumí obavám protestujících a přijme opatření k jejich zažehnání. Také vyzval stoupence AKP, aby Erdogana nejeli vítat na letiště a situaci ještě více nevyhrocovali, píše ČTK.

Se zástupci demonstrantů se ve středu sešel i místopředseda vlády Bülent Arinç. Z jejich úst si však vyslechl opětovné odsouzení plánů na výstavbu parku a také několik dalších podmínek, jejichž splněním podmiňují ukončení nepokojů (více čtěte zde).

V Turecku pokračují demonstrace. V ulicích jsou tisíce nespokojených lidí


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video