Demonstranti blokují dopravu v Bangkoku, před vládou se na ně střílelo

  • 0
Protesty v Thajsku neutichají ani po nástupu nového roku. Desetitisíce odpůrců současné vlády premiérky Jinglak Šinavatrové v pondělí obsadili klíčové křižovatky v hlavním městě Bangkoku a zablokovali tak většinu dopravy do centrální části města.

Protesty jsou však naštěstí pro obyvatele Bangkoku relativně poklidné. Tichý protest narušil jen v noci na pondělí útok neznámých ozbrojenců, kteří začali pálit na protestující, jenž okupují prostranství před sídlem vlády. Jeden z demonstrantů skončil v nemocnici s průstřelem krku. Nejedná se o první podobných útok za poslední dny. V pondělí ráno pak asi deset střel rozbilo okna v sídle opoziční Demokratické strany.

Protesty se v tomto okamžiku soustřeďují na sedm hlavních křižovatek, kde demonstranti blokují průjezd barikádami z pytlů naplněných pískem a zaparkovanými dodávkami. Akce má místy podobu happeningu, při němž protestující pořádají pikniky na chodnících, poslouchají řečníky na pódiích, pískají na píšťalky a mávají vlajkami

Podle thajského tisku může trvat nová vlna protestů i více než týden. I když jsou dosud poklidné, policie se strachuje, že se mohou rázem změnit v krveprolití a ve hře je prý také vojenský převrat. Policie proto do ulic preventivně vyšle osm tisíc strážníků. Vláda je pak připravena povolat při vyostření střetů osm tisíc vojáků, píše server BBC.

Vyhrocení protestů se dá odvodit i z ohlášených plánů opozice. Její stoupenci mimo jiné uvedli, že v pondělí plánují obklíčit budovy klíčových ministerstev a odstřihnout je od dodávek energií. Cílem je sabotovat běžný provoz na ministerstev. Opozičníci však ubezpečili veřejnost, že nehodlají blokovat veřejnou dopravu víc, než je bezpodmínečně nutné. Volný by pak měl zůstat i přístup na letiště.

Uzavřené školy a vylidněné ulice

Podle agentury AP byla v pondělí v Bangkoku uzavřena většina škol, jakož i velká nákupní centra. Mnoho obyvatel se rozhodlo očividně zůstat doma a dopravní ruch ve městě je menší než obvykle.  Pro turisty údajně nové demonstrace neznamenají žádné výraznější omezení. "Život v Bangkoku a ve zbytku Thajska běží normálně dál," sdělila turistická informační kancelář TAT

Přívrženci opozice organizují protesty proti premiérce Šinavatrové již více než dva měsíce. Premiérku a její vládu viní z korupce. Tvrdí také, že Thajsko z exilu stále řídí její bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.

Premiérka pod tlakem ulice začátkem loňského prosince oznámila rozpuštění dolní komory parlamentu a slíbila uspořádat 2. února předčasné volby (více čtěte zde). Lídři protestního hnutí ale hodlají volby bojkotovat a pokračovat v masových demonstracích s cílem dosadit do čela země nevolený orgán.

A k neústupnosti v neděli zavelel i vůdce protestů Suthep Thaugsuban. "Chtěl bych vám o této důležité noci říct, že nebudeme akceptovat žádné sliby ani pokusy o vyjednávání. V tomto boji je porážka porážkou a vítězství vítězstvím. Neexistuje žádná remíza, žádná výhra po obě strany. Vyhrát může jen jeden," cituje Thaugsubana agentura AP.

Thajská premiérka se slzami v očích odmítla odstoupit:

10. prosince 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video