Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Egypťany pobouřilo osvobození Mubarakových mužů. Chtěli vyhnat Mursího

  22:53aktualizováno  22:53
V Káhiře se v srdci místních protestů, náměstí Tahrír, střetli odpůrci a stoupenci prezidenta Muhammada Mursího. Je to první násilný střet tohoto druhu od června, kdy Mursí nastoupil do úřadu. Podle egyptských státních sdělovacích prostředků se při házení kamení, lahví a zápalných bomb zranilo přes 40 lidí.

Zraněného odpůrce Muslimského bratrstva museli z náměstí Tahrír lidé odnést v bolestivé grimase (12. října 2012). | foto: Reuters

Mursího odpůrce na náměstí Tahrír přivedl nedávný osvobozující rozsudek nad 25 stoupenci svrženého prezidenta Husního Mubaraka.

Ti stanuli před tribunálem kvůli zásahu z loňského 2. února na náměstí Tahrír. Úřady tehdy proti demonstrantům poslaly jízdní policii a konflikt, který následoval, je znám jako "bitva velbloudů". Dav tehdy útočníky obstoupil, shodil je z hřbetů zvířat a zbil. Koně a velbloudi utekli. Incident byl podle agentury AP chápán jako poslední pokus Mubarakova režimu rozbít povstání. O devět dní později byl Mubarak donucen k odstoupení.

Někteří Egypťané ovšem už před tímto procesem dávali najevo nesouhlas s Mursího politikou a svolávali proti prezidentovi protesty. Podle nich neplní sliby, které dal před volbami.

Mnozí jsou toho názoru, že Mursí, který byl kandidátem Muslimského bratrstva, i když z něj před volbami vystoupil, je stále pod vlivem vůdce této islámské organizace Muhammada Badího. Dnes (v pátek) mnozí volali na Badího adresu "Pryč s vládou duchovního vůdce". I když na televizních záběrech dnešní potyčky vypadaly bouřlivě, policisté nezasáhli.

Protestovalo se také v Alexandrii

Fotogalerie

Protest se konal také v Alexandrii, kde se Mursí zúčastnil poledních modliteb, a pak pronesl projev. "Nenecháme uniknout nikoho, kdo má podíl na nezákonné činnosti," řekl kromě jiného s poukazem na sporný verdikt.

Mursí den po vynesení rozsudku odvolal generálního prokurátora Abdal Magída Mahmúda a jmenoval ho velvyslancem ve Vatikánu. Mahmúd však rezignovat odmítl a oznámil, že svou funkci bude dál vykonávat.

Mnozí účastníci loňských protestů poukazovali na to, že je Mahmúd příliš spjat s Mubarakovým režimem a že se postaral o to, že při procesech s představiteli Mubarakovy vlády souzenými za tvrdý postup při loňských demonstracích, nebyly předloženy dostatečné důkazy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Najdete na iDNES.cz